Kuomet, rekonstruojant pastatus, reikia kaimynų sutikimo?

„Mūsų kaimynai prie 54 kv.m ploto namo – prie vienos namo sienos – stato ūkinį priestatą. Jo išmatavimai – 2,50 m x 9,15 metro. O prie kitos namo sienos yra jau senai pastatytas ir įformintas garažas, kurio išmatavimai – 3,45 m x 6,85 metro“, – laiške redakcijai rašo p. Aušra. Ji klausia, ar reikalingas kaimynų raštiškas sutikimas rekonstrukcijai.

Šiuo metu garažas, kuris yra prie pat moters sklypo ribos, yra rekonstruojamas: senoji stogo danga su perdenginiais yra nuardyta ir ruošiamasi dengti naują stogą, kuris apjungs ir naują priestatą. Ir naujai pastatyto ūkinio priestato, ir garažo konstrukcijos sujungtos su esamo gyvenamojo namo konstrukcijomis. Moteris klausia, ar kaimynai turi turėti rekonstravimo projektą ir statybas leidžiantį dokumentą (SLD), nes bendras plotas jau būtų didesnis negu 80 kv. metrų.

„Konkreti situacija ir klausimai dėl galimų teisės aktų reikalavimų pažeidimų turėtų būti nagrinėjami statybos vietoje. Šiuokart atsakymą pateikiame, nenagrinėję konstrukcinių sprendinių ir objektyviai neišsiaiškinę visų aplinkybių“, – sako Vida Aliukonienė, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos vyriausioji specialistė.

Jeigu naujas priestatas nėra atskiras statinys (dėl konstrukcijų sujungimo su esamu pastatu), aiškina specialistė, tuomet jo statyba laikytina esamo nesudėtingo statinio rekonstravimu į neypatingą, nes po rekonstrukcijos, kaip teigiama paklausime, viso pastato bendrasis plotas būtų didesnis nei 80 kv. metrų. Tokiu atveju tiek mieste, tiek ir kaime privalomas rekonstravimo projektas ir statybą leidžiantis dokumentas (SLD) – leidimas rekonstruoti statinį.

Paklausime nurodyta, kad garažas yra prie pat sklypo ribos. Tikriausiai, kaimynas buvo sutikęs dėl neišlaikyto minimalaus atstumo, o jeigu ir ne, – praėjus vieneriems metams nuo statybos pradžios, sutikimo jau nebereikia. Tačiau, jeigu šiuo metu rekonstruojant statinį jo nauja dalis statoma arčiau kaip 3 m nuo sklypo ribos ar didinamas arčiau nei 3 m nuo sklypo ribos pastatyto statinio (jo dalies) aukštis (taip pat ir esant išlaikytam 3 m atstumui, bet didinant pastato aukštį virš 8,5 m), būtinas gretimo žemės sklypo savininko rašytinis sutikimas. Šis sutikimas būtų reikalingas ir tuo atveju, kai savivaldybės administracijos išduodamas SLD nebūtų privalomas.

„Esant pagrįstų įtarimų, kad statyba vykdoma savavališkai, reikėtų pranešti (galima ir anonimiškai „Karštąja linija“) VTPSI teritoriniam skyriui. Statybos valstybinės priežiūros pareigūnai, išanalizavę situaciją vietoje ir nustatę pažeidimų, pareikalautų juos pašalinti, o juos padariusiam asmeniui taikytų įstatymų numatytą administracinę atsakomybę“, – sako Vida Aliukonienė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis