Laiptų įsirengimas – tai, ką būtina žinoti

Retas namas išsiverčia be laiptų – jie reikalingi ir lipant į antrą aukštą, ir į rūsį, palėpę ar kitas patalpas. Be šios funkcijos, laiptai gali atlikti ir papildomą dekoratyviąją funkciją.

Laiptai gali būti skirstomi pagal konstrukcijos tipą:

* tiesiniai,
* sraigtiniai, sukti,
* su aikštele,
* mišrūs.

Laiptų konstrukcijos tipai

Tiesūs laiptai yra populiariausias laiptų tipas. Jais lengva kilti ir leistis, tačiau jie užima daug vietos. Šio tipo laiptai gali būti visiškai tiesūs bei su pasisukimu.

Besisukantys laiptai užima mažiau vietos, juos dažniausiai montuoja prie sienos, išnaudojant po laiptais esančią erdvę, kurioje gali būti įrengiamas ir mažytis kambariukas.

Laiptai, besisukantys 90˚ kampu, vadinami L formos laiptais. Jie paprastai būna kampe, todėl iš abiejų pusių apsupti sienomis. L formos laiptai dažniausia būna arba su nedidele laiptų aikštele arba besisukantys. Laiptams su aikštele reikia daugiau vietos, tačiau jie yra saugesni ir patogesni, o tai labai svarbu, ypač, jei name gyvena vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės.

Besisukančiais laiptais lipti ne taip patogu. Tad, nors daug vietos šiems laiptams ir nereikia, jų konstrukcija yra sudėtingesnė ir kaina didesnė.

Apsisukantys laiptai 180˚ kampu vadinami U formos laiptais. Jie taip pat, kaip ir L formos laiptai, gali būti su aikštele ar be jos.

Patogiausia, jei laiptai turi ne daugiau 10-11 laiptelių. Jei visgi laiptelių turi būti daugiau, dalinkite juos į dalis, tarp kurių turi būti aikštelės. Šios zonos plotis turi būti lygus laipteliui, o ilgis lygus pločiui. Aikštelių kiekis priklauso nuo aukštų, išdėstymo pastate bei patalpų paskirties.

Spiraliniai laiptai

Jei namas mažas, vietos nedaug – galite rinktis spiralinius laiptus. Laiptai eina aplink ašį, užimdami labai minimaliai vietos. Užimamų grindų plotas priklauso tik nuo laiptų pločio.

Spiraliniai laiptai gali būti įvairių formų: aštuonkampiai, kvadratiniai, apskriti ir t.t. Statomi dažniausiai netoli sienos ar kampe. Įrengimui naudojama mediena arba metalas.

Spiraliniai laiptai dažniausiai nėra itin patogūs. Ypatingai atsargiai jais turi lipti vaikai ir pagyvenę asmenys, nes reikia atidumo ir atsargumo. Jais taip pat neužnešite baldų ar kitų sunkių daiktų.

Laiptų anatomija

Nesvarbu, kokio tipo laiptai, jie visada bus sudaryti iš laiptų, turėklų, aikštelių ir atramų.

Horizontalioji dalis: pakopa. Pakopos dažniausiai būna stačiakampio formos, spiraliniuose laiptuose – trikampės formos.Minimalus pakopos gylis 26 cm, maksimalus - 32 cm. Minimalus pakopos plotis - 80 cm.

Vertikalioji dalis: statramstis. Tai papildoma atrama pakopai, esanti po pakopa ir jungianti dvi horizontalias plokštumas. Kai kur statramsčiai netvirtinami, tokiu atveju laiptų konstrukcija atrodo lengvesnė, erdvesnė. Tokios konstrukcijos vadinamos atvirosiomis. Statramstis tvirtinamas tarp pakopos ir laiptų turėklo. Jis skirtas apsaugoti nuo nesaugiu erdvių bei konstrukciškai laikyti turėklą.

Dažnai, siekiant sutaupyti vietos, gaminami lenkti trapecijos formos laiptai, tokiu atveju nereikia įrenginėti laiptų aikštelės. Šių laiptų atraminės vietos bus dažniausiai skirtingose vietose.

Apsaugos

Turėklai, porankiai – dažnai taip pat labai svarbios detalės. Jų pagrindinė funkcija – atrama ir apsauga. Atidžiai parinkti turėklai bus ne tik apsauga, bet ir – dailus interjero elementas.
Ypatingai didelę reikšmę dizainui gali turėti turėklų vertikalios atramos. Jas galima gaminti iš įvairių medžiagų, tokių kaip chromuoto metalo, bronzos, žalvario, medžio. Pasirinkimas priklauso nuo stiliaus ir interjero.

Laiptai ant metalinės konstrukcijos

Pagrindinis montavimo ant metalinės konstrukcijos būdas – tvirtos konstrukcijos įmontavimas į sieną. Prie šios metalinės konstrukcijos montuojami laiptai. Jei laikančiosios sienos nėra, laiptus galima tvirtinti specialiai nuo lubų nuleistus pakabinimus. Tokie laiptai neturi jokios akiai matomos atraminės sistemos. Laiptai turėtų būti sumontuoti ne daugiau negu 45 ° kampu, nes kitaip bus nepatogu jais lipti. Šie laiptai yra dailūs, kompaktiški, atrodo, kad jie lyg kybotų ore, nemeta šešėlio. Tačiau name medinėmis sienomis tvirtai sumontuoti tokius laiptus gali būti sudėtinga.

Svarbu žinoti

Dažniausiai yra klaidingai manoma, jog į pilnai įrengtą namą galima montuoti jau pagamintus laiptus – deja taip nėra. Laiptus planuokite ir rinkitės tuomet, kuomet planuojate viso namo statybą. Tai svarbus namo elementas, ir turi būti suplanuotas tuo pačiu metu.

Pagrindiniai reikalavimai laiptams: patogumas, saugumas, patikimumas ir dizainas. Taip pat žinoma, jog kuo patogesni laiptai, tuo jie saugesni.

Pagrindiniai viso namo laiptai, kuriems tenka didžiausias krūvis, visų pirma turi būti patogūs.
Laiptai, esantys prie sienos ar kampe, užims mažiau vietos. Jei norite ypatingo dizaino, pasirūpinkite įdomesniais, įmantresniais statramsčiais. Jei yra nedaug vietos angai į antrąjį aukštą – pagalvokite apie spiralinius laiptus su centriniu tvirtinimu. Priėjimas prie visų laiptų turi būti patogus. Jei laiptai yra iškart už durų, jie turi būti ne siauresni, negu durys. Laiptai turi būti puikiai apšviesti.

Užlipti į pastogę žinoma taip pat reikalingi laiptai. Tačiau jei žygiai į pastogę nėra dažni, galite pagalvoti apie nešiojamus, pristumiamus laiptus ar kopėčias.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis