Paverskite minusą pliusu – kūrybingi patarimai sklypui su sudėtingu reljefu

Jūsų vasarnamio ploto lygiu niekaip nepavadinsi? Tai ne bėda, o laimė. Sutikite – sklypų su sudėtingu reljefu gana daug, bet toli gražu ne visi savininkai džiaugiasi ir siekia pažaboti gamtą – dirba, stengiasi padaryti sklypą kuo lygesnį. O gal neverta to daryti? Juk jei reljefiškumas tikrai ryškus, kontrastai dideli, yra status šlaitas, sklypo lyginimui prireiks ne tik daug pastangų, bet ir nemažai finansinių išteklių. Ką daryti? Na, jei trūkumų neįmanoma nuslėpti, laikykite juos... privalumais. Bent jau todėl, kad nelygus reljefas sukuria sode trečią išmatavimą, vizualiai didina teritoriją.

Estetinis suskirstymas zonomis

Būtent toks bus rezultatas, jei pradėsit lyginti tik kai kurias sklypo dalis. Šitaip galėsite sutaupyti zonų ribų atskyrimui – šiuo atveju nereikės tvorelių, širmų ar pan., nes reljefo nelygumai ir be to vizualiai pabrėš kiekvieno kampelio kontūrus

Jei jūsų sode yra ir lygių sklypelių, ir nelygumų, zonas galima atskirti, o kiekvienai sugalvoti originalų apipavidalinimą. Viena vertus, tai vizualiai padidins sklypo erdvę, kita vertus, sukursite intrigą, kuria gėrėsis po sodą vaikščiojantys svečiai.

Atraminė siena

Pabrėžti estetinį reljefą sode svarbu ne tik dėl grožio, bet ir dėl praktinių sumetimų. Jei šlaitas jūsų sklype labai status, apželdinti galima fragmentiškai, o jei nuožulnus, galite apsiriboti žemomis atraminėmis sienelėmis, kurioms nereikia kapitalinio pagrindo ir kurios panašios įilgus laiptelius, ne aukštesnius nei 80 cm. Juos be vargo galima paversti originaliu gėlynu.

Realus ir kalnų variantas – sienelė, sukrauta iš akmenų su nedideliais tarpais. Baigus darbus į tarpelius susodina nereiklius augalus. Rinkitės tokius augalus, kuriems reikia mažai žemės, pvz., samanas.

Vaismedžių sodas

Nepatikėsite – būtent šlaitas yra ideali vieta sodinti vaismedžius. Tiesa, jei šlaitas ne šiaurinis. Vaismedžiai nemėgsta užsistovėjusios drėgmės, jų negalima perlaistyti, o vaismedžiams su kauliukais – slyvos, vyšnios, trešnės apskritai labai patinka augti ant šlaitų.

Patarimas. Tam, kad laistant vanduo nenutekėtų žemyn, padarykite nedidelius kraštelius arba apskritimus iš neaukštų plastmasinių atramų.

Dangos, aikštelės ir tilteliai

Kiekviename sode reikalingos aikštelės poilsiui, o sudėtingas reljefas suteikia galimybių įrengti originalias poilsio aikšteles. Tokių kampelių pagrindiniu akcentu gali tapti medinis rastas ar pagrindas ant stulpelių. Patikėkite, taip bus kur kas pigiau, nei sklypo lyginimas, žolės auginimas ir medžiagos pagrindui pirkimas.

Neabejotinas nelygaus reljefo pliusas – galimybė praktiškai iš nieko padaryti naudingų erdvių. Pavyzdžiui, ant stataus šlaito galima padaryti aikštelę ant polių, per duobę, properšą galima permesti platų tiltelį ir paversti jį poilsio zona.

Tilteliai – tikras atradimas bet kokiame sode, bet jei teritorijos reljefui tilteliai netinka, nedarykite jų, nes atrodys dirbtinai, neskoningai. Funkcionalius lieptelius galima naudoti pagal paskirtį – permesti per upelį ar įrengti improvizuotą poilsio aikštelę. Dekoratyviniai, kur kas mažesni tilteliai skirti tik grožėtis, o tuo pat metu jie gali užmaskuoti neestetinius reljefo perėjimus. Prireikus tikrai rasite informacijos apie stilingus sodo tiltelius.

Na, kad ir ką pasirinktumėte, egzistuoja bet kokių konstrukcijų taisyklės:
-Visų pirma, bet kokio pobūdžio tilteliui reikalingas tvirtas karkasas (įprastai karkasą gamina iš metalo ir medienos, galima padaryti ir iš betono).

-Antra, jei tiltelis reikalingas ne tik dėl grožio, būtinai statykite jį ant tvirto, patikimo pagrindo, kad simpatingo objekto eksploatavimas nekeltų pavojaus. Dekoratyviniams gaminiams didelio tvirtumo nereikia, o turėklus galima nupinti iš storesnių šakų.

Alpinariumas

Alpinariumas – nepigus malonumas, nes reikia specialaus reljefo paruošimo. Na bet jei gamta dėl jūsų jau pasistengė, manykite, kad pusė darbo jau padaryta (kas neabejotinai malonu – tam neprireikė investicijų). Jums reikės tik akmenų, žvirgždo, smulkių akmenėlių pabarstymui ir žinoma, augalų. Jūsų visas sklypas yra ant šlaito? Tada formuokite visą teritoriją kalnų stiliumi – padarykite takelius-laiptelius, padarykite dvi aikšteles – vieną pietų, kitą – poilsio zonai.

Apsodinti savo mažąsias Alpes galima labai įvairiai – kukliai arba ryškiai, ekstravagantiškai. Puikiai tinkantis augalas – perkūnropės. Jos sėkmingai prigyja ir auga ten, kur mažai žemės, o atrodo labai gražiai.

Baseinas

Nelygioje vietoje įrengti baseiną dar lengviau, čia praktiškai nereikės parengiamųjų darbų.
Per šlaitą galima paleisti upeliuką, žemiausiame taške iškasti kūdrą, o nedideles duobes paversti stilingomis klomboms su sodeliais iš vandens augalų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis