Darau pats: kaip pasigaminti vežimo ratą

Yra daugybė būdų, kaip papuošti aplinką savo sklype. Vienas jų – vežimo ratas. Jis gali būti puikus akcentas, pritraukiantis žvilgsnį ir paverčiantis sklypą ypatingu. Ypač jis tinka, jei siekiate sukurti kaimišką stilių. Pristatome rato dirbinimo procesą – žingsnis po žingsnio. Šaunu, jei turite šiokių tokių meistravimo įgūdžių bei esate sukaupę specialių įrankių – tuomet tikrai sutaupysite ir pasipuošite savo aplinką.

Taigi, jums prireiks:
elektrinio pjūklelio;
medžio obliavimo staklių („reismuso“);
šlifavimo mašinėlės;
medžio frezos;
atsuktuvo;
replių;
kalto;
plaktuko;
PVA klijų;
lako;
medieno beico;
medvaržčių;
poveržlių;
30 mm ilgio grąžto;
liniuotės;
matlankio;
pieštuko;
skriestuvo;
didelio popieriaus lapo;
teptuko.

Pasiruoškite 50 mm storio ir 25 mm pločio lentą. Šiame etape turėsite pasiruošti trafaretą: nusipieškite popieriuje ratą būtent tokio dydžio, kokį planuojate pasigaminti. Dažniausiai gaminamas maždaug 700 mm. diametro ratas. Pieškite būtent tokį, koks jis turės būti – su stipinais ir kitomis detalėmis. Iškirpkite detales, pagal jas nusibraižykite detales ant medienos. 

Elektriniu pjūkleliu iš medžio išsipjaukite keturis pusrutulius - ratą, suklijuokite juos vieną su kitu PVA klijais. Laikinai sutvirtinkite metaliniais profiliais. Kol klijai džiūsta, gaminkite kitas rato dalis. 

Skriestuvu ant 30 mm storio lentos išsimatuokite bei nusipieškite du vienodus 20-25 mm diametro skritulius – tai bus rato vidurys. Išpjaukite juos. Taip pat pasiruoškite ir 8 stipinus, jų ilgis priklausys nuo rato diametro. Jei sąžiningai piešėte trafaretą, iškirptos popierinės detalės puikiai pasitarnaus – gaminkite stipinus pagal jas. 

Kai klijai sustings, išskobkite vidinėje rato pusėje 8 skylutes, į kurias vėliau tvirtinsite stipinus. Skobti galite atsuktuvu, kalteliu, galite panaudoti ir frezą su specialiu antgaliu. Nepersistenkite – duobelės stipinams tvirtinti negali būti platesnės už patį stipiną, kitaip blogai laikysis. Duobeles kruopščiai sutepkite klijais ir įstatykite į jas stipinus. Kai visi stipinai bus savo vietose, guldykite ratą ant trafareto ir pasižymėkite rato vidurį. 

Priklijuokite iš abiejų pusių rato viduriukus, susukite su stipinais medvaržčiais. Jei stipinai nesilaiko stabiliai, yra tarpelių, juos užtaisykite medinėmis atplaišėlėmis, kurių galite prisiobliuoti nuo lentos likučių. 

Kad ratas būtų įspūdingesnis, įdomesnis, apšlifuokite jį freza. Tiek rato lanką, tiek stipinus – suteiksite ratui tam tikro rašto. Tuomet išgręžkite rato viduryje 30 mm skylę. Šlifuokite, nuvalykite ratą. Jis turi būti pakankamai lygus. Galite panaudoti ir švitrinį popierių. Pašlifuokite ir tarp stipinų, ir kitas sunkiau prieinamas vienas – panaudokite visus turimus įrankius: šlifavimo mašinėlę, „reismusą“, frezą ir t.t. Kadangi ratas „gyvens“ lauke, nebutina ypatingai glotniai jį nušlifuoti, toks jis bus natūralesnis. 

Toliau – dažymas. Spalvą rinkitės pagal sodo dizainą, nors kai kuriems patinka natūrali medienos spalva, tuomet jie rato nedažo, o tiesiog nulakuoja. Nepriklausomai nuo to, ar dažysite ratą, ar ne, nulakuoti yra būtina.

Štai ir ratas pagamintas. Komponuokite su molinėm puodynėm, gėlėmis, akmenimis. Ši dekoro detalė puikiai derės su natūraliomis gamtos puošmenomis.

Šaltinis ir nuotraukos: www.sdelaysam-svoimirukami.ru

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis