Spygliuočių sodinimo tvarka ir patarimai

Spygliuočius galima sodinti sulaukus dirvožemio atšilimo iki pat rudens. Pušys, tujos, eglės ir kiti medeliai papuoš ir paįvairins jūsų sklypą, be to, spygliuočiai dažniausiai nereiklūs, todėl didelių problemų su jais neturėsite. Sodinimo eigą aptaria želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorė Ingė Auželienė.

Kada sodinti spygliuočius

Persodinant augalus, šiek tiek pažeidžiamos šaknys, sutrinka jų maitinimasis, nuo to priklauso, ar gerai ir greitai prigis augalas. Žiemą galime pavadinti augalų miego metu, nes tuo metu šaknys negali intensyviai maitintis, kaip pavasarį ar vasarą. Tačiau ir žiemos saulė augalą veikia, nes išgarina iš jo dalį drėgmės. Štai čia ir slypi svarbiausios priežastys, kodėl rudenį lapuočius ir spygliuočius derėtų sodinti skirtingu metu.

Shutterstock nuotr.

Kol lapuočiai su lapais, jiems reikalingos maisto medžiagos ir drėgmė. Rudenį numetę lapus, augalai pereina į poilsio režimą, tad vandens jiems reikia minimaliai. Žiemos pabaigoje, suaktyvėjus saulei, augalai išgarina nedaug vandens, nes lapų jie neturi. Todėl verta lapuočius sodinti jau numetusius lapus, kad ramiai peržiemotų, o įsišaknytų atšilus pavasarį.

Spygliuočiai žaliuoja ir žiemą, todėl jei saulė išgarina drėgmę per spyglius, augalui telieka drėgmę kompensuoti siurbiant šaknimis. Todėl šaknys jau turi būti tvirtos, įsišaknijusios, prieš žiemą gerai palaistytos. Tam spygliuočius sodiname dar rugsėjį arba spalio pradžioje, kad spėtų įsišaknyti ir pasiruošti žiemai.

Atvira ar uždara šaknų sistema

Sodinukai parduodami su atvira arba uždara šaknų sistema. Atvira šaknų sistema – kai išauginta tiesiog grunte, iškasta ir paruošta sodinimui. Kadangi iškasant pažeidžiamos šaknys, labai svarbus persodinimo laikas.

Uždara šaknų sistema – kai išauginta specialiai vazonuose (vad. konteineriuose). Taip auginant, šaknys nenukertamos, nenumarinamos perkeliant, ilgai laikant ar transportuojant. Todėl augalus su uždara šaknų sistema galima sodinti iš esmės bet kada šiltuoju laikotarpiu.

Shutterstock nuotr.

Kaip atpažinti, ar augalas augintas vazonėlyje, ar tiesiog iškastas ir ten perkeltas? Jei uždara šaknų sistema, išėmus augalą, kartu išimta visa žemių ir šaknų masė išlaiko vazonėlio formą. Jei šaknų labai daug, jos susiraizgiusios ir žemių beveik nematyti, vadinasi, vazonėlyje buvo auginta per ilgai, jau turėjo būti perkelta į didesnį. Kad žemės išlaikytų vazonėlio formą, turi būti auginta jame mažiausiai vienerius metus.

Shutterstock nuotr.

Jei, išėmus augalą, žemės iškart subyra ir krenta į šonus, vadinasi, augalas augintas grunte ir tik pardavimui įkeltas į vazoną. Tokio ilgai nelaikykite ir sodinkite tuoj pat.

Šaknų įvertinimas

Apžiūrėkite šaknis. Augalas maitinasi ne didžiosiomis šaknimis, o smulkiomis baltomis šaknelėmis (šakniaplaukiais). Būtent jos siurbia vandenį ir maisto medžiagas iš dirvos. Jei radote tokių šaknelių, turite puikių galimybių sėkmingai persodinti augalą.

Augalai draugauja su įvairiais grybais – tik ne visada juos galime pamatyti plika akimi. Tačiau pirkdami pušis, ypač uždaros šaknų sistemos, nenustebkite pamatę grybiena padengtas šaknis. Tai ne pelėsis, kaip galima pamanyti. Ši grybiena – sveikos pušelės požymis.

Shutterstock nuotr.

Pirkdami augalus atvira šaknų sistema, įvertinkite ne tik kamieną, stiebą ar šakas, normalu paprašyti pardavėjo parodyti ir šaknis, pasinaudokite tuo.

Spygliuočių sodinimas

Duobė spygliuočiams paruošiama nemaža – užaugusio medžio ar krūmo lajos aukštis ir plotis atitinka ir šaknų užimamą tūrį. Nors dabar augalėlis dar mažas, paruoškite duobę tokio dydžio, kad jos užtektų ir jau brandžiam augalui. Pušims ypač derlingos žemės nereikia, todėl užteks, jei duobėje įmaišysite komposto.

Suraskite šaknies kaklelį – šaknies viršutinės dalies sustorėjimą, kuris pereina į žievę. Jei pirkote augalą su uždara šaknų sistema, gali tekti nuimti net 3-5 cm viršutinio sluoksnio žemių. Sodinkite taip, kad šaknies kaklelis būtų truputį virš grunto, tarkim 2 cm. Geriau pasodinti šiek tiek per aukštai negu per giliai, kalbant ne tik apie pušis, bet ir apie daugelį kitų augalų. Jei jau anksčiau pasodinote ir augalai skursta, apžiūrėkite, ar ne per giliai šaknies kaklelis – gal jau esate padarę šią klaidą. I. Auželienė kursuose „Modernus sodas ir daržas“ pataria skersai duobės permesti lentą arba tiesiog kastuvo kotą – tada matysite, kokiame aukštyje sodinate augalą ir galėsite iškart pasikoreguoti.

Shutterstock nuotr.

Baigiamieji darbai

Pasodinus pušelę ar kitą spygliuotį, žemes sutrypkite - ne prie pat šaknų, o aplink. Dosniai palaistykite, jei žemių labai sukrito, jų papildykite ir tada apmulčiuokite. Mulčias reikalingas, kad išlaikytų drėgmę ir sukurtų tinkamą terpę naudingiems mikroorganizmams gyvuoti. Net jei sodinate ne miško augalus, o dekoratyvinius medelius ar krūmus, turime imituoti miško paklotę, kad augalas gerai jaustųsi ir puikiai augtų. Jei nemulčiuojate, sodinkite įvairius kiliminius augalus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis