Plaktukų tipai ir jų pasirinkimas

Jei tik pradėjusiam kalbėti vaikui reikėtų paaiškinti, kas yra plaktukas, greičiausiai tiesiog atsakytumėme, kad tai daiktas, skirtas vinims kalti. Juk nesakysime, kad "plaktukas, priklausomai nuo jo rūšies gali būti naudojamas kalti ir traukti vinims, lankstyti skardą, juvelyrikoje...". Nors tai būtų kur kas arčiau tiesos - yra begalė plaktukų rūšių, skirtų skirtingiems darbams.

Plaktukas-viniatraukis

Tai bene labiausiai paplitusi plaktukų rūšis. Jie puikiai tinka tiek norint įkalti vinis, tiek juos ištraukti. Dviejų dalių plaktukai su plienine galvute bei medine rankena, parduodami skirtingų svorių bei formų yra dažniausiai pasitaikantys, tačiau patikimesni plaktukai yra nukaldinti iš vientiso plieno. Dėl vartotojo patogumo, kai kurie gamintojai rankeną padengia guminiu paviršiumi, kuris leidžia patogiau sugriebti įrankį.

Staliaus plaktukas

Šio tipo plaktukai paprastai turi ilgesnes rankenas ir gali sverti nuo 0,45kg iki 1kg. Jų didelis svoris bei ilgis leidžia lengviau įkalti didesnes vinis. Prekyboje galite rasti plaktukų su magnetiniu vinies laikikliu, kuris suteikia galimybę dirbti viena ranka, plaktukų gumbuota galvute, kuri smūgio metu neleidžia nuslysti nuo vinies. Kita vertus, glotnaus paviršiaus galvutės rekomenduojamos naudoti, jei dirbate su mediena ir nenorite pažeisti jos paviršiaus. Kadangi šio tipo plaktukų viniatraukis nėra toks išlenktas, efektyviau ištraukti vinis pavyks, jei rankeną ne trauksite link savęs, bet suksite ją į šoną.

Plaktukas skardai

Originaliai sukurtas kniedijimo darbams, dabar šis plaktukas yra plačiai naudojamas metalo apdirbimo darbuose. Puikiai tinkamas naudojimui kartu su kaltais. Prekyboje galite rasti daugybę skirtingų formų bei dydžių variantų, tačiau kiekvienas save gerbiantis stalius ar mėgstantis pats nudirbti darbus namuose privalo turėti bent standartinį variantą.

Shutterstock nuotr.

Juvelyrinis plaktukas

Šis miniatiūrinis plaktukas puikiai tinka subtiliam ir kruopščiam darbui, yra plačiai naudojamas juvelyrų bei baldų apdailos darbuose. Jis yra nepakeičiamas, jei darbas reikalauja kruopštumo ar jei dirbate su smulkiomis vinimis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis