Šiltnamio įsibrovėliai – baltasparniai: kaip su jais kovoti?

Baltasparniai – vos pastebi, bet labai įkyrūs šiltnamio kenkėjai, kuriais atsikratyti nėra itin lengvas uždavinys. Būdami visai nedideli, dėl savo vislumo, jie gali augalams padaryti nemažai žalos. Pristatome kelis būdus, kurie padės atsikratyti šiais šiltnamio įsibrovėliais.

Trumpai apie baltasparnius

Baltasparniai (lot. Aleyrodidae) – šiltnamio augalų kenkėjai, kurių yra ne viena rūšis, bet daržininkui patys aktualiausi yra šiltadaržiniai baltasparniai (lot. Trialeurodes vaporariorum). Jie minta įvairiais augalais, čiulpia jų sultis, dėl ko šie pradeda prasčiau augti, silpti bei vysti. Šiuos vabzdžius galima atpažinti iš tokių savybių: jie yra itin nedidelio dydžio (iki 1,5 mm), vizualiai šiek tiek primena kandis, bet yra baltos spalvos.

Baltasparniai yra itin vislūs, viena patelė gali padėti virš 100 kiaušinėlių, kurie yra tokie maži (iki 0,2 mm dydžio), kad pastebėti jų plika akimi beveik neįmanoma. Būtent šių vabzdžių vislumas padaro didžiausią žalą šiltnamio augalams, kadangi lauke baltasparniams augti per šalta, šiltnamyje jie randa idealias sąlygos dauginimuisi (šiltnamyje yra šilta, gausu maisto ir nėra jais mintančių natūralių priešų). Į šiltnamį jie paprastai patenka su jau užkrėstais daigais, augalais ar daiktais.

Shutterstock

Kovos su baltasparniais būdai

Prevencija. Pats pirmas žingsnis, kovojant su dauguma daržo kenkėjų, yra prevencija. Baltasparniai šiltnamiuose neatsiranda iš niekur, paprastai jie atkeliauja pavasarį kartu su užkrėstais daigais, kitais augalais arba daiktais. Todėl rekomenduojama prieš atnešant daigus ar daiktus į šiltnamį, juos atidžiai apžiūrėti. Jeigu ketinate į šiltnamį atnešti augalus augintus vazonėlyje, patariama jiems skirti karantino laikotarpį.

Spąstai. Jeigu baltasparnius pastebėjote jau augalams sudygus, kovai su jais galite pasitelkti spąstus. Šiuos vabzdžius traukia geltona bei balta spalvos, tad juos galima gaudyti atitinkamų spalvų lipnios, kenkėjams gaudyti skirtos juostos pagalba. Tokias juostas reikia išdėlioti šalia probleminių augalų, baltasparnis prie juostos tiesiog prilimpa ir negalėdamas pajudėti bei maitintis, žūva. Panašius spąstus galima pasigaminti ir patiems, tereikia į stiklainio dangtelį pripilti tiršto aliejaus arba riebalų.

Užkrėstų augalų pašalinimas. Patariama užkrėstus augalus arba jų dalis tiesiog pašalinti, bet tai nėra labai ekonomiškas baltasparnių naikinimo būdas, taip pat ne visuomet efektyvus, todėl jį reikia derinti su kitomis priemonėmis. Reikia paminėti tai, kad baltasparniai nemėgsta vandens procedūrų, todėl dekoratyvinius augalus galima plauti švelnia vandens srove, tai turėtų padėti sumažinti baltasparnių skaičių.

Ruošos darbai rudenį. Jeigu baltasparniais nepavyko atsikratyti vasarą, galite pabandyti užkirsti kelią jų atsiradimui, ruošdamiesi ateinančiam pavasariui. Baltasparniai pasilieka žiemoti šiltnamyje, nes lauke jiems yra tiesiog per šalta, todėl rudenį reikia išvalyti šiltnamį nuo sudžiuvusių augalų bei nuokritų. Taip pat reikia išnešti visus pašalinius daiktus, kurie paprastai tampa baltasparnių žiemojimo buveine (kibirus, dėžes, laistymo žarnas, plėveles ir visa kita).

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis