Pamatų tipai: kuo jie skiriasi ir kaip įrengiami

Kokius pamatus namui pasirinkti dažniausiai sprendžia du veiksniai - gruntas ir projektuotojas. Tiesa, nesudėtingame sklype dažnai atsiranda galimybė rinktis, kokie pamatai būtų tinkamesni žvelgiant iš paties savininko perspektyvos. Šalyje statomiems pastatams naudojami keturių tipų pamatai.

Juostiniai monolitiniai pamatai

Įrengiant šiuos pamatus, pirmiausia iškasama tranšėja ar duobė. Jos gylis priklauso nuo to, ar name bus rūsys. Tuomet palei perimetrą ir būsimų pertvarų vietose sumontuojami klojiniai, kurie yra suarmuojami. Vėliau jie užliejami betonu.

Savaime suprantama, pamatų įrengimui reikia tikslumo ir išmanymo, be to, į tokią svarbią namo detalę nereikia žiūrėti atmestinai, tačiau tai bene paprasčiausiai ir lengviausiai įrengiami pamatai. Taip pat tai bene idealiausias pasirinkimas žmogui, kuris mėgsta viską darytis pats.

Vienas didžiausių tokių pamatų privalumų, lyginant su kitais yra tai, kad toks metodas leidžia įsirengti rūsį.

Išsamiau skaitykite: Juostinių pamatų įrengimo principai

Taip pat: 6 pagrindiniai dalykai, kuriuos turite žinoti įsirenginėjant sekliuosius pamatus

Juostiniai-surenkamieji pamatai

Šio tipo pamatai surenkami iš specialių tuščiavidurių blokelių. Įrengiant juostinius surenkamuosius pamatus taip pat iškasama pamatų duobė. Tuomet įrengiama papėdė, ant kurios bus galima montuoti blokelius - ji gali būti iš pačių blokelių, specialių gelžbetonio padų ar išliejama. Blokeliai, priklausomai nuo gamintojo, gali būti montuojami arba mūrijami tokiu pat principu kaip įprastos plytos ir blokeliai. Tuomet konstrukcija armuojama bei užpilama betonu.

Dažnai pabrėžiamas tokio metodo privalumas yra tai, kad tokiems pamatams nereikia klojinių, kuriuos reikia nuomotis ir montuoti, pamatus lengva įsirengti. Blokeliai yra gana lengvi, prireikus juos nesunku pjaustyti. Pagrindinis trūkumas - jungimo siūlių skaičius (lyginant su monolitiniais pamatais), kurias reikia kruopščiau izoliuoti.

Daugiau skaitykite: Pamatų įrengimas - surenkamieji ir monolitiniai

Poliniai pamatai

Rūšys: Poliniais pamatais gali būti vadinamos kelios rūšys, besiskiriančios savo įrengimu – gręžtiniai, spraustiniai, poliniai kaltiniai.

Įrengiant gręžtinius pamatus grunte išgręžiamos ertmės, į kurias supilamas betonas. Ertmė armuojama. Tai vienas bene dažniausiai naudojamų gręžtinių pamatų būdų individualiam namui.

Spraustinių pamatų atveju į žemę vibracijos būdu įvibruojamas tuščiaviduris vamzdis uždaru galu, tuomet įleidžiamas armatūros karkasas ir supilamas betonas. Tuomet vamzdis tokiu pat būdu ištraukiamas. Pagrindinis tokio metodo privalumas – nesuardyta grunto struktūra. Metodas populiaresnis įrengiant pamatus dideliems, objektams, tačiau naudojamas ir įrengiant individualius namus.

Įrengiant kaltinius pamatus, naudojama speciali poliakalė – jau paruošti gelžbetoniniai poliai kalami į žemę.

Tiek polių skaičius, tiek jų gylis varijuoja priklausomai nuo grunto savybių. Visais atvejais vėliau įrengiamas rostverkas – tokiu pat principu kaip monolitiniai ar surenkamieji pamatai. Įrengiant tokius pamatus tenka atsisakyti rūsio.

Kaip matyti, tokių pamatų įrengimui reikės specialios įrangos. Gręžimo įrenginius taip pat valdys įmonei priklausantys darbininkai, tad labai sumažėja darbo pačiam sklypo savininkui, kita vertus, atsakomybę patikite į svetimas rankas.

Daugiau skaitykite: Poliniai pamatai - kas tai ir kada juos rinktis

Plokštuminiai pamatai

Bene naujausia pamatų rūšis, tačiau jau kuris laikas taikoma ir Lietuvoje, ypač įrengiant modernius namus. Šie pamatai pasižymi gera šilumine varža, mat juos įrengiant pamatas yra apsupamas polistirolo sluoksniu. Šie pamatai brangesni, tačiau tik sąlyginai – įrenginėjant juos, įrengiama ir grindinė šildymo sistema, bei dažnai ir juodgrindės. Tad į kainą įeina ir kiti mazgai, kuriuos šiaip ar taip įrengtumėte. Tiesa, didelis trūkumas statant tradicinį namą – tokie pamatai taip pat nesuteikia galimybės turėti rūsį.

Pirmiausia paruošiamas sluoksnis ant kurio bus įrengiami pamatai, jis dirbtinai sutankinamas. Toje vietoje klojamas neaustinės geotekstilės paklotas ir pradedamas dėlioti polistirolo sluoksnis aplink namo perimetrą. Pirmas polistirolo sluoksnis sudedamas ir likusiame plote. Tuomet per visą pamato plotį tiesiama polietileno plėvė, ir dedami tolesni polistirolo sluoksniai. Dviem sluoksniais sudedamas armatūrinis tinklas ir išvedžiojamos reikalingos komunikacijos - grindinio šildymo, vandentiekio, nuotekų sistema, elektros tinklai. Įsitikinus, kad viskas veikia, ant konstrukcijos pilamas betonas.

Ypatingos technikos (kaip polinių pamatų atveju) šiems pamatams nereikia, tačiau vienas didžiausių tokių pamatų privalumų yra jų vientisa sistema. Tad imtis juos įsirenginėti patiems galima, tačiau reikia gerai žinoti, ką darote. Kitu atveju, ieškoti įmonių, kurios tokius pamatus jau yra įrenginėjusios.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis