Pelėnų invazija sklype: kaip to išvengti?

Pelėnaigraužikai, kurie daugiausia gyvena pievose bei laukuose. Tačiau kartais šie gyvūnai, ieškodami tinkamų gyvenimui sąlygų, apsigyvena arčiau žmogaus (individualių namų, sodybų, daugiabučių kiemuose), o orams atvėsus, netgi persikelia į ūkinių pastatų ir namų vidų. Tad ko galima imtis, kad pelėnai neapsigyventų šalia namų esančiame sklype?

Trumpai apie pelėnus

Pelėnai yra augalėdžiai gyvūnai, jie minta įvairiu augalinės kilmės maistu (grūdais, daržovėmis, šaknimis, medžių žieve ir t.t.). Šie graužikai yra ėdrūs ir gali padaryti nemažą žalą medelių žievei bei sodinukams. Taip pat pelėnai yra labai vislūs. Maisto atsargoms kaupti jie dirvoje išsirausia keletą urvų bei įsirengia lizdus. Nors pelėnai yra laukų gyvūnai, atšalus orams juos traukia šiluma, taip jie atsiduria arčiau žmogaus gyvenamų vietų.

Sklypų savininkai paprastai skundžiasi dvejomis graužikų rūšimis: paprastuoju ir vandeniniu pelėnu. Paprastasis (dar vadinamas pilkuoju) pelėnas yra gausiausia iš pelėnų rūšių. Jie yra be galo vislūs. Paprastasis pelėnas išsiskiria šiais vizualiais bruožais: pilkšvu kailiu, buku snukiu, trumpomis ausimis ir trumpa uodega. Tokie pelėnai gali užaugti iki 11 cm. Vandeninis pelėnas, kaip ir sako jo pavadinimas, gyvena netoli vandens telkinių, pelkėse ir yra daržų, sodybų esančių prie ežerų svečias. Vandeninį pelėną galima atpažinti iš šių bruožų: jie yra didesnis už pilkuosius pelėnus (gali užaugti iki 18 cm), taip pat jie turi ilgesnę uodegą.

Prevencija

Kad šie graužikai nepradėtų veistis nuosavame sklype, galima imtis kelių prevencijos priemonių. Pelėnams patinka netvarka (paliktos piktžolių, augalų atliekų, šakų krūvos, kuriose jie gali netrukdomi tarpti ir daugintis), todėl norint jų išvengti sklypą reikia palaikyti kuo tvarkingesnį. Graužikus gali patraukti ir komposto krūvos, todėl patariama jas krauti apgalvotai, geriausia naudoti komposto dėžes su dangčiu, kuris neleistų pelėnams apsigyventi komposto viduje. Atvėsus orams, mulčio sluoksnis taip pat gali tapti pelėnų namais, todėl mulčiuojant svarbu nepalikti oro kišenių, kur gali užsiveisti graužikų. Pasibaigus derliui mulčią periodiškai reikia patikrinti, ar jame žiemojimui neapsigyveno šie graužikai.

Kovos su pelėnais būdai

Kadangi pelėnai urvelius, kuriuose kaupia savo žiemos atsargas, rausia dirvoje, rudenį rekomenduojama suarti dirvą giluminiu arimu. Taip bus užverstos jų atsargos, pelėnai bus nepasiruošę žiemai ir turės slėptuvės ieškoti kitur.

Sklypuose dažniausiai apsigyvenantis paprastasis pelėnas bijo triukšmo, todėl juo galima atbaidyti kuo giliau į žemę įbedus įvairius geležinius strypus. Tokius strypus reikia kelis kartus per dieną padaužyti plaktuku ar kitu geležiniu daiktu – pasklis bangos, kurios minėtiems graužikams nepatinka. Strypų vietą rekomenduojama kas kiek laiko pakeisti.

Pelėnams taip pat nepatinka kai kurie augalai. Juos atbaidyti gali padėti triskiautis lakišius, kurio sėklos turi dvi kibias kojeles. Vasaros pabaigoje, surinkus lakišių sėklas, jas reikia įberti į pelių urvelius. Dėl savo lipnumo sėklos prikibs prie pelių kailiuko, o joms tai labai nepatinka. Taip pat peles atbaido ir pipirmėčių lapai, juos reikia sudžiovinti ir įberti į urvelius.

Natūralus pelėnų priešas yra katės, tad geriausia kovos priemonė su jais yra būtent šis augintinis. Tačiau reikia iškarto suprasti tai, kad nevisos katės yra geros medžiotojos. Geriausiai graužikus naikina katės, užaugusios kaime ar kitoje panašioje aplinkoje, kurioje mažus kačiukus medžioti išmoko katė (katė atneša kačiukams pelę ir jie „mokosi“ ją medžioti). Jei katinas ar katė užaugo be žaidimų su tikromis pelėmis – iš jo bus prastas pelių gaudytojas. Medžiokliniai katinai gerokai sumažina graužikų skaičių namuose ir aplink jį esančiame sklype, taip pat pelėnai jausdami, kad sklype gyvena plėšrūnas, jo vengs.

Jei nepavyksta pelėnų išprašyti gražiuoju, galite panaudoti spąstus (tradicinius mechaninius, arba, humaniškesnius – gyvagaudžius spąstus). Jie lauke gali būti statomi į iškastą negilią duobutę. Rekomenduojama kur nors išvažiuojant (savaitgaliui ar ilgesniam laikui) surinkti bet kokio tipo spąstus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis