Architektų nuomonė: kodėl verta rinktis namus iki 80 kv.m?

Individualius gyvenamuosius namus projektuojančių įmonių architektų teigimu, besirenkantieji nedidelio ploto namus geriau įvertina savo finansines galimybes ir poreikius. Tokio namo kaina gali būti net mažesnė už naujos statybos buto didmiestyje. Vis dėlto, siekiant gyventi patogiai, reikia sugebėti maksimaliai išnaudoti gyvenamąjį plotą ir susitaikyti su mažesniu patalpų skaičiumi.

Pastatyti pigiau ir paprasčiau

UAB „Kubinis metras“ vadovas Vitalijus Avreicevič teigia įžvelgiąs, kad šiuo metu mažesnio ploto būstai apskritai yra „ant bangos“. Nebūtinai tai yra būstai iki 80 kv. m ploto, bet bendrai paėmus, svarstyklės krypsta optimalesnio ploto būstų pusėn. Tiek ekonominiai, tiek psichologiniai motyvai lemia, kad namą norima pastatyti lengviau, greičiau ir už prieinamą kainą. Viena iš priežasčių yra tai, kad žmonės rečiau statosi namą „visam gyvenimui“ – dažniau kaip laikiną pirmąjį būstą bendro gyvenimo pradžioje arba kaip optimalų būstą dviem žmonėms, kai iš namų išsikrausto suaugę vaikai. Dėl to keičiasi ir pati statybų technologija – mažėja mūrinių ir daugėja tiesiog sklype surenkamų, vadinamųjų modulinių, namų.

Architektai atkreipia dėmesį ir į tai, kad 80 kv. m namą ne tik pigiau, bet ir gerokai paprasčiau pastatyti – čia galima apsieiti be technikos ir ypatingų technologijų. „Kad ir toks niuansas – tarkime, atstumas tarp laikančiųjų konstrukcijų tokiame name neturi viršyti šešių metrų, taigi žmogus gali sienoms naudoti paprastus medienos tašus, nereikalingos masyvios sijos ir dideli atstumai tarp jų. Natūralu, kad mažų matmenų vienaukštį namą pastatyti paprasčiau, dažnai tai pavyksta padaryti savo jėgomis, nebūtinai samdant statybos darbus atliekančią įmonę“, – pastebi V. Avreicevič.

Kiek kitokią tendenciją pastebi Klaipėdoje ir kituose šalies didmiesčiuose namus projektuojančios įmonės UAB „Archburė“ architektė ir projektų vadovė Giedrė Zakarackaitė-Gudaitienė. Ji sako, kad dauguma įmonės užsakovų, pageidaujančių pagal konkrečius norus parengto individualaus namo projekto, visgi orientuojasi į 150–200 kv. m ploto gyvenamąjį namą.

„Tačiau pastarųjų metų patirtis rodo, kad paklausiausias iš tipinių projektų buvo gyvenamojo namo projektas „Kompaktiškas 3“. Šio projekto namo plotas yra apie 115 kv. m. Namą sudaro svetainės ir virtuvės erdvė centrinėje dalyje, tėvų miegamasis su vonios kambariu ir drabužine – vienoje pusėje, du vaikų kambariai ir bendras vonios kambarys – kitoje pusėje. Šalia įėjimo taip pat projektuojama papildoma drabužinė ir katilinė. Automobiliui statyti numatyta vieta po stogine šalia pagrindinio įėjimo.“

Shutterstock nuotr.

Namų iki 80 kv. m privalumai. Savame aišku, kad pagrindinis motyvuojantis veiksnys – nedideli statybų kaštai, o pastačius namą – mažesnės išlaidos jam eksploatuoti, šildyti. Tokį namą galima suprojektuoti nedideliame sklype užmiestyje ar sodo sklype, laikantis sanitarinių ir priešgaisrinių reikalavimų tarp gretimų pastatų ir sklypų. Tinkamai suplanavus, galima itin kompaktiškai suplanuoti erdves. Be to, kad ir mažesnio ploto, tai yra namas – su nuosava teritorija, sklypu, sodu ar daržu, galimybe įsirengti terasą, tinkamas gyventi šeimai iki keturių asmenų.

Trūkumai. Ribotas plotas kai kuriems gali pasirodyti lemiamas veiksnys, nes ištaigingai gyventi tokiame name neišeis. Be to, iš karto reikia pagalvoti ir apie priestatą ar stoginę automobiliui, lauko įrangai, dviračiui, vejapjovei ir kitiems būtiniems gyvenimo užmiestyje atributams laikyti. Tačiau ribotą plotą ne visi linkę sureikšminti – prireikus jį galima padidinti įsirengiant palėpę arba priestatą.

Projekto rengimas

Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus, statant namą rajone ar gyvenvietėje, turinčioje iki 3000 gyventojų, nesudėtingo statinio projektui nereikia gauti statybą leidžiančio dokumento, i6skyrus tais atvejais, kai pastatas statomas saugomoje teritorijoje. Taigi, tokiu atveju trumpėja projektavimo procesas, nes pakanka parengti brėžinius, pagal kuriuos namas bus statomas. Kita vertus, mieste projekto tvirtinimo procesas pernelyg nesiskiria nuo didesnių namų projektavimo.

Shutterstock nuotr.

Svarbu pabrėžti, kad net ir statant namą be statybos leidimo savivaliauti negalima. Kiekvienas pastatas turi atitikti Statybos įstatymo nustatytus reikalavimus. Pabaigus statybą, pastatas turi būti įregistruotas Nekilnojamojo turto registre, pristačius kadastrinių matavimų bylą.

Namo erdvių projektavimas

Pasak architektės G. Zakarackaitės-Gudaitienės, projektuojant bet kokį gyvenamąjį namą svarbiausia, kad užsakovas aiškiai suvoktų savo šeimos narių poreikius. Efektyvaus patalpų išdėstymo pavyzdys – įėjimą į pastatą projektuoti ties namo viduriu, taip išvengiant didelių koridorių ir patenkant į visas patalpas tiesiai iš centro. Optimalią tokio namo planinę struktūrą sudarytų bendra svetainės ir virtuvės bei valgomojo erdvė, du arba trys miegamieji kambariai (8–11 kv. m ploto), vonios kambarys ir pagalbinė patalpa – tai gali būti sandėliukas, katilinė, drabužinė. Daiktams laikyti gali būti išnaudojamos antresolės arba pastogės erdvės.

Taigi, norint turėti daugiau miegamųjų, virtuvė, valgomasis ir svetainė neišvengiamai atsidurs bendroje erdvėje, o holo ir koridorių teks atsisakyti. Į likusias patalpas bus patenkama tiesiai iš bendrosios patalpos. Taupant plotą, reikėtų vengti ir įvairių atskyrimų ir pertvarų.

Erdvesnį namo projektą su dviem miegamaisiais paprastai renkasi jaunos šeimos arba pagyvenusios poros, kurios nori patogaus miegamojo sau ir mažesnio vaiko-svečių kambario.

Laikas ir taupymas – vis svarbiau

Peršasi išvada, kad mažų namų statybos banga greitai neatslūgs. V. Avreicevič pastebi, kad žmonės ne tik išmoko geriau planuoti savo finansus, bet ir ėmė labiau vertinti laiką, kurio šiandieniniame gyvenime nuolatos trūksta. Didelis plotas ir kaina automatiškai pailgina statybų laiką. Pirmas būstai retai kada būna prabangus ir jo statybos nesitęsia pusantrų ar keletą metų, kaip anksčiau.

Nuo lapkričio pirmosios padidėję pastatų energinio naudingumo reikalavimai gali pristabdyti gyvenamųjų namų projektavimą ir statybą, nes vidutiniškai tokio namo statybos kaina pakyla apie 15–20 procentų. Tikėtina, kad dėl šios priežasties daugės ir norinčiųjų statytis mažesnio ploto namus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis