Baltos apnašos ant vynuogių: bijoti ar ne?

Tie, kurie tiesiog dievina vynuoges, kiekvienais metais nekantraudami laukia rugpjūčio mėnesio, kai pagaliau galės mėgautis nepakartojamu sunokusių ir itin gardžių uogų skoniu. Sutuoktinis lankėsi turguje ir nupirko kilogramą mėlynųjų vynuogių. Nors uogos buvo stambios ir labai gražios, pažvelgusi įdėmiau pastebėjau, kad daugumą uogų dengia baltos apnašos. Iš pradžių kilo mintis, kad tai tokia vynuogių rūšis. Vis tik žinodama, kad mano antroji pusė negali pasigirti sodininkystės žiniomis, padariau išvadą, kad tai gali būti vynuogių ligos požymis.

Baltos apnašos ant vynuogių

Nors egzistuoja daugybė pačių įvairiausių vynuogių rūšių, derėtų nepamiršti ir apie gausybę vynuoges puolančių ligų ir kenkėjų. Štai šiek tiek naudingos informacijos apie tai, kaip atskirti kokybiškas vynuoges nuo ligos pažeistų ir kaip užkirsti kelią vynuogių ligų atsiradimui, jei jas auginate.

Nedidelis baltų apnašų kiekis gali pasitaikyti ant tam tikrų vynuogių rūšių. Pavyzdžiui, „Moldovos“ ir „Hamburgo muskato“ rūšių vynuogės (pastarosios rūšies vynuogių iš turgaus parnešė mano antroji pusė) pasižymi tokiomis apnašomis. Visos „Hamburgo muskato“ rūšies vynuogių juodos kekės būna padengtos apnašomis. Baltos apnašos šiuo atveju nėra ligos ženklas – tai tiesiog tokia biologinė šios rūšies vynuogių ypatybė.

Tiesa, jei apnašų yra ant pačių uogų ar augalo lapų, galimai teks susidurti su rimtomis problemomis. Jei uogų ir lapų paviršių dengia baltos apnašos, panašios į miltus, vynuogės apkrėstos vynmediniu miltgrybiu. Jei ligą pavyksta pastebėti pradinėje stadijoje, pakanka pašalinti apkrėstas uogas ar lapus: užkrato židinys bus sunaikintas, o baltos apnašos laikui bėgant išnyks.

Būtinai apžiūrėkite išorinę lapų pusę. Jei pastebėsite purias apnašas, vynuogės apkrėstos netikrąja miltlige. Verta pastebėti, kad šią ligą retai pavyksta pastebėti pirminėje stadijoje. Jei augalas apkrėstas šia liga, galima pastebėti gelsvų ir aliejingų dėmių, o po lietaus atsiranda vos pastebimų baltų apnašų.
Abi šios ligos labai pavojingos, nes pažeidžia tiek augalą, tiek ir derlių. Taigi baltas apnašas ant vynuogių kažin ar iš pirmo žvilgsnio pavyks atskirti nuo rūšinio išskirtinumo. Jei apnašos nėra susijusios su užkratu, jos žmogui nėra pavojingos.

Itin paplitusi ir efektyvi priemonė, skirta kovoti su vynuogių ligomis – purškimas kalio permanganatu. Tirpalą paruošti nėra sudėtinga: į litrą šilto vandens reikia įberti dešimtį kalio permanganato kristalų. Vandens atspalvis turėtų būti vos šiek tiek rožinis. Purkšti rekomenduojama kartą per dvi savaites. Dar būtina žinoti, kad purškiami tiek sveiki, tiek ir nukentėję vynuogių krūmai.

Ši priemonė tinkama ir kaip profilaktinė. Purkšti augalus rekomenduojama du kartus per metus: pavasarį ir po žydėjimo. Labai svarbu nepurkšti augalo žydėjimo periodu, nes kalio permanganato gali patekti į uogas, o po to ir į žmogaus organizmą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis