Darbams naudojama mediena: beržas

Beržas mūsų tautosakoje turi gerbiamą vietą. Ir ne tik tautosakoje - dėka savo kainos ir naudingų savybių, beržo mediena gali padėti sukurti itin vertingus darbus, baldus ar net apšiltinti namus.

Beržų, kaip ir kiekvieno medžio, egzistuoja ne viena rūšis. Lietuvoje natūraliai auga keturios šio medžio rūšys: karpotasis beržas (Betula pendula), plaukuotasis beržas (Betula pubescens), liekninis beržas (Betula humilis) bei beržas keružis (Betula nana). Taip pat galite aptikti ir atvežtinių rūšių.

Beržo balanos spalva – gelsva. Kartais įmanoma ir raštuota tekstūra su plačiu banguotumu. Iš esmės metinių rievių spalva nesiskiria, kas sąlygoja beržo šiek tiek nuobodžią, vienodą išvaizdą.

Beržo medienos tekstūra paprastai yra tiesi ar šiek tiek banguota. Natūralaus blizgesio beveik nėra.

Shutterstock nuotr.

Beržo mediena yra greitai gendanti, gali skilti veikiama įvairių elementų. Taip pat mediena yra jautri vabzdžiams. Paprastai yra lengvai apdirbama rankomis ar staklėmis, nors beržo lentos gali ir skilti mechaninio apdirbimo metu. Beržo mediena gerai klijuojasi bei nesudėtingai pabaigiama apdirbti. Neturi savito kvapo. Vidutiniškas išdžiovinto beržo svoris yra apie 650-690 kg/m3

Įkvėpimui: komoda iš beržo medienos plokščių

Daugeliu atveju beržo medienos pasirinkimas yra ekonomiškas, kadangi tai vienas gausiausiai Lietuvoje augančių medžių. Raštuotos lentos gali būti kiek brangesnės, tačiau paprastos beržo medienos kaina gana prieinama. Dėl medienos pigumo, namų savininkai, turintys malkinius kieto kuro katilus, dažnai renkasi beržines malkas. Taip sutaupoma, kita vertus, deginant beržą išsiskiria bene daugiausiai dervų.

Dėl jau minėtų savybių, beržo mediena naudojama beveik išimtinai tik viduje. Nepatartina statyti pirčių ar kitokių statinių, nes mediena ims pūti. Fanera, dėžutės, apvalūs objektai, interjero apdaila ir kiti smulkūs elementai gali būti gaminami būtent iš šios medienos. Be įprastų faneros lakštų, beržas naudojamas ir gaminti durims, baldams ar dailylentėms.

Anksčiau iš ten augančių beržų žievės vietiniai Šiaurės Amerikos gyventojai gamindavo kanojas. Senesniais laikais kai kurių tautų beržo žievė naudota netgi kaip popierius.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis