Maži, bet pavojingi medienos kenkėjai – kas jie?

Mediena – medžiaga, kuri yra be galo mylima ir vertinama dėl savo teikiamo šiltumo bei jaukumo. Deja, ši natūrali medžiaga nepasižymi atsparumu biologiniams veiksniams. Jai itin pakenkti gali vabzdžiai: ūsočiai, skaptukai, kinivarpos ir kiti panašūs medienos kenkėjai. Tad ką reikėtų žinoti apie šiuos kenkėjus ir kokios yra kovos priemonės su jais?

Medienos kenkėjai

Medinių namų, sodybų bei pirčių savininkai žino, kad vasarą medienai gali pakenkti ne tik drėgmė bei UV spinduliai, bet ir vabzdžiai. Medienos konstrukcijoms ir baldams mūsų klimato sąlygomis žalos pridaro ne viena vabzdžių rūšis. Dažniausiai problemų pridaro šie kenkėjai: kinivarpos, ūsočiai, skaptukai. Tokie medgraužiai medienos paviršiuje esančiuose plyšeliuose padeda kiaušinėlius, o iš jų išsiritusios lervos įsigraužia gilyn į medieną ir tampa kokonais. Suaugę vabzdžiai prasigraužia į paviršių ir palieka skylę medienoje.

Shutterstock


Ūsočiai. Ūsočiai yra vieni iš dažniausiai sutinkamų medienos kenkėjų. Jų rūšių yra ne viena, tačiau jos visos pasižymi panašiais skiriamaisiais bruožais: ilgais siūliškais ūsais, ilgomis kojomis, pilkais plaukeliais dengiančiais kūną. Paprastai šie vabzdžiai kenkia lauke augantiems medžiams, apsigyvendami po jų žieve, bet pasitaiko, kad kai kurios ūsočių rūšys apsigyvena medinėse namo konstrukcijose. Namams daugiausiai žalos pridaro naminio ūsočių lervos (Hylotrupes bajukus), jos mėgsta sausą spygliuočių medieną.

Skaptukai. Skaptukai – kiti dažnai sutinkami medienos kenkėjai, galima išskirti dvi jų rūšis: baldinį (Anobium punctatum) ir naminį (Anobium punotatum). Abiejų rūšių skaptukai žalą daro tiek lapuočių, tiek spygliuočių medienai. Baldinio skaptuko skiriamieji bruožai: 3-5 mm dydis, tamsiai ruda spalva, cilindro forma, virš galvos šis vabzdys turi aštrią kuprelę. Šie kenkėjai mėgsta minkšta medieną: baldų medieną, drėgnas grindų lentas, pastogės medieną. Naminio skaptuko skiriamieji bruožai: 4-6 mm dydis, kūnas apaugęs pilkšvais plaukeliais. Šie vabzdžiai mėgsta pastato konstrukcijų medieną.

Kaip kovoti su medienos kenkėjais?

Šiam darbui gali tekti pasitelkti profesionalų pagalbą, jie medgraužius naikina trimis būdais: mechaniniu (valymas), fiziniu (naudojant aukštą arba žemą temperatūrą, aukšto dažnio srovę) ir cheminiu (insekticidais).

Paprastas žmogus su šiais kenkėjais geriausiai gali kovoti profilaktinėmis priemonėmis. Tinkamiausia profilaktika yra specialių medienos apsaugos priemonių naudojimas (specialių cheminių medžiagų, kurios turi stiprų, ilgalaikį poveikį ir neveikia pačių objektų, naudojimas).

Dirbant su tokiomis medžiagomis, svarbu laikytis visų saugumo taisyklių: dirbti su guminėmis pirštinėmis, dėvėti respiratorių, kas pusę valandos daryti 10 minučių pertrauką, išeinant į gryną orą, baigus darbą, veidą ir rankas nusiplauti šiltu vandeniu su muilu, patalpas po dezinfekcijos būtina gerai išvėdinti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis