Šildymo sezonas: kaip užkirsti kelią gaisrui namuose

Atvėsus orams ir prasidedant šildymo sezonui, smarkiai išauga šildymo sistemų gedimų grėsmė – dėl jų kasmet Lietuvoje kyla 800 gaisrų, o draudikų sukaupta informacija rodo, kad patirtas nuostolis paprastai siekia iki 1000 eurų. Tad besiruošiant šildymo sezonui namuose, ekspertai primena svarbiausias taisykles.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, netvarkingi ar netinkamai prižiūrimi židiniai bei dūmtraukiai sudaro apie 10 proc. visų pastatuose kylančių gaisrų. Tuo tarpu netvarkinga elektros instaliacija ir netinkamai naudojami gyventojų pamėgti elektriniai šildytuvai, dažnai ištraukiami šildymo sezonui dar neprasidėjus ar paspaudus didesniam šaltukui šildymo sezono metu, nulemia apie 6 proc. gaisrų.

„Mūsų sukaupta statistika rodo, kad vidutinis nuostolių, susijusių su šildymo sistemos gedimais – užšąlančiais radiatoriais, trūkusiais vamzdžiais – ar netvarkingais dūmtraukiais, dydis gali svyruoti nuo 500 iki 1000 eurų, visgi kiekvienas nelaimės atvejis yra individualus – pavyzdžiui, didžiausia užfiksuota žala siekė net 150 tūkst. eurų. Todėl norint užkirsti kelią galimiems nuostoliams, dar prieš prasidedant šildymo sezonui gyventojai pirmiausia turėtų išbandyti šildymo sistemą – užkurti pečių, patikrinti jungtis, daviklius, nuorinti radiatorius, iš dūmtraukių išvalyti suodžius bei dervas“, – sako Mindaugas Balinskas, „Compensa Vienna Insurance Group“ žalų departamento vadovas.

Kaip tinkamai pasiruošti?

Norint tinkamai pasiruošti šildymo sezonui, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ekspertai gyventojams pataria išsiugdyti įprotį nuolat prižiūrėti šildymo sistemą ir tai daryti atsakingai, ypač – senuose pastatuose.

„Prieš kiekvieną šildymo sezoną reikėtų iš dūmtraukių išvalyti suodžius, dervas, o šildymo sezono metu tokią procedūrą atlikti ne rečiau kaip kartą per 3 mėnesius. Gyventojai taip pat turėtų neužmiršti elementarių saugumo taisyklių: nelaikyti malkų arti pakūros, nedžiovinti jų ant besikūrenančios krosnies, neįkūrinėti ugnies su degiais skysčiais ar drėgnomis malkomis, nepalikti besikūrenančio židinio be priežiūros. Taip pat svarbu nuolatos stebėti dūmtraukį ir krosnį, apžiūrėti, ar nėra įtrūkimų, nesandarumų, kurie padidina gaisro tikimybę“, – pataria Aurimas Gudžiauskas, Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos gaisrų prevencijos skyriaus vyriausiasis specialistas.

Specialisto teigimu, taip pat derėtų atkreipti dėmesį į medinių grindų saugumą – kad iškritusios žarijos ar kibirkštys grindų neuždegtų, patartina jas apsaugoti skardos lakštu, keraminėmis plytelėmis ar kitomis nedegiomis medžiagomis. Didesnio atsargumo reikalauja ir galingi elektriniai šildytuvai – juos naudojant dažnai paaiškėja silpnosios elektros instaliacijos vietos, mat dėl tinklo perkrovos kibirkščiuoja laidai, kurie galiausiai uždega pastatų konstrukcijas. Taip pat svarbu nepamiršti, kad kai kurie elektriniai šildytuvai turi smarkiai įkaistančius paviršius, todėl negali būti statomi arti bet kokių degių medžiagų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis