Pamatų skilimas: priežastys ir sprendimo būdai

Bet kurio tipo pamatams gali grėsti sėdimas ir skilimas. Statant namą tinkamus pamatus turėtų parinkti profesionalai, atsižvelgdami į grunto savybes, pastato tipą ir kitas aplinkybes. Vis dėlto, kartais nutinka netikėtų dalykų, ypač jei projektavimo ar statybų metu ne viskas buvo tinkamai padaryta. Paklausėme specialistų, kaip atpažinti ir ištaisyti pamatų pažeidimus.

Kodėl pamatai skyla?

Pagrindinė pamatų skilimo ar kitokių pažeidimų priežastis – klaidos projektavimo etape arba nekokybiškai atlikti statybos darbai. Ką reikėtų daryti, kad to išvengtume?

Pamatų projektavimas. Tinkamus namo pamatus turi parinkti inžinieriai, atsižvelgdami į bent dvi pagrindines sąlygas – sklypo gruntą ir numatomas pamatams teksiančias apkrovas. Tinkamai neįvertinus grunto, jis gali spausti pamatus iš šonų. Pamatams gali kenkti gruntiniai vandenys, agresyvi terpė. Dėl šių priežasčių numatant pamatų tipą ir įrengimo technologiją labai svarbu atlikti geologinius ir inžinerinius tyrimus.

Projektuojant pamatus turi būti atsižvelgiama į dirvožemio sudėtį: ar dirvožemį sudaro molis, smėlis ar durpės. Pamatai negali būti įrengiami ant augalinio sluoksnio, todėl jį reikia nukasti.

Gruntiniai vandenys taip pat turi įtakos pamatų pažeidimams. Jeigu atlikus grunto tyrimus buvo nustatyta agresyvi grunto terpė, inžinieriai turi parinkti atitinkamos markės betoną ir pritaikyti tam tikrą pamatų įrengimo technologiją.

Kartais pamatus reikia izoliuoti drėgmei atspariomis medžiagomis. Jeigu apie pamatus kaupiasi drėgmė, ji gali ardyti betoną, pamatų medžiagas. Drėgmės prisotintas dirvožemis šaldamas spaudžia pamatus, dėl to jie plečiasi ir skyla.

Pamatų statyba. Betonuojant pamatus privaloma laikytis projekte numatytų sąlygų. Tai reiškia – išlaikyti pakankamą apsauginį betono sluoksnį iki armatūros, naudoti tinkamą betoną, kokybiškas medžiagas, supylus betoną jį tinkamai suvibruoti.

Tačiau tai dar ne viskas. Išbetonavus pamatus, keletą dienų reikia leisti jiems sutvirtėti. Pakankamas tvirtumas pasiekiamas maždaug po dviejų savaičių, o visiškai betonas sustiprėja po 28 parų. Pirmosiomis dienomis pamatus reikia prižiūrėti – vasarą laistyti, o žiemą šildyti, kad neįtrūktų.

Shutterstock nuotr.

Kaip atsiranda pamatų trūkiai?

Nevykusiai suprojektavus pamatus atsiranda konstrukcinių įtrūkimų. Pagrindinės jų atsiradimo priežastys – netinkamai parinktas pamatų sprendinys projektavimo stadijoje arba pamatų įrengimo technologijos, sąlygų, numatytų projekte, nesilaikymas.

Paviršiniai trūkiaiįtrūkimai, dažniausiai atsirandantys dėl aplinkos poveikio. Juos gali sukelti tam tikros atmosferinės sąlygos. Pavyzdžiui, betonuojant antžeminę pamatų dalį vasarą, reikia žiūrėti, kad pamatai neperdžiūtų ir nesutrūkinėtų. Siekiant apsaugoti nuo saulės, jie dengiami plėvele arba laistomi. Šaltuoju metų laiku pamatai gali skilti nuo šalčio. Kad to išvengtume, būtina naudoti betono mišinį su prieššaltiniais priedais.

Paviršiniai trūkiai ne tokie pavojingi kaip konstrukciniai, bet laiku neatkreipus į juos dėmesio problema gilės.

„Įtrūkimai dažniausiai atsiranda per statybas arba yra jų sukeliami. Dėl šalimais vykstančios naujos statybos namo pamatai gali nusėsti, o jei jie sėda nevienodai, pamatai gali sutrūkti. Vis dėlto, jei pamatai suprojektuoti patyrusio projektuotojo ir vykdomi profesionalaus rangovo, remiantis geologinėmis išvadomis, projektu ir galiojančiomis statybos normomis, tai retai kada nutinka“, – sako UAB „Pamatų ranga“ direktorius Saulius Juozaitis.

Kaip išvengti pamatų skilimo?

UAB „Projektana“ statybos projektų direktoriaus Žilvino Ramaškos teigimu, netinkamai įrengus pamatus yla iš maišo neišlįs tol, kol namas nebus pastatytas. O tada kažką keisti bus brangu ir sudėtinga. Todėl patartina sekti ir prižiūrėti visą statybų procesą ir laiku nustatyti pažeidimus.

„Jeigu išbetonavus pamatus pro betoną prasišviečia tinklinė tekstūra, primenanti šachmatų lentą, tai reiškia, kad nebuvo laikomasi reikalavimų, keliamų armatūrą saugančiam betono sluoksniui, betonas nebuvo tinkamai sutankintas. Pastebėjus tai, reikia iškart kviestis specialistus arba darbus atlikusius statybininkus, kad sutvarkytų broką“, – pataria Ž. Ramaška.

Kiti akivaizdūs požymiai, išduodantys statybinį broką – kreivos sienos, kurios atsiranda dėl kreivų pamatų. Mūrijant ant šleivų pamatų, sienas išlyginti labai sunku. Taigi, laiku neužkirtę kelio pamatų problemoms, apsunkinsite visą tolesnę statybų eigą.

Įrengus pamatus, namo savininkas turėtų paprašyti statybininkų suteikti visus reikiamus dokumentus, kuriuose matytųsi, kaip buvo atlikti visi darbai. Prireikus, tai padėtų atitaisyti statybų metu atsiradusį broką.

Shutterstock nuotr.

Pamatų pažeidimų sprendimo būdai

Rizikos grupei priklausantys ar sudėtingi pastatai stebimi ir tikrinami laboratoriniais prietaisais. Tačiau gyvenamuosiuose namuose pamatų broką pačiam nustatyti sunku, nebent sienoje, grindyse ar perdangoje atsirastų plyšys – jis gali siekti kelių milimetrų ir didesnį plotį.

Jeigu dar statant namą pastebima itin rimtų pažeidimų, gali tekti pamatus išmontuoti ir įrengti iš naujo, laikantis projekto reikalavimų. Kokį taisymo būdą rinktis, nustato specialistas, apžiūrėjęs ir įvertinęs pamatus.

Tais atvejais, kai jau apsigyvenus name paaiškėja, kad pamatai buvo nekokybiškai įrengti, reikia kreiptis į kvalifikuotus pamatų įrengimo, stiprinimo specialistus, nustatyti defektų priežastis ir jas pašalinti. Gali būti, kad reikės iš naujo atlikti geologinius tyrimus, skaičiavimus. Pamatai stiprinami poliais, mikropoliais, injekciniais metodais, blokais, plokštėmis, gilinami ir tvirtinami kitais būdais.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis