Tinkamas lauko apšvietimas: kaip išvengti esminių klaidų

Kaip pasiekti, kad aplinka teiktų malonumą ne tik vasaros dieną, bet ir ilgais rudens ar žiemos vakarais? Įsirengti gerai apgalvotą lauko apšvietimą.

Toks sprendimas aplinką gali padaryti patogesnę, saugesnę ir gražesnę. Modernūs apželdinimo kursai „Geltonas karutis“ pateikia su apšvietimu susijusių patarimų, taip pat nurodo keletą dažnai daromų klaidų.

Prie durų, takų

Jei į darbą išeinate, kai dar ne itin šviesu, o grįžtate sutemus, prireikia šviesos raktams susirasti arba nesuklupti ant takelio. Tokiu atveju prie lauko durų, vartų, palei įėjimo taką, kitus sklypo vietas jungiančius takus įrengiamas funkcinis apšvietimas.

Patarimai:
1. Apšvietimą su judesio jutikliais įrenkite tik ten, kur tikrai būtina. Staiga įsižiebianti akinama šviesa yra nemaloni, be to, jutikliai paprastai reaguoja ir į stipresnio vėjo lenkiamų medžių šakų judėjimą ar tiesiog į prabėgančią katę. Kai dėl to šviesa staiga įsijungia naktį, gali kilti nepagrįstas nerimas dėl įsibrovėlių. Apšvietimas su judesio davikliais aktualus rečiau naudojamoms vietoms, kurių įprastai nesinori apšviesti, pavyzdžiui, prie įėjimo į neišvaizdų sandėliuką. Rinkitės šviestuvus, kurie įsižiebia ir užgęsta palengva.

2. Nuolat švelniai šviečiantys šviestuvai ne tik parodys kelią iki durų, bet ir suteiks aplinkai jaukumo. Nuolatinis apšvietimas kartu gali atlikti ir dekoratyvinę funkciją, jei apšviečia ir gražų fasadą ar augalus. Galima įsirengti sistemą, kuri automatiškai įsijungia sutemus ir išsijungia prašvitus.

3. Prie įėjimo šviestuvai paprastai tvirtinami ant sienos virš durų, tačiau galima pagalvoti ir apie šviestuvus iš abiejų pusių. Tokiu atveju labai svarbu jų dizainas, nes šviestuvai yra gerai matomi. Toks simetrinis šviestuvų išdėstymas ypač tinkamas klasikinio stiliaus namui.

4. Takams apšviesti šviestuvus galima montuoti palei tako pakraštį. Nereikia, kad apšviečiamas plotas susilietų – palikite tarpus tarp šviestuvų, atrodys jaukiau. Tako šviestuvų aukštis turi būti toks, kad žiemą jų neužklotų sniegas ir skleidžiama šviesa matytųsi visus metus.

5. Įleidžiami į grindinį šviestuvai atrodo labai subtiliai, dieną jų išvis nematyti, tačiau jie mažiau praktiški. Kad apšvietimas atliktų savo funkciją, žiemą reikės nuolat nukasti sniegą.

Klaidos:
1. Šviestuvai, naudojantys saulės energiją, šviečia patys, jie neskleidžia šviesos. Todėl nesitikėkite, kad jais apšviesite taką. Naktį matysite ne namo architektūrą, takus ir augalus, o tik šviestuvus. Geriausi dizaino sprendimai daromi pasitelkiant ne tokį apšvietimą.

2. Gražus apšvietimas yra subtilus. Nereikia stengtis nakties paversti diena. Geriau daugiau šviestuvų, kurie švelniai apšvies tam tikrus taškus, negu keletas labai ryškių.

Poilsio zonoje

Terasoje ar pavėsinėje norisi mėgautis maloniais orais ir vakare. Be jaukumo suteikiančių židinio ar žvakių, čia reikalingas ir apšvietimas.

Patarimai:
1. Poilsio zonoje pasiteisina autonominis apšvietimas, kuris įjungiamas ir valdomas atskirai. Svarbu, kad šis valdymas būtų lauke, o ne namo viduje – juk tikrai nepatogu eiti į patalpas ieškoti mygtuko.

2. Terasoje tinka panašūs į toršerą, bra, pakabinamieji šviestuvai. Šiuolaikiškų lauko baldų ir šviestuvų stilistika turėtų derėti. Be to, terasoje turėtų būti tokie šviestuvai, kuriuos, jei poilsio zona nenaudojama, galima būtų nunešti į rūsį ar sandėliuką.

3. Jei poilsio zona prastai apsaugota nuo vagių, rinkitės tvirtai įmontuojamus, nepretenzingo dizaino šviestuvus.

Dekoratyvinis

Jei namo fasadas ir augalai apšviečiami, naktį jie tarsi gyvena kitą gyvenimą. Atsiskleidžia visai kitoks nei dieną aplinkos grožis.

1. Jei namo architektūra ypatinga, galima apšviesti atskirus jos elementus: gražią sieną, koloną, dekoro elementą. Galima pagražinti ir įprasto namo išvaizdą, suteikiant papildomų akcentų. Pavyzdžiui, vienodais atstumais įrengti šviestuvai, šviečiantys ilgais ruožais aukštyn ir žemyn, gali pabrėžti vertikalumą.

2. Augalų apšvietimas – gražiausias ir dinamiškiausias sprendimas. Dėl metų laikų kaitos vaizdas niekada nebus nuobodus, o net silpniausias vėjas, judindamas lapus, pagyvins aplinką.

3. Pasirinkdami, kuriuos augalus apšviesti, atkreipkite dėmesį į jų formą ir lapijos faktūrą – ne spalva, o visas kompozicijos derinys labiausiai traukia dėmesį. Todėl geriau apšviesti vietas, kur augalų gausu, o ne styro vienas augalas ir daug plikos žemės.

4. Dekoratyviniam apšvietimui dažniausiai naudojami prožektoriai. Dieną jie turi būti nematomi, o naktį pagrindinė jų užduotis – atskleisti augalų grožį. Šviestuvai ir prožektoriai gėlyne tiesiog įsmeigiami į žemę.

5. Žemą kiliminių augalų kompoziciją verta šviesti iš viršaus. Jei tai – vieta prie tako, apšvieskite tuo pačiu tako šviestuvu. Vidury gėlyno pasiteisina šviestuvas, skleidžiantis šviesą 360 laipsnių kampu, – tuomet apšviečiami ir žemesni, ir panašaus dydžio, ir aukštesni augalai.

6. Didesnius krūmus ir medžius galima apšviesti dviem įžambiai įrengtais prožektoriais – kad vaizdas nebūtų plokščias. Toks būdas ypač tinkamas soliterams (įspūdingiems atskirai augantiems augalams – įsivaizduojate apšviestą žydinčią magnoliją?) ir vidutinio dydžio skulptūroms.

7. Gėlyne saugiau ir paprasčiau naudoti ne įprastos elektros įtampos sistemą, o naujos kartos 12 V apšvietimą, kurio instaliacijos (elektros kabelių) nereikia ypač giliai užkasti. Toks žemų srovių apšvietimas nepavojingas, jei yra pažeidžiamas, be to, galima lengvai keisti šviestuvų vietą. Kadangi augalų išvaizda keičiasi, labai svarbu turėti galimybę keisti ir dekoratyvinį apšvietimą.

Klaidos:
1. Šviestuvai labiau atkreipia dėmesį negu apšviečiami augalai. Nesuklysite pasirinkę šviestuvus iš vienos kolekcijos, atitinkančios bendrą interjero, namo architektūros ir aplinkos stilistiką. Geriau neutralaus dizaino, bet kokybiški šviestuvai ir prožektoriai negu įmantrūs, bet nekokybiški.

2. Formuojant dekoratyvią apšviečiamą zoną geriau subtiliai, švelniai apšviesti tam tikrus gėlyno taškus. Pavyzdžiui, rudenį gražu apšviesti tik miskantų šluoteles, o žiemą žaisti su numetusio lapus krūmo ilgais šešėliais, krintančiais ant sienos.

3. Neatsargiai pasirinktos apšvietimo spalvos. Dabar galimi šilti ar šalti šviesos atspalviai, įvairios spalvos: gelsva, oranžinė, raudona, žalia, mėlyna ir t. t. Tačiau margumynas grožio neatneš, o dėl netinkamos apšvietimo spalvos augalas gali atrodyti nesveikai rudas arba kaip tik sintetinis, netikras. Todėl, norint sukurti spalvotą apšvietimą, vertėtų kreiptis į patyrusius specialistus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis