Langų rasojimo problema: kaip ją spręsti

Atėjus rudeniui, kai langai varstomi retai ir tik greitam pravėdinimui, „išlenda“ viena iš problemų – rasojantys langai. Kondensatą nuvalyti paprasta, tačiau nesinori to daryti kasdien. Tad kas kaltas ir kaip tai išspręsti?

Kodėl rasoja langai. Paprastai tariant, drėgmė kondensuojasi ant vidinės stiklo pusės tada, kai esti dideli temperatūrų skirtumai. Atsisėskite šalia lango ir papūskite šiltą garą į stiklą – kadangi garas iš burnos yra šiltesnis, jis kondensuojasi ant šaltesnio paviršiaus, šiuo atveju, lango. Tą patį galite pakartoti su praviru langu – temperatūrai atvėsus garo neliks gana greitai. Tie patys procesai vyksta ir sėdint jūsų automobilyje. Tuomet greičiausiai įjungiate kondicionierių. Tad greičiausiai akivaizdžiau nebūna – šią problemą gerai sprendžia vėdinimas.


Kodėl nerasodavo senieji. Kai kurie gali prisiminti, kad ši problema prasidėjo kartu su naujų langų sumontavimu. Ir tai gali būti tiesa – mediniai langai dėl savo nesandarumo, nors iš praleisdavo didelius šilumos kiekius (ar pamenate, kaip juos reikėdavo kamšyti žiemai?), tačiau ir atlikdavo natūralų vėdinimą. Naujieji plastikiniai langai yra labai sandarūs, praleidžia mažai šilumos, tačiau ir mažai oro. Tad paradoksalu, jog naudingos savybės sukelia ir naujų problemų. Kai kurie namų savininkai negalvojo apie naujų langų savybes ir gana greitai pastebėjo, kad namuose pradėjo rastis pelėsis tokiose vietose, kur jo nebuvo.


Ką daryti. Sumontuoti langai jau yra tokie kokie yra. Sprendimai šiai problemai galėtų būti keli - vieni iš jų kainuojantys, tačiau patogūs, kiti pigūs, tačiau reikalaujantys šiek tiek darbo.


Orlaidės arba ventiliaciniai vožtuvai. Langai gali būti komplektuojami su orlaidėmis. Jos yra tobulesnės nei ant senųjų langų matytos orlaidės, todėl praleidžia nedaug šilumos, tačiau pakankamai efektyviai ventiliuoja orą. Tiesa, toks sprendimas būtų kur kas efektyvesnis su mechanine vėdinimo sistema - per orlaides oras būtų paduodamas, per ventiliacijos angą - ištraukiamas.


Orlaides galima užsisakyti jau renkantis langus, tačiau kai kurios įmonės siūlo jas ir įmontuoti vėliau. Tiesa, toks sprendimas kainuoja daugiau nei perkant langus iš karto.


Kitas sprendimas galėtų būti investicija į vėdinimo sistemą. Nesijauskite, kad tai darote dėl langų – šviežias oras reikalingas ir jums, ir jūsų savijautai. Galima naudoti ir nedidelį rekuperatorių - prietaisą, kuris vykdo oro apykaitą ir dalį šilumos grąžina į vidų.


Nesiryžtantiems investicijoms ir manantiems, kad tokie sprendimai yra papildomos išlaidos prie langų kainos, galima imtis labai paprasto sprendimo - tiesiog dažniau vėdinti kambarius per atdarą langą. Mikroventiliacija (lango savybė jį atlenkus vėdintis pro nedidelį tarpelį) yra naudinga savybė šiltesniu metų laiku, tačiau vėdinant tokiu būdų žiemą, oro apykaita vyks labai lėtai, tuo pačiu šilumos praradimą mėgins atitaisyti radiatorius ir prarasite daug šilumos.

Tad, nors ir galėtų būti keista, geriausia pilnai atidaryti langą keletui minučių bent apie kartą per dieną. Efektyviausia yra sukelti nedidelį skersvėjį. Vis dėlto, tokių triukų nereikia atlikti, jei namuose veikia priverstinė ventiliacija.

Taip pat reikėtų pasirūpinti, kad langus rečiau dengtų užuolaidos, kadangi naudinga, jei šiluma nuo radiatoriaus netrukdomai kyla prie lango. Tam taip pat gali kliudyti per plačios vidinės palangės.


Per didelė drėgmė namuose taip pat gali būti gausesnio rasojimo priežastis. Ji kaupiasi ir natūraliai mums gyvenant patalpose, tad jos neišvengsime. Galima įsigyti drėgnomatį ir tikrinti, ar drėgmė neperžengia 60% ribos, kuri laikoma standartine. Efektyvus pagalbininkas drėgmės perviršiui pašalinti yra oro sausintuvas, tiesa, tai dar vienas prietaisas reikalaujantis išlaidų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis