Darbams naudojama mediena: maumedis

Maumdedžiai, nors ir yra spygliuočiai, pastarųjų tarpe yra tarsi balta varna. Kone visi spygliuočiai pasižymi minkšta mediena - tačiau ne maumedis, jis klasifikuojamas kaip kietmedis. Taipogi spygliuočiai paprastai būna visžaliai medžiai. Čia ir vėl išsiskiria maumedis - jis žiemą numeta spyglius. Tačiau dažną namų savininką labiausiai domina ne kas kitas, o šio medžio mediena. Ji yra viena brangiausių ir vertingiausių iš šalyje augančių medžių.

Lietuvoje labiausiai paplitusios dvi pagrindinės maumedžio rūšys:

Europinis maumedis (Larix decidua polonica)

Sibirinis maumedis (Larix sibirica) kilęs iš Sibiro, tačiau taip pat auginamas šiaurės Europoje, Kanadoje bei Šiaurės Amerikoje.

Aprašymas

Šviežiai nupjautos medienos šerdis – sodrios raudonų plytų spalvos. Išdžiūvusios medienos šerdis yra rausvai ruda, mediena - su kontrastingomis baltomis rievėmis bei aiškiai išreikšta gražia struktūra ir spalva.

Mediena yra labai sakinga. Nors tai yra kietmedis, tačiau pjaunamas pjūklu ar kitu įrankiu gana lengvai, sunkumų gali sukelti tik didesnio šakotumo medis, tačiau maumedžio mediena pasižymi pakankamai nedideliu šakotumu. Maumedis išdžiūsta gana greitai, tad norint išvengti deformacijų, džiuvimo metu reikia medieną prižiūrėti. Tai labai atspari ir ilgaamžė mediena, todėl yra puiki statybinė medžiaga.

Shutterstock nuotr.

Techninė informacija

Mechaninis atsparumas: kadangi priklauso kietmedžiams, žinoma, turi puikias atsparumo charakteristikas. Europinis ar sibirinis maumedis yra apie 30 proc. kietesni nei jų pusbrolis iš Tolimųjų Rytų, japoniškasis maumedis (Larix kaempferi).

Ilgaamžiškumas: vietinis maumedis bus pakankamai ilgaamžis, tačiau sibirinis pasižymi didesniu ilgaamžiškumu.

Apdorojimas: gana sudėtingas. Mediena sendama dar labiau kietėja.

Drėgmės įgeriamumas: labai mažas.

Tekstūra: smulki.

Tankis: apie 583 kg/m3, kai drėgmės kiekis medienoje siekia 12 %.

Fotolia nuotr.

Naudojimas

Šviežiai nupjautas maumedis puikiai tinka statybinėms konstrukcijoms. Sausa mediena tinka tiems patiems darbams kaip ir pušis – pavyzdžiui, puikiai tinka baldų gamybai, grindų dangai, ypatingai terasoms, kubilams - visur, kur svarbu patrauklus dizainas, nes,kaip minėta, maumedžio struktūra bei spalva tikrai išsiskiria iš kitų medžių.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis