Hidroponika – sodininkavimas be grunto

Žmonės, kurie nori džiaugtis savo užaugintomis šviežiomis daržovėmis ir žalėsiais ne tik šiltuoju sezonu, turi galimybę derliumi didžiuotis visus metus hidroponikos pagalba. Hidroponika - augalų auginimas, kuris nereikalauja grunto, o vietoj jo naudoja deguonimi bei maistinėmis medžiagomis praturtintą vandenį. Kviečiame plačiau susipažinti su šiuo augalų auginimo būdu, jam reikalinga įranga bei trąšomis.

Dirvožemis nereikalingas

Hidroponika ypatingas augalų auginimo būdas, kurio išskirtinumą lemia iš daržininkystės pašalintas svarbiausias elementas dirva. Žemę hidroponikos procese pakeičia vanduo, tad šis augalų auginimo būdas yra kur kas “švaresnis”, nereikalaujantis nuolatinės priežiūros (nereikia ravėti žemės, jos laistyti). Šis būdas ypač tinka žmonės gyvenantiems mieste, turintiems ribotą žemės plotą arba turintiems dirvožemį, kuris yra nederlingas. Hidroponinį daržą galima įsirengti po atviru dangumi, šiltnamyje, oranžerijoje arba balkone, svarbiausia – pakankamas apšvietimas, stabili temperatūra bei drėgmė. Tradicinėje daržininkystėje augalai visų naudingųjų medžiagų gauna iš dirvožemio, o hidroponiniame darže tą pačią funkciją atlieka vanduo, todėl mineralai ir kitos naudingosios medžiagos turi būti ištirpinamos jame. Šis būdas, kai augalų šaknys yra tiesiogiai panardinamos į vandens ir maisto medžiagų tirpalą be substrato yra gerai žinomas, bet ne vienintelis hidroponinio auginimo būdas, egzistuoja daugybė kitų šio metodo variacijų, kuriose gali būti naudojamos tokios substrato medžiagos, kaip: žvyras, medžio pjuvenos, kiminų samanos, hidrogelis ir t.t..

Hidroponikos privalumai

Hidroponikos privalumų yra tikrai ne vienas. Tokiu būdu auginant augalus yra naudojami specialūs prietaisai, kuriais galima nustatyti augalams reikalingų medžiagų kiekį, o tai reiškia, kad augalai gauna visas reikalingas medžiagas optimaliais kiekiais. Rezultatas lengvai pastebimas: augalai auga greičiau, yra sveikesni, o derlius – didesnis. Kadangi hidroponikai yra nereikalingas gruntas, o augalai nepritrūksta vandens ar maistinių medžiagų, derliumi galima džiaugtis visus metus. Augalai tokiu būdu auga ne tik greičiau, bet ir trąšų jiems reikia kur kas mažiau, nes augalai viską pasiima tiesiogiai šaknimis iš vandens. Taip pat yra išvengiama ligų bei kenkėjų, kurių vystimuisi ir dauginimuisi yra būtina dirva.

Shutterstock

Hidroponikos įrenginio įrengimas

Hidroponiniai įrengimai yra skirti auginti augalus tiek po atviru dangumi, tiek šiltnamyje. Hidroponikos įtaisas susideda iš šių pagrindinių dalių: indo, rezervuaro, vandens siurblio, laikmačio, akvariumams skirtos oro pompos, prisotinančios maitinamąjį tirpalą deguonimi, ir šviesos šaltinio (daugiau informacijos apie tai, kaip įsirengti hidroponinį daržą, skaitykite čia). Įrengus įrengimą į indo vidų supilamas substratas, tuomet pilamas maitinamasis tirpalas ir galų gale dalis augalo šaknų yra panardinamos į tirpalą taip, kad nepritrūktų deguonies.

Hidroponikai skirtos trąšos

Visos trąšos (tiek hidroponikai skirtos trąšos, tiek dirvožemyje auginamiems augalams skirtos trąšos) savo sudėtyje turi tris būtinas augalų augimui medžiagas – azotą, kalį ir fosforą. Pagrindinis skirtumas yra tas, kad hidroponinių trąšų sudėtyje yra tinkamas visų būtiniausių maisto medžiagų ir mikroelementų kiekis. Hidroponiniam auginimui skirtos maisto medžiagos paprastai yra grynesnės, turi mažiau priemaišų, todėl yra stabilesnės, tirpesnės bei lengviau absorbuojamos augalų. Hidroponinėse trąšose maisto medžiagos yra iš karto paruoštos naudoti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis