Akmeninis grindinys – ir gražu, ir praktiška

Akmuo – viena patvariausių ir ekologiškiausių medžiagų, kurią galima kuo įvairiausiai panaudoti dailinant kiemo aplinką ar formuojant kraštovaizdžio dizainą. Akmenimis grindžiami įvažiavimo takai ir sodo takeliai, terasos, aikštelės, laužavietės, lauko židiniai. Naudojant skirtingos spalvos, tekstūros, struktūros akmenis įmanoma sukurti nepakartojamą ir originalų vaizdą.

Kiekviena akmens rūšis pasižymi tam tikromis savybėmis, todėl pirmiausia reikėtų pasidomėti, kuri rūšis geriausiai tinkama jūsų sumanymui įgyvendinti. Jeigu svajojate apie terasą, pasivaikščiojimams skirtus takelius ar jaukias aikšteles, laisvai galite rinktis plonesnio sluoksnio ir mažesnio tankio akmenis. Smiltainis, kalkakmenis, granitas ar marmuras padės įgyvendinti ir pačią ambicingiausią viziją. Kad vaikščioti takeliais būtų patogu ir neslidu, akmenų paviršius turi būti šiurkštus – tam jie specialiai deginami, šlifuojami, raižomi ar skaldomi.

Vietoms, kur numatoma didesnė apkrova ir judėjimas – mašinų stovėjimo aikštelėms, įvažiavimo takams – rekomenduojama rinktis tik storesnio sluoksnio, didesnio tankio akmenis: granitą, bazaltą, smiltainį, skalūną. Lietuvos klimato sąlygomis jie ilgiau išsaugos spalvą ir nepradės skilinėti. Jei norite, kad jūsų grindinys ilgiau išliktų nepažeistas, kas keletą metų jį impregnuokite specialiomis priemonėmis, saugančiomis nuo įbrėžimų ir purvo.

Shutterstock nuotr.

Akmeniniai grindiniai klojami ant žvyro ir smėlio pagrindo. Numatytoje vietoje iškasamas griovelis, išimama velėna, išlyginamas ir suplūkiamas dugnas. Tuomet beriamas žvyras, pilamas smėlio ir betono ar cemento mišinys. Kruopščiai išlyginus paviršių, klojamos trinkelės ar akmenys. Kad grindinys sutvirtėtų, į tarpus suberiamas likęs mišinys ir atsargiai palaistoma vandeniu.

Vis dėlto, dėliojant paskirus akmenukus reikia nemažai patirties ir išmanymo, nes jie skiriasi spalva, raštais, forma. Norint, kad grindinys būtų lygus ir dailus, prireiks nemažai kantrybės ir laiko. Todėl mėgėjams patariama įsigyti akmens plytelių, kurių ornamentai jau suderinti, o paviršius nugludintas. Į tarpus tereikės priberti akmens dulkių ir palaukti, kol jos sukietės. Tiesa, toks būdas tinkamas tik poilsio vietoms, o įvažiavimams būtina naudoti natūralų akmenį.

Shutterstock nuotr.

Tiesiant takelius prie sodybos ar namo svarbu atsižvelgti ir į jų paskirtį. Jei tai siauras, pro gėlynus ar aplink sodą vingiuojantis takelis, žaismingai atrodys skaldytas smulkus akmuo. Tačiau pagrindiniams takams, vedantiems į namą ar svarbias kiemo zonas, labiau tinka akmens plytelės arba stambios plokštės. Taip yra dėl to, kad jų paviršius yra lygus, tarpai mažesni – vaikščioti bus patogu, o lauko baldai neklibės. Be to, stambūs akmenys taip lengvai neišjudės iš vietos kaip smulkūs akmenukai.

Akmuo vertinamas ne tik dėl praktiškumo, bet ir dėl estetinių savybių. Jis puikiai dera prie gamtos ir kitų natūralių medžiagų, pavyzdžiui, medžio. Net ir saulėje nublukęs, lietaus nusvidintas ir samanotas akmeninis grindinys atrodys gražiai. Ši universali medžiaga tinka tiek užmiesčio sodyboms, tiek moderniai architektūrai – tik reikia parinkti tinkamo stambumo, spalvų ir rašto akmenis. Prie senų namų tinka netaisyklingos formos ir natūralios spalvos skaldytas akmuo, o štai šiuolaikinių namų savininkams verčiau rinktis spalvotas trinkeles ar nugludintus akmenėlius, iš kurių galima sudėlioti įspūdingus ornamentus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis