Daiktai iš betono: ši medžiaga gali būti dekoratyvi

Betonas yra viena iš labiausiai paplitusių statybinių medžiagų pasaulyje, jis naudojamas dangoraižių, šaligatvių, tiltų ramsčių ar garažo grindų statyboje. Nors ir ne kiekvienam patinka darbas su šia medžiaga, tačiau betonas sparčiai populiarėja ne kaip praktinis, bet kaip dekoratyvinis elementas.

Iš betono yra daromi stalviršiai, baldai, vazos, kandeliabrai ir begalė kitų, tiek stambesnių, tiek smulkesnių daiktų. Gerai įgudę dizaineriai bei meistrai sugeba kurti elegantiškus, grakščius kūrinius iš medžiagos, kuri kadaise buvo laikoma grubi ir nuobodi.

Prisiversti tokiam užsiėmimui iš pradžių gali būti sudėtinga, ypač jei vien apie tai pagalvojus prieš akis iškyla rafinuotų dizaino studijų ar betono maišyklių su aplinkui besimėtančiais armatūros gabalais vaizdas, tačiau yra paprastesnių būdų rankoms susitepti.

Medžiagos

Betonas yra viso labo cemento, užpildo (pvz.: žvyro, smėlio) bei vandens mišinys. Sumaišius visus šiuos komponentus gaunama tiršta masė, jai džiūstant cementas susiriša su užpildu, taip išgaunamas tvirtumas. Taip pat betonas turi suaušti, ši procedūra sudėtingesnė nei džiuvimas. Tai cheminis procesas, kai cemento savybės keičiasi, o visas mišinys įgauna tvirtumo. 

Komponentų santykis keičiasi, priklausant nuo to, kokia bus betono naudojimo paskirtis. Profesionalūs projektuotojai ir meistrai, kurie naudoja betoną kurdami aukštos klasės baldus bei dekoratyvinius elementus, dažniausiai gamina skirtingus mišinius, pagal tai, kokių savybių jiems reikia. 

Variantai 

Jei suprasite, kad jums patinka darbas su betonu, galėsite eksperimentuoti su skirtingomis medžiagomis, tačiau iki tol turėtumėte išsiversti su vienu maišu cemento.
Jei jūsų projektas mažesnis, galite įsigyti cemento 5 kg pakuotėse, tačiau rekomenduojama 25 kg. Net jei nesunaudosite viso betono, likutį galėsite kūrybingai panaudoti, pavyzdžiui, supildami į darbines pirštines.

Vandens sąnaudos

Geriausia maišant vandenį pilti nedideliais kiekiais. Sustokite, kai visas mišinys sušlaps ir jo tirštumas pasidarys panašus į išmirkusių avižinių dribsnių.

Įrankiai

Darbui jums reikės talpyklos, kurioje galėtumėte maišyti betoną. Mažoms partijoms maišyti galite naudoti didelį dubenį ir medinį šaukštą arba plastikinę vonelę ir kauptuką. Įsigykite didesnę talpyklą nei planuojate, taip ne tik bus lengviau maišyti betoną, bet ir turėsite papildomą talpos rezervą tam atvejui, jei liktų per daug cemento. Plastikinių vonelių, kuriose lengvai sutalpinsite 25kg cemento pakuotę, rasite artimiausiuose statybinių prekių parduotuvėse. Taip pat jums reikės kastuvo bei mūrininko mentės, kad turėtumėte kuo betoną iškasti, sukrauti ir formas ir išlyginti.

Formos

Fotolia nuotr.

Dalykus, kuriuos galite padaryti iš betono riboja tik jūsų vaizduotė ir tai, į ką galite jį supilti. Plastikiniai buteliai bei kartoniniai pieno pakeliai puikiai tinka šiam darbui. Forma turi būti pakankamai stipri ir standi, kad nelūžtų pripildyta betono, taip pat pakankamai sandari, kad nepraleistų vandens. Sandarumas yra svarbus ne tik tam, kad neišsikraipytų forma - jei iš jūsų mišinio per greit ištekės vanduo, jam nepavyks tinkamai suaušti. Formas patys galite pasigaminti iš medžio. Jei norite glotnaus paviršiaus, naudokite plokštes padengtas melamino laminatu. Tarpus užsandarinkite silikoniniais klijais.

Projektai

Betonas yra įdomus todėl, kad su juo lengva eksperimentuoti. Padarykite kibiro formas vyno šaldiklį, betono dirbiniais dekoruokite sodą, užmaišę vieną partiją pastatykite pagrindą lauko staliukui arba ugniavietei. Likučius supilkite į stiklinį butelį ir žiūrėkite, kas iš to išeis. Dalinai užpildykite dubenį, jo centre įdėkite mažesnį dubenėlį, taip viduryje sukurdami tuštumą. Betonui ataušus galėsite panaudoti šį kūrinį kaip kupolą. Tiesiog iškart nepulkite prie sudėtingų darbų, geriau iš pradžių gerai pažinkite medžiagą, bet taip pat nebijokite ir eksperimentuoti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis