Kaip apsaugoti vaismedžius nuo paukščių, kad uogų liktų ir sodininko skrandžiui?

Sunku įsivaizduoti sodą be paukščių ir malonaus jų čiulbesio. Ne paslaptis, kad uogos yra be galo mėgstamas šių čiulbuonėlių maistas. Nors pavieniai paukščiai uogų derliui didesnės žalos nepadaro, tačiau didesni jų būriai gali palikti sodininką visai be uogų. Tad pateikiame kelis paprastus būdus, kurie padės apsaugoti jas nuo paukščių.

Paukščiai paprastai nėra laikomi sodo kenkėjais, kadangi jie lesa įvairius vabzdžius ir neleidžia susidaryti kritinei kenkėjų masei, taip palaikydami balansą. Patys sodininkai į medžius kelia inkilus, kad prisišauktų šiuos sodo svečius. Uogos yra kai kurių paukščių pagrindais maisto šaltinis, todėl neišvengiamai jų lesalu tampa vyšnios, trešnės, serbentai, braškės. Paprastai su nulestomis uogomis yra siejami varnėnai, kurie būriais ant sodo uogų dažniausiai pasirodo birželio mėnesį, vėliau aprimsta ir vėl atsiranda rudenį. Bet be varnėnų uogas lesa ir kiti paukščiai: strazdai, kėkštai, kuosos, žvirbliai.

Paukščių atbaidymas garsu. Paukščiai turi stiprų savisaugos jausmą ir neskrenda ten, kur nujaučia tykantį pavojų. Tad jų atbaidymui galima pasitelkti garsines priemones, kurios keldamos triukšmą gąsdina paukščius. Galima pasigaminti savo rankų darbo tarškalynę: ant karties iškelti traškančius malūnėlius arba iš butelių išmuštais dugnais padarytus varpelius. Tačiau reikia pabrėžti, kad tokia priemonė yra laikina, paukščiai po kurio laiko paprastai perpranta, kad realaus pavojaus tarškalynė nekelia. Didesniuose soduose, kuriuose yra nemažai vaismedžių, galima naudoti ir brangesnius garsinius sprendimus. Pavyzdžiui, dujinių šūvių sukeltas garsas išgąsdina paukštį, tačiau jam nepakenkia.

Paukščių atbaidymas vaizdu. Dėl jau anksčiau minėto paukščių atsargumo jausmo, juos galima baidyti vizualiomis priemonėmis. Paukščius neblogai atbaido dirbtinis vanagas, geriausias poveikis būna, kai toks vanagas pučiant vėjui siūbuoja. Dirbtinį vanagą galima pasigaminti iš lengvos medienos (pavyzdžiui: faneros) išpjovus paukščio siluetą ir jį nudažius atitinkamomis spalvomis. Taip pat galima pasigaminti ir kitokio plėšrūno siluetą, pavyzdžiui, kai kurie žmonės iš tvirto, juodais aliejiniais dažais nudažyto kartono pasigamina katės galvą, svarbi detalė tokioje baidyklėje yra akys.

Paukščių baidymui taip pat naudojami blizgūs paviršiai (skardos, folijos gabalėliai, suverti ant virvės). Galima įsigyti ir specialias holografines juostas, kurios atlieka tą pačią funkciją – užrištos ant medžio įvairiomis kryptimis atspindi šviesą, o judinamos vėjo šlama, tad veikia paukščius ir garsu, ir vaizdu. Tačiau tokios priemonės yra trumpalaikės, nes paukščiai jas laikui bėgant perpranta, todėl reikia kas kiek laiko pakeisti vienas priemones kitomis.

Tinklų naudojimas. Tinklų naudojimas vaismedžių apsaugai nuo paukščių yra gan efektyvus. Žinoma toks medžių ir krūmų uždengimas tinklais reikalauja laiko ir investicijų, tačiau tai yra ilgalaikis apsaugos būdas. Reikia paminėti tai, kad uždengus medžius, paukščiai vis tiek gali mėginti uogas pasiekti, tam, kad jie neįsipainiotų į tinklą, rekomenduojama naudoti tinklus su smulkesnėmis akutėmis bei plonais siūlais, kad paukštis ant jų negalėtų nutūpti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis