Kaip nebrangiai iš pelenų pasigaminti trąšų

Tikrai išmintingas namų savininkas stengiasi išnaudoti viską, kas gali atlikti namų ūkyje - tai ne tik ekologiška, tačiau ir taupu bei išmintinga. Pavyzdžiui, pelenus - šios degimo atliekos yra naudingos augalams, tad galima pasekti Petro Dargio pėdomis ir pasigaminti trąšų.

Yra sakoma, kad medžio pelenai turi visas augalams reikalingas medžiagas - ne tik makro, bet ir mikroelementus. Juk visi mineralai, kuriuos turėjo medis, liko pelenuose. Tačiau daržininkai jais šiek tiek pabarstyti ryžtasi tik svogūnus. Jie žino - pelenai yra labai stiprus šarmas. Didelis pelenų šarmingumas yra rimta kliūtis pelenus naudoti už trąšą.

Ta kliūtis vis dėlto įveikiama. Aš jau pasidariau pelenų trąšos. Man ji nekainavo nė cento.

Pirmiausia pasidariau pelenų tirpalo. Tam panaudojau pelenų filtrą, kurį prieš keletą metų buvau pasidaręs skysto muilo gamybai. Tai didelis plastikinis kibiras su įtaisytu kraneliu jo apačioje.

Kibiro dugne pridėjau sausų nendrių stagarų ir stambesnės žolės. Puikiausias filtras! Vanduo su ištirpusiais mineralais pro jį prasisunkia, o pelenai lieka. Į kibirą ar kokį kitą padėtą indą subėga labai švarus tirpalas. Tačiau pelenų tirpalo galima pasidaryti ir paprastesniu būdu. Supylei pelenus į kokį didesnį plastikinį indą, užpylei vandeniu, retsykiais pamaišei. Po keleto dienų virš pelenų nusistos švarus tirpalas, kurį jau galima atsargiai nupilti.

Pelenų tirpalas yra toks stiprus šarmas, kad net džiovina rankas. Reikia matuoti pH, o tam visai nebūtina pirkti brangaus elektroninio prietaiso - užtenka paprasčiausių pH juostelių, kurių galima nusipirkti akvariumų parduotuvėse. Jomis ir matavau. Radau pH 12. Tokio šarmo neatlaikys joks augalas, net svogūnai.

Tikriausiai visi iš mokyklos laikų prisimename, kad mirtinas šarmo priešas yra rūgštis. Aš savo šarmą nukenksminau sieros rūgštimi. Jos reikėjo labai mažai - vos kelis arbatiniai šaukšteliai, ir pH 12 labai greitai nukrito iki pH 6. Koncentruotą sieros rūgštį pasirinkau dar ir dėl to, kad siera - augalams labai reikalingas mikroelementas.

Štai mes jau turime normalaus rūgštingumo tirpalą. O kiek jame yra ištirpusių mineralų? Per daug bus augalui ar per mažai? Ištirpusių trąšų optimali norma - 1.5 gramo litre (minimali - 1, maksimali - 2 gramai litre).

Matavau elektroniniu prietaisu, kuriuo matuojame hidroponikos daržo vandenį. Pasirodo, pelenų tirpalo koncentracija tokia didelė, kad netilpo į matuoklio skalę. O atskiedus 10 kartų, matuoklis pradėjo rodyti 1500 miligramų litre. Idealu.

Koncentracija ideali, o kokios tai medžiagos? Daugiausia, žinoma, kalio. Juk iš pelenų gautu kalio šarmu gaminamas skystas muilas. Augalams dar reikalingas azotas ir fosforas. Ar jų yra? Taip. Kažkada su Vincu buvome nusipirkę specialų testerį, juo aptikome ne tik kalio, bet ir azoto, šiek tiek - fosforo. Taigi iš pelenų išėjo puiki kalio trąša su azotu ir fosforu. Galima sakyti - universali. O kiek ir kokių pelenuose būna mikroelementų? Pamatuoti neturime kuo, tenka pasikliauti bendru supratimu, kad medyje turėjo būti visos augalui reikalingos medžiagos. Bet ar tikrai?

Atlieku nedidelį bandymą. Indeliuose ant palangės auginu melisą ir salierus. Melisa pasodinta juodžemyje, salierai - labai prastoje žemėje, galima sakyti, negyvame smėlyje. Abu laistau pasidaryta pelenų trąša. Patys spręskite, ar augalai suvargę, ar gyvybingi.

Petrasdargis.lt

Nuotraukos autoriaus

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis