Dažų kova: akriliniai prieš aliejinius

Akriliniai dažniausiai tinkamesni namų interjerui bei didesniems paviršiams dažyti. Aliejiniais dažniau dažomi metaliniai, mediniai paviršiai. Šios dvi dažų rūšys skiriasi savo sudėtimi, savybėmis ir naudojimo būdu. Aliejiniai dažai yra toksiškesni ir pavojingesni aplinkai, todėl jie yra mažiau populiaresni.

Sudėties skirtumai

Akriliniai dažai yra pagaminti vandeniniu pagrindu, jie susideda iš vandens ir akrilo polimerų, kurie suteikia dažams lankstumo.

Aliejiniai dažai yra pagaminti aliejiniu pagrindu (linų sėmėnų aliejus), dedama pigmento ir tirpiklio (terpentino).

Naudojimo ypatumai

Aliejiniai dažai yra tirštesni, todėl juos sunkiau paskirstyti, užtepti. Gali prireikti daugybės įvairiausių dydžių teptukų ir volelių, o dažant akriliniais dažais įdėtumėte daug mažiau pastangų. Taip pat aliejiniai ir ilgiau džius, vėlgi – nes yra klampesni, tad antrąjį sluoksnį galėsite tepti tik tada, kai akriliniais jau būsite uždažę ne vieną ir ne du sluoksnius.

Aliejiniuose dažuose pasitaiko oro burbuliukų, tad labai svarbu prieš naudojimą dažus kruopščiai išmaišyti, o dažant stenkitės indo nekratyti, kad nesusidarytų nauji burbuliukai. Akriliniuose dažuose burbuliukai nesusidaro.

Akriliniai dažai taip pat puikiai tinka, jei nereikia gruntuoti prieš dažant. Tačiau, jei pasirinkote aliejinius dažus – būtinai gruntuokite, jei nenorite, kad pradėtų luptis.

Namo dažymas

Akrilinius dažus lengviau tepti ir jie greičiau džiūna. Tačiau, jei pagrindas yra nelygus, tikrai išryškės visi trūkumai. Nušlifuokite prieš dažydami. Jei ruošiatės dažyti plieninį paviršių akriliniais dažais – visų pirma jį gruntuokite.

Vienok aliejiniai dažai sklandžiau padengia vienu ypu. Aliejiniai dažai geriau prilimpa, geriau padengia bei paslėpia dėmes.

Pagrindas

Akrilinius dažus galima tepti ant neapdirbto pagrindo. Dažant medieną, aliejinius dažus galima tepti tik ant specialiai apdirbto, gruntuoto pagrindo, kitaip gali įsimesti puvinys.

Paviršius

Aliejiniai dažai turi blizgų paviršių, akriliniai gali būti ir blizgūs, ir matiniai. Blizgaus paviršiaus minusas – labiau pastebimi bet kokie trūkumai.

Patvarumas

Aliejiniai dažai yra patvaresni ir atsparesni dėmėms, negu akrilo dažai, kuriais yra sudėtingiau koreguoti, taisyti darbą, jie greičiau susitepa. Tačiau akriliniai dažai ilgiau išsilaiko be įtrūkimų, o aliejiniai gali pagelsti ar oksiduotis. Kita vertus, nuvarvėjusius, išbėgusius akrilinius dažus lengvai nuvalysite muilu ir vandeniu, tačiau su aliejiniais dažais teks pavargti – padės tirpiklis ar skiediklis.

Kvapas

Aliejiniai dažai turi daug intensyvesnį kvapą, todėl visuomet prieš pradėdami dažyti įsitikinkite, jog patalpa yra vėdinama, o pabaigus dažyti – gerai išvėdinkite.

Toksiškumas

Aliejiniai dažai būna toksiški ir gali būti pavojingi sveikatai, o akriliniai dažai yra vandens pagrindu, todėl nėra toksiški.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis