Trijų tipų šlifuokliai medienai - kuris geriausias jums?

Šlifuoti medieną mėgsta retas – tai darbas, kuriam reikia laiko ir kruopštumo. Tačiau tie, kurie šį darbą atlieka medienos šlifuokliais, dažnai jo tiek nesureikšmina, mat šie įrankiai sutaupo nemažai laiko. Iš esmės tai geriausias, lengviausias bei greičiausias kelias nušlifuoti didesnį kiekį medienos.

Šlifuokliai skiriasi savo dydžiu, specifikacijomis ir tipais, tačiau jie gali būti skirstomi į tris pagrindinius tipus – juostinius, vibracinius bei ekscentrinius šlifuoklius. Su šiais trimis šlifavimo įrankiais ir tinkamo šiukštumo šlifavimo popieriumi galite nušlifuoti praktiškai bet kurį medinį paviršių ar kampą, kurį sutiksite savo kelyje.

Juostinis šlifuoklis

Shutterstock nuotr.

Šis įrankis naudoja šlifavimo juostas, kurios proceso metu yra sukamos tarp dviejų būgnų. Juostiniais šlifuokliais galima šlifuoti didelius plotus efektyviai, jie greitai nuima daug medžio, tačiau tai gali tapti trūkumu, jei jo naudotojas yra nepatyręs – taip galima nušlifuoti per daug vienoje vietoje. Tai pat nepatyrusį naudotoją gali kiek gąsdinti tokio prietaiso svoris, tačiau šis šlifuoklio tipas turi ir jėgos, ir greičio, todėl padės šlifuojant tuo atveju, jei reikia didesnio šiurkštumo. Juostos pločiai gali būti keleto standartinių dydžių, todėl tinkamą įrankį ras kiekvienas.

Juostinis šlifuoklis puikiai tinka pašalinti seną dangą, tokią kaip dažai, lakas ar kitus padengimus. Tokie šlifuokliai turi reguliuojamą greitį, nes greitai šlifuojant, įrankis nelabai atleidžia klaidas. Šlifuojant svarbu stipriai jo nespausti, nes galite užkišti juostą, tad geriau tegul svorį ir jėgą suteikia pats įrankis - tokie šlifuokliai nėra itin lengvi.

Vis dėlto toks šlifuoklis nelabai tinka sluoksnio užbaigimui - paskutinį medienos sluoksnį teks šlifuoti įprastu rankiniu būdu arba naudoti vibracinį šlifuoklį.

Ekscentinis šlifuoklis

Shutterstock nuotr.

Ekscentrinis šlifuoklis yra tarsi tarpinis variantas tarp juostinio ir vibracinio šlifuoklio. Medienos sluoksnį jis nuims lėčiau nei juostinis šlifuoklis, nebus toks delikatus kaip vibracinis (be to jį kiek sudėtingiau valdyti nei vibracinį šlifuoklį), tačiau jis yra pats universaliausias šlifuoklio tipas. Pritaikę tinkamą poliravimo padą, galėsite šį įrankį naudoti ir kitų paviršių poliravimui.

Toks šlifuoklis gali būti naudojamas ir medienos pašalinimui, ir labai švelniam šlifavimui. Jo diskas sukasi atsitiktine orbita, besikeičiančia iš apvalios į ovalią - taip užtikrinama, kad šlifuojant vienoje vietoje nepaliksite vienodų "ratilų". Taip pat toks sprendimas leidžia išgauti daugiau greičio nei turėtumėte šlifuodami tik su ovalios orbitos prietaisu. Šie šlifuokliai, kaip ir juostiniai, turi galimybę reguliuoti šlifavimo greitį.

Šlifuoklių padai būna skirtingo skersmens (125 mm, 150 mm), tad vienais galima šlifuoti siauresnį ar platesnį plotą. Kai kurie gamintojai siūlo galimybę keisti galvutes – norint šlifuoti plačiau, galima 125 mm skersmens galvutę pakeisti į 150 mm.

Viena naudingų funkcijų - galima rinktis modelius su papildomai įrankio priekyje pridedama rankena. Taip galėsite patogiai dirbti dviem rankomis. Taip pat verta rinktis įrankį su dulkių nusiurbimo sistema – vieni gamintojai siūlo maišelius, kiti – specialius konteinerius su filtru. Paprastesniuose įrankiuose yra antvamzdis, kurio pagalba galima prie įrankio prijungti dulkių siurblį.

Vibracinis šlifuoklis

Shutterstock nuotr.

Vibracinis šlifuoklis (kartais vadinamas plokštuminiu) yra lengvas, lengvai kontroliuojamas ir pakankamai tylus šlifuoklis. Kadangi jis toks "švelnus", jis atlaidus mažoms klaidoms, todėl itin tinka pradedančiajam - pažeisti paviršiaus yra praktiškai neįmanoma. Tiesa, tokiu atveju jo galimybių gali greitai pritrūkti, nes jis yra lėtesnis nei juostinis ar ekscentrinis šlifuoklis.

Jo paskirtis yra itin švelnus šlifavimas, šlifavimas apie kraštus ir kampus, medienos glaisto sulyginimas, taip pat juo galima nuimti dažų ar kito padengimo sluoksnį. Šis šlifuoklio tipas naudoja skirtingą švitrinio popieriaus standartą nei aukščiau minėti įrankiai - naudojamos ne juostos ar apvalus diską atitinkantis popierius, o keturkampės formos švitrinis popierius.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis