4 naudingi patarimai įsirengiant laiptus

Norėjote savo name turėti antrą aukštą arba rūsį? Teks įsirengti ir laiptus. Pateikiame keletą aspektų, į kuriuos tiesiog būtina atkreipti dėmesį.

1. Laiptų tipai. Pagrindiniai namuose naudojamų laiptų tipai yra tiesūs (linijiniai), besisukantys apie savo ašį (spiraliniai/sraigtiniai) bei laiptai su posūkiu. Jie dar gali būti skirstomi į keletą porūšių.

Tiesūs laiptai yra paprasti, gana nekomplikuotai pagaminami, dažniausiai prišlieti prie sienos, tačiau nors ir gali būti atviri, dažnai užima daugiausia vietos, todėl kai kurie namų savininkai renkasi kitus tipus. Spiraliniai laiptai, priešingai, yra gana kompaktiški – jei tiesūs laiptai projektuojami į ilgį, spiraliniai daugiau tįsta į aukštį. Taip jie užima mažiau erdvės, tačiau jiems būtini turėklai iš abiejų pusių, be to, pati konstrukcija kur kas statesnė.

Laiptai su posūkiu yra tarsi tarpinė grandis tarp laiptų tipų tinkanti daugeliui situacijų. Tokie laiptai gali turėti plokščią poilsio aikštelę, būti 180 laipsnių (U raidės) arba 90 (L raidės) formos. Taip pat yra gausybė tarpinių variantų – laiptai gali būti mažumą išlenkti ar laužyti - dažniausiai architektai jų funkcionalumą pastato pirmoje vietoje, tačiau nevengia ir "pažaisti" su jų išvaizda.

Shutterstock nuotr.

2. Medžiaga. Laiptų pakopos dažniausiai yra pagamintos iš medžio, o štai jų karkasas gali būti gaminamas iš trijų medžiagų – medienos, betono ar gelžbetonio. Pasirinkimą nulemia kaina, paprastumas bei kai kurios savybės. Pigiausi yra mediniai laiptai, kitų dviejų rūšių kaina varijuoja priklausomai nuo laiptų, tačiau yra bent keliais šimtais eurų brangesni nei analogiški mediniai laiptai.

Metaliniai laiptai gali smarkiau vibruoti ir būti garsesni, kita vertus, tinkamas įrengimas šią problemą išsprendžia gana sklandžiai, taip pat metalas vizualiai lengvai atrodo interjere. To nelabai galima pasakyti apie betoną, tačiau tokie laiptai, kadangi yra gerokai masyvesni, gerai sugeria garsus. Mediniai laiptai po kurio laiko gali pradėti girgždėti, tačiau tai dažniausiai būna detalių atsilaisvinimo pasekmė, o šią problemą galite paprastai išspręsti ir pats, pritvirtindami atsilaisvinusius elementus. Įtakos saugumui laiptų medžiaga iš esmės neturi.

3. Patogiausi laiptai. Įrengti laiptus kainuoja nemažą sumą, todėl geriausia, jei kartą įrengus jų nereikės perdaryti. Saugumui ir patogumui užtikrinti rekomenduojami tokie laiptų dydžiai:

Laiptų plotis: ne mažiau nei 100-110 cm,
Rekomenduojamas pakopos aukštis –16-18 cm, laiptų pakopos turi būti vienodo aukščio.
Rekomenduojamas pakopos plotis – 25-30 cm.
Statumas – jis priklauso nuo laiptų vietos namuose. Kai kur galima įdėti statesnius, kai kur gulstesnius, tačiau jis neturėtų viršyti 45 laipsnių. Statesni nei nurodyta, jei kitaip neįmanoma, galimi nebent kaip pagalbiniai, skirti patekti į rečiau lankomas patalpas (pvz, palėpę).

Shutterstock nuotr.

Galima naudoti ir formulę 2h+b=63, kur h – pakopos aukštis, o b – jos ilgis. Įstačius į šią formulę jūsų pakopos išmatavimus turėtumėte gauti skaičių artimą 63. 63 kaip atskaitos taškas pasirinktas todėl, kad toks yra standartinis žmogaus žingsnio ilgis.

4. Turėklų klausimas. Turėklai būtini jūsų bei artimųjų saugumui, tad juos vienareikšmiškai rekomenduojama įsirengti. Įrengiant turėklus reikėtų suderinti patogumą ir saugumą. Patariama, kad įrengiant laiptus viduje, turėklų aukštis turėtų būti bent 0,9-1,0 m. Jei namuose yra mažų vaikų, geriausia, kad turėklai būtų skirstyti vertikaliai, be to, tarpai tarp skirsnių turėtų būti nedidesni nei 12 cm. Turėklai turėtų būti gerai nušlifuoti ir gerai įtvirtinti, tad pastebėjus klibančius turėklus, geriausia nedelsti, o iškart išspręsti šią problemą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis