Darbams naudojama mediena: pušis

Lietuvoje pušynai užima apie du penktadalius miškų ploto, tad pušį, ko gero, esame matę kiekvienas. Tačiau ar daug žinote apie šio medžio panaudojimą?

Pušies savybės. Lietuvoje savaime auga paprastoji pušis (Pinus sylvestris), tačiau auginama ir daugiau rūšių, kai kurios iš jų yra itin populiarios kuriant kiemo želdynus. Statyboms ir apdailai kartais naudojamos atvežtinės pušies rūšys iš šiaurinių regionų, kurios laikomos atsparesnėmis atmosferos sąlygoms. Šie spygliuočiai medžiai užauga iki 30–40 m aukščio ir maždaug iki metro pločio. Auga įvairiose vietose, tačiau dažniausiai aptinkamos regionuose, kuriose vyrauja smėliniai, mažiau derlingi dirvožemiai.

Pušys pasižymi tiesiu kamienu, mažu šakotumu, aukšta laja. Mediena, ją nupjovus, yra rievėta, rievės aiškiai atskiriamos. Tik nukirstos pušies mediena pasižymi balsva spalva, kuri laikui bėgant tamsėja iki rudos.

Shutterstock nuotr.

Tai pakankamai tvirta ir atspari lenkimui mediena, kurią nesunku pjaustyti ir kitaip apdirbti. Pasižymi panašiomis savybėmis kaip eglė, tačiau mediena kai kuriems atrodo gražiau, kadangi yra mažiau šakota. Mediena sakinga ir kvapni. Išdžiūvusios (15 %) pušies medienos tankis – 520 kg/m³.

Shutterstock nuotr.

Panaudojimas. Iš pušinių rąstų gali būti renčiami rąstiniai pastatai, tokie kaip gyvenamieji namai bei įvairūs priestatai, pavyzdžiui, pirtis, pavėsinė ir kita. Pjautinė mediena gali būti panaudota ne tik apdailai (tarkime, lauko dailylentės), tačiau ir kitiems kiemo objektams, tokiems kaip durys, tvoros ar stambesni mediniai kiemo statiniai, taip pat pastatų karkaso (stogo, sienų) konstrukcijoms.

Medinės terasos lentos taip pat dažnai gaminamos iš pušies, tiesa, jos papildomai apdorojamos karščiu (termomediena) arba impregnuojamos giluminiu būdu. Nors yra ir brangesnių, kartais ir geriau atrodančių sprendimų, pušinės terasos lentos yra bene geriausios vertinant kainos ir naudingumo santykį.

Pušies mediena gali būti naudojama ne tik išorės, tačiau ir vidaus darbams. Pušimi galima naudotis įrengiant praktiškai viską, kas reikalinga namuose - grindis, vidaus duris, laiptus ir jų detales, sienas galima apkalti pušinėmis vidaus dailylentėmis ir panašiai.

Pramonėje pušiena naudojama gaminant medžio plokštes (pvz, fanerą), popierių ir celiuliozę.

Atsižvelgiant į šios medienos naudą, gali būti gaila ją tiesiog deginti. Tad galbūt ne be reikalo pušinės malkos nusileidžia dažniau naudojamoms savo kaitrumu. Jos priklauso II malkų kaitrumo grupei (vidutiniškai kaitrios).

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis