Kompostavimo ypatybės vėstant orams

Kompostavimas – ekologiškas būdas pasigaminti trąšų savo daržui bei sodui, tvarkant žaliąsias atliekas, kurių rudenį susikaupia tikrai nemažai: įvairūs augmenijos likučiai, supuvę sodo vaisiai, nukritę lapai, nukarpytos šakos ir kitos biologiškai skaidžios atliekos. Kompostavimo procesui yra reikalinga šiluma, todėl šaltuoju sezonu šis procesas sulėtėja. Tačiau yra būdų, kuriuos pasitelkus, šilumą komposto krūvoje galima išlaikyti ilgiau.

Trumpai apie kompostavimo procesą

Ekologijos verslo bei aplinkos tvarkymo specialistai paprastai vieningai sutaria, kad naudingiausias žaliųjų atliekų utilizavimo būdas yra kompostavimas. Komposto gamyboje yra naudojamos bet kokios organinės medžiagos, į kurias įeina augalinės virtuvės atliekos, sodo ir daržo atliekos, kitos lengvai sunykstančios atliekos.

Kompostavimas yra visiškai biologinis procesas ir natūraliomis sąlygomis vyksta sava eiga. Subrendęs kompostas yra be galo naudinga trąša nualintam dirvožemiui atgaivinti, maistingųjų medžiagų balansui atstatyti ir jame susikaupusioms kenksmingoms medžiagoms pašalinti.

Kaip sezonų kaita įtakoja kompostavimą?

Dažniausiai kalbant apie būtinas sąlygas kompostavimui yra įvardinamos šios: deguonies ir drėgmės balansas, pakilusi temperatūra. Temperatūrai krentant, sulėtėja bakterijų ir kitų mikroorganizmų veikla, tad ir pats kompostavimo procesas natūraliai tampa lėtesnis. Rudens pradžioje šiltas oras vis dar veikia bakterijas ir skatina jų dauginimąsi, tačiau artėjant žiemai šis procesas smarkiai sulėtėja, tačiau tai nereiškia, kad kompostas neatsigaus, pavasarį vėl viskas prasideda iš pradžių.

Shutterstock

Kaip kuo ilgiau išlaikyti šilumą komposto krūvoje?

Komposto dėže. Šiluma ilgiau išsilaikys, jeigu naudosite kompostavimui skirtą talpą. Dėžėje laikomas kompostas nuo didelės dalies aplinkos veiksnių yra apsaugotas sienomis bei dangčiu. Beje, nusprendus pradėti kompostuoti, nebūtina pirkti specialaus kompostavimui skirto konteinerio, vietoje jo galite panaudoti šiukšlių konteinerį ar didelę plastikinę sandėliavimo dėžę, joje pragręžę mažų skylių per visus šonus ir dugną (skylių reikia tam, kad sukurtumėte ventiliaciją dėžėje). Taip pat komposto dėžę galite pasigaminti iš atliekamos medienos.

Komposto krūvos dengimas. Jeigu visgi kompostuojate krūvoje, šilumą joje ilgiau išlaikysit ją dengdami. Krūvai galima pagaminti stogelį, kuris apsaugos ją nuo kritulių pertekliaus. Taip pat galima sumeistrauti dengiančias sienas, kurios padės išvengti maksimalaus temperatūrų svyravimo.

Brezento naudojimas. Kad sulaikytumėt šilumą, krūva galite apdengti brezentu. Taip ją kartu apsaugosite nuo kritulių ir nuo maksimalių temperatūros svyravimų.

Krūvos įkasimas. Įkasimas yra kitas efektyvus būdas tinkamai išlaikyti kompostą iki pavasario. Iškaskite duobę, į ją supilkite kompostą ir uždenkite ją lentomis bei plytomis, taip apsaugosite kompostą nuo kritulių ir nuo maksimalių temperatūros svyravimų.

Krūvos dydis. Krūvos dydis taip pat turi įtakos tinkamos temperatūros palaikymui. Specialistai sako, kad krūva turi būti ne mažesnė nei 1 kubinis metras, kad kompostas išgyventų per žiemą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis