Į pagalbą daržininkams: 7 būdai, kaip atsikratyti kurklių

Kurkliai – erzinantys daržo kenkėjai, kurie palieka jus be mėgstamų daržovių ir augalų. Ar taip bus ir šiais metais? Ar leisite jiems šeimininkauti jūsų darže? Štai pluoštas patarimų, kurie padės kiek apšvarinti savo daržą.

1. Naudokite alų. Nėra ko slėpti - kurkliai mėgsta alų. Ir jie nėra dideli gurmanai, todėl tiks praktiškai bet koks. Kaip juos pavilioti ir kuo tai padės? Reikėtų paspęsti spąstus – į žemę įkasti gilesnių indelių (galima naudoti ir nupjautą plastikinį butelį). Tuomet reikėtų į jį pripilti skysčio – teigiama, kad rūgstantis alus jiems geriausias masalas, tačiau tiks ir vanduo. Labai svarbu skysčio pripilti ne daugiau nei iki pusės indelio aukščio. Kai vabzdys, priviliotas kvapo ar tiesiog ištroškęs, nusileis į indelį atsigerti, pasisotinęs jis negalės išlipti ir po kurio laiko žus. Neatsispiria kurkliai ir tokiuose indeliuose patalpintiems trintiems kukurūzams ar kviečiams. Tiesa, esant lietingiems orams tokia gaudyklė gali netekti prasmės, nes lietaus vanduo indelyje gali pakilti iki dirvos paviršiaus.

2. Kurmis. Kalbame ne apie vamzdžių valiklį – padėti gali tik tikras, žemę rausiantis kurmis. Daržininkai teigia pastebėję tiesioginę priklausomybę tarp kurmių padaugėjimo ir kurklių sumažėjimo, kiti sako nematą skirtumo. Ir vis dėlto, kurmiai kurklius labai mėgsta ir turi didžiausias galimybes juos pagauti, kadangi gyvena tame pačiame dirvožemio lygyje. Išlindusius į paviršių kurklius gali suėsti ir kiti gyvūnai – paukščiai, ežiai, pelės ir kiti.

Tiesa, gali kilti pagrįstas klausimas – o iš kur "gauti" ežių arba kurmių? Iš tiesų, jie arba yra, arba jų nėra - tad geriausias veiksmų planas būtų juos toleruoti ir neišvyti.

3. Pirktiniai preparatai. Nors ir ne per daugiausiai, tačiau priemonių kurklių naikinimui siūlo ir rinka. Pavyzdžiui, egzistuoja priedų dirvai, nuo kurių šie kenkėjai dehidratuoja. Deklaruojama, kad dirvožemiui tokia priemonė nekenkia. Profesionaliai auginant, nuo kurklių ginamasi insekticidais. Kai kurie daržininkai džiaugiasi kurklių medžioklės rezultatais naudodami muiluotą ar valikliais papildytą vandenį, kuriuo laisto dirvožemį arba pila tiesiai į urvelius. Kurkliai tokiu atveju stengiasi išlįsti į paviršių, kur juos galima lengvai sugauti. Tiesa, reikia nepamiršti, kad laistote ne ko kito, o savo žemę, kurioje kažką auginsite.

Yra ir dar vienas, galima sakyti, natūralus būdas kaip atsikratyti kurklių – jums reikės sugrūsti kiaušinių lukštus ir sumaišyti juos su saulėgrąžų aliejumi – teigiama, kad nuo tokių pietų kurkliai žūva.

4. Didžioji apgavystė. Apsimesti draugais, kad paskui pakenktumėte nėra labai gera taktika kalbant apie žmonių santykius, tačiau santykiai tarp daržininko ir kenkėjų yra kur kas paprastesni. Nepavykus atsikratyti kurklių šiemet, galite sumažinti kitų metų kurklių "derlių" pasiruošdami jau iš rudens. Kaip žinia kurkliai žiemoja dirvožemyje, todėl galite jiems padėti – parūpinti puikias sąlygas įsikurti. Teigiama, kad geriausia iškasti duobę, į kurią reikės supilti gyvulių mėšlo bei šiaudų. Kurkliai žiemai ruoštis pradeda rudens pradžioje, tad greičiausiai įvertins jūsų pastangas ir guolį susisuks būtent ten. Tačiau pradėjus šalti, šį mišinį reikėtų išbarstyti ant dirvožemio. Rezultatas – kurkliai nespėja rasti sau vietos ir sušąla.

Panašų metodą galima panaudoti ir pavasarį, kada kurkliai į dirvožemį deda kiaušinius. Šviežias mėšlas masins juos ir šiuo metu. Kurklių poravimosi sezonas prasideda gegužę, tad papildomai pridengus šiuos spąstus lakštu, po mėnesio galite vėl išversti ir naikinti jų lizdus ir kiaušinėlius.

Padeda ir paprastas vasarinis tarpueilių purenimas apie 15 cm gyliu - net ir nežinodami, kur kurkliai sudėjo kiaušinėlius, galite juos aptikti tiesiog bepurendami.

5. Kvapai. Kurkliai jautrūs kvapui, tad kai kada gali tiesiog nesiartinti prie tos vietos, kur jaučia stipresnį nemėgstamą kvapą. Priešiškų kvapų spektrą sudaro chrizantemos, kanapės, serenčiai, česnakai, vištų mėšlas. Bet kurį iš komponentų reikėtų užkasti šalia augalų ar lysvių tarpuose.

6. Naikinkite po vieną. Kurkliai gali užaugti gana dideli, net iki 5-6 centimetrų, todėl galite matyti juos ropojant jūsų darže. Išlindusius nėra labai sunku pagauti ir žmogui. Aišku, taip visos populiacijos nesunaikinsite, tačiau geriau vienu mažiau nei vienu daugiau.

7. Neleiskite rausti aplink augalą. Kai kada tame pačiame darže auginate ir tokių augalų, kurių būtų kur kas labiau gaila nei eilinio braškių krūmo. Juos galite apsaugoti lankeliu iš skardos ar plastiko – augalui tai nepakenks, o nuo kurklių apsaugos. Tokius lankelius galite pasigaminti patys iš atliekamos medžiagos ir įkasti juos maždaug 6-7 cm gylyje – didžiuma lankelio turi būti po žeme. Jų plotis turėtų būti apie 10 cm.

Trumpai apie paprastąjį kurklį:

Paprastieji kurkliai (lot. Gryllotalpa gryllotalpa, liaudyje dar vadinami turkliais, parpliais) taip vadinami dėl garso kurį skleidžia. Jų išvaizdos nesupainiosite su niekuo – užauga iki 55 mm, spalva tamsiai ruda. Turi ilgus ūsus bei letenėlės, kuriomis rausia urvus. Lotyniškas jų vardas ne veltui sudarytas iš dviejų žodžių reiškiančių svirplį ir kurmį, o priekinės dalies išvaizda kai kuriems primena ir vėžius.

Kurklių daroma žala gali būti gana nemaža – jie rausia urvus dirvožemyje, pažeidžia jų šaknis, apgraužia jas, dėl ko šie vėliau nebeauga. Į jūsų daržą kurkliai gali patekti iš kaimyninio sklypo arba kartu su mėšlu. Kurklių skaičius padidėja šiltesniais ir sausesniais sezonais.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis