Vonia ar dušas – kas iš tikrųjų geriau?

Su dilema, ką įsirengti – vonią ar dušą, yra susidūręs kiekvienas naujakurys ar savo būstą remontuojantis savininkas. Vienintelio teisingo atsakymo nėra ir negali būti, tačiau sutariama, kad tiek pirmas, tiek antras turi privalumų bei trūkumų, o ką pasirinkti, nulemia žmogaus poreikiai ir gyvenimo būdas.

Beje, ir pardavėjai, ir dizaineriai sutaria, jog vienas svarbiausių kriterijų renkantis tarp šių variantų yra vonios kambario dydis.

Pardavėjai pataria

„Kad ir koks noras būtų turėti vonią, jei patalpos dydis bus kokie 3 kv. metrai, kaip neretai standartiniuose sovietmečio daugiabučiuose ir yra, tuomet vonia kels daugiau bėdos nei duos naudos – nebus nei kur įsirengti praustuvę, nei kur pastatyti skalbyklę ar didesnę spintelę“, – sako Evaldas Bruzgė, vonios kambario įrangos salone „Muresta“ esančio firminio salono „Ravak“ atstovas.

Pasak jo, dušo kabina padeda išspręsti šią problemą, o jei baiminamasi, jog viduje bus mažai vietos, visada galima pirkti didelę kabiną, pvz., 120 x 90 matmenų. Taip pat vertėtų apsvarstyti, kiek dažnai bus maudomasi vonioje. Jei toks noras kyla tik kartą per porą mėnesių, gal labiau vertėtų vonios kambario erdvę išnaudoti kam nors reikalingesniam. Galiausiai, jei nepavyksta apsispręsti, visada galima statyti vonios ir dušo hibridą – vonią su dušo sienele ar slankiosiomis durimis arba dušo kabiną su giliu padėklu.

Specialisto teigimu, vonia visada turės daugiau privalumų, palyginti su dušo kabina, nes net ir be specialių durų ar sienelių ją galima naudoti kaip dušą. Žinoma, besimaudant vonioje, greičiausiai prie jos smarkiai prisitaškys vandens, tačiau šiame inde galima ir gulėti, o duše vargu ar tai pavyks. Kitas vonios privalumas – ji yra universalesnė, jai reikia mažiau priežiūros nei dušo kabinai. Didžiausi vonios trūkumai – maudantis vidutiniškai sunaudojama gerokai daugiau vandens nei prausiantis duše, ji užima daugiau vietos.

Pagrindinis dušo privalumas – taupoma vieta ir laikas. Ne veltui daugumoje paprastesnių ekonominės klasės viešbučių paprastai įrengiami dušai – asmeninei higienai palaikyti jų visiškai užtenka, o vidutinio sudėjimo žmogui pakanka 80 × 80 cm dydžio dušo kabinos, o, pavyzdžiui, 150 × 70 cm vonia yra laikoma labai maža ir ne visai patogia. Bene didžiausias dušo kabinos trūkumas – jai būtina didesnė priežiūra. Tačiau tai pasakytina tik apie kokybiškus gaminius, nes perkant pigią, pvz., kinišką, kabiną pagrindinis jos trūkumas bus tai, kad jau po pusmečio gali tekti eiti ieškoti naujų ratukų, tarpinių ar kitų detalių.

Dizaineriai pataria

Pasak interjero dizainerės Gintarės Jarmalavičiūtės, pasirinkimą – vonia ar dušas pirmiausia lemia erdvė, tačiau nemažiau svarbu ir gyventojų įpročiai: yra žmonių, kurie vonią naudoja vos kelis kartus per metus, todėl įsirengdami naujus namus mieliau renkasi dušo kabiną.

Prieš pradedant santechnikos darbus dizainerė pataria būti apsisprendus, ar statysite vonią, ar norite dušo kabinos.

Tarp vonios privalumų dizainerė nurodo tai, kad joje žmonės labiau linkę atsipalaiduoti. Taip pat vonios indas svarbus turintiems vaikų, tačiau tam reikia laiko. O štai dušas yra funkcionalus šiuolaikinio skubančio žmogaus pasirinkimas. Pagrindiniu jo minusu G. Jarmalavičiūtė laiko tai, kad taip prausiantis sunkiau atsipalaiduoti ir pabūti „su savimi“.

Lemia ir būsto paskirtis

Kalbintos dizainerės teigimu, klientai, turintys didelius namus, dažniausiai numato vietą ir dušo kabinai, ir voniai. Daugiabučių gyventojai linkę rinktis tarpinį variantą – vonią kartu su dušu.

E. Brūzgė sako pastebėjęs, jog iš esmės klientai pasiskirstę vienodai, gal tik šiek tiek didesnę persvarą turi vonios. Kita vertus, pasirinkimas labai priklauso ir nuo kitų kriterijų. „Jei įrenginėjamas butas nuomai arba vonios kambarį įsirenginėja jauna pora be vaikų, didesnė tikimybė, kad bus pasirinkta dušo kabina. Atitinkamai naujos statybos bute su dideliu higienos kambariu arba jei bute gyvens šeima su vaikais neabejotinas pasirinkimas bus vonia, nors tai toli gražu netrukdo greta pastatyti ir dušo kabinos“, – teigia pašnekovas.

Kas ekonomiškiau?

Kalbant apie finansinį aspektą, sutinkama, kad pigiau yra dušas. Juo labiau kad jį įrenginėjant galima apsieti ir be dušo kabinos. Kainos labai priklauso nuo gaminio dydžio bei komplektacijos. Skaičiuojama, kad dušo kabinos su padėklu kaina prasideda nuo apie 400 eurų ir auga iki maždaug 1 200 eurų. Žinoma, bet kurią kabiną galima statyti tiesiai ant grindų, jei yra tinkamai paruošta vieta. Vonios kambario įrangos pardavėjai atkreipia dėmesį, kad, įrenginėjant dušo kabiną nišoje, kai reikia tik durų ir nutekamojo latako, kokybišką komplektą galima įsigyti vos nuo šiek tiek daugiau nei 200 eurų.

Tradicinės komplektacijos vonios (kojos, apdaila ir sifonas) kainuoja nuo 450 iki 900 eurų. Pageidaujant hidromasažinės vonios, kaina gali šoktelėti ir iki 4 000 eurų.

Dažnos klaidos ir patarimai

Nesvarbu, ką pasirinksite, netinkamai atlikus darbus, nepavyks išvengti bėdų.

Dažniausiai daroma klaida – neprofesionaliai atlikti vandentiekio ar gaminio montavimo darbai, pvz., itin žemai nuleidžiami vandens išvadai maišytuvui, dėl ko vėliau gali nepavykti pakeisti maišytuvo ar vonios indo, nes ji tiesiog per aukšta. Kiti gailisi vonią iš visų pusių apklijavę plytelėmis ir nepalikę priėjimo prie sifono, jei šis užsikištų. Ne pagal instrukciją sumontuotas dušo padėklas gali lengvai įtrūkti ar net perlūžti.

Taip pat dažnai apsigaunama įsigijus pigiausią gaminį, o vėliau stebimasi, kodėl vonia pageltonavo, maišytuvas leidžia vandenį ar kabinos durys sunkiai stumdomos. Taigi, renkantis vieną ar kitą variantą, rekomenduojama nepersistengti taupant, naudoti kokybiškus gaminius, samdyti tik patikimus, sertifikuotus specialistus, siekti patogumo ir visada pagalvoti, ar perkate tikrai tai, ko jums reikia.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis