Kaip panaudoti natūralų akmenį fasadams, tvoroms ir grindiniams (2 dalis)

Pirmoje straipsnio dalyje rašėme apie technines akmens charakteristikas ir apie tai, kaip galima panaudoti akmenį namo fasado apdailai. Toliau skaitykite apie akmeninių takelių ir tvorų bei atraminių sienelių įrengimo galimybes.

Takeliai

Gražinant užmiesčio namus natūralų akmenį galima panaudoti takeliams grįsti. Granito skalda, rieduliai arba klinčių trinkelės pavers takelius ar aikštelę prie namų praktiškai amžinais, nes tokiems paviršiams nebaisios jokios gamtos negandos ar laiko poveikis.

Grindinio klojimo būdai

Kloti grindinį galima pačiais įvairiausiais būdais – medžiagų įvairovė ne mažesnė nei fasado apdailos srityje. Rinkdamiesi akmenį takeliams ar aikštelėms nepamirškite, kad poliruotas granitas – ne pats tinkamiausias variantas, nes jis yra slidus. Kur kas geriau rinktis pjautą, šlifuotą ar termiškai apdorotą paviršių.

Naudojant skirtingų spalvų akmenis galima kurti raštus. Grindinys paprastai klojamas sausai, t. y. nenaudojant tirpalo, ant iš anksto paruošto pagrindo – išlygintos ir supresuotos smėlio pagalvės.

Išklojus grindinį paviršius barstomas smėliu siūlėms sutvirtinti. Kartais patvarumui didinti naudojamas smėlio ir sauso cemento mišinys. Tuomet dėl oro drėgnumo įvyksta cemento reakcija, suformuojanti patvarias siūles. Kitas būdas – tarp trinkelių palikti didesnius tarpus ir į juos berti ne smėlio, o žemių. Paskui užsėjama veja arba dirvos paviršiui dengti skirti daugiamečiai augalai, atsparūs ištrypimui.

Akmens plokštės

Medžiaga, naudojama ir grindiniui kloti. Jei planuojate grindinį kloti be tirpalo, geriau rinktis pakankamai storas, didesnio svorio plokštes. Klojimo technologija tokia pat, kaip ir klojant trinkeles. Jei klojamos plonos plokštės, geriau jas dėti ant tirpalo.

Akmens skalda

Stambūs ir sunkūs akmenys – ne vienintelis būdas takeliams formuoti. Itin dekoratyviai atrodo akmens skalda dengti takeliai, tačiau tai laiko ir kruopštumo reikalingas darbas.

Naudojant skirtingų spalvų akmens skaldą galima sukurti pačius tikriausius mozaikos šedevrus. Nedideli akmenukai dėliojami ant tirpalo paliekant kuo mažesnius tarpelius. Kartu su vienodo dydžio elementais galima kurti kompozicijas ir naudojant didesnius akmenis.

Shutterstock nuotr.

Tvoros ir atraminės sienelės

Neatsiejama užmiesčio sklypo dalis – pertvaros, o jei reljefas sudėtingas, kraštovaizdžiui kurti naudojamos ir atraminės sienelės.

Akmuo – aptverti skirtoms konstrukcijoms puikiai tinkama medžiaga, nepriklausomai nuo tvėrimo tikslo. Tokia konstrukcija bus ilgaamžė, tvirta, graži ir verta pasididžiavimo.

Tvoros iš natūralaus akmens

Sklypą juosianti tvora – savotiškas užmiesčio sodybos veidas ir vizitinė savininko kortelė. Dauguma praeivių niekada nepabuvos kitoje tvoros pusėje, todėl nuomonę apie būsto savininką jie greičiausiai susidarys pagal namo tvorą.

Tvora su akmenine apdaila

Tvoros tvėrimas iš esmės gali prilygti sienų apdailinimui, jei tvoros pagrindas yra betoninis. Kai pagrindas jau paruoštas, ant jo dėliojami akmenys. Jei namo apdailai taip pat naudotas natūralus akmuo, teisingiausia būtų tvorą priderinti prie namo: pasirinkti tos pačios rūšies akmenį ir analogišką jo tvirtinimo būdą. Tvora gali būti ištisai akmeninė arba akmenį galima panaudoti tik kai kuriems elementams formuoti. Akmeninės detalės puikiai dera su metalinėmis dalimis ir vartais.

Labai dailiai atrodo ir tvora iš rąstų ar kitokios medienos, suderinta su akmeniniu pagrindu.

Sauso klojimo tvora

Tokios konstrukcijos statyboms prireiks gana daug didelių akmenų ir laiko. Kad akmenys tvirtai laikytųsi, kai nenaudojamas tirpalas, prireiks ne vienos dienos rieduliams atrinkti ir įmontuoti į sieną. Tiesa, rezultatas bus tikrai vertas dėmesio.

Sauso klojimo technologija grįsta akmenų svorio panaudojimu ir atsakingai parinktais elementais, siekiant suformuoti tvirtą konstrukciją. Vis dėlto, tvorą galima pastatyti ir naudojant akmenims tvirtinti skirtą tirpalą. Ši priemonė neabejotinai pagreitins procesą ir suteiks galimybę panaudoti mažesnio dydžio akmenis.

Shutterstock nuotr.

Tvora iš gabionų

Gana nauja tvorų tvėrimo tendencija – gabionų naudojimas. Gabionas – tai didelis metalinis tinklas, pripildytas akmenų. Anksčiau tokios konstrukcijos būdavo naudojamos upių krantams įtvirtinti, dar anksčiau – gynybiniams įtvirtinimams. Vėliau dizaineriai pastebėjo gabionų žavesį ir pasiūlė juos naudoti tvoroms ir jų elementams kurti.

Išorinis tvoros vaizdas tiesiogiai priklauso nuo to, kaip formuojami šie dideli tinklai. Granito skalda – vienas dažniausiai naudojamų variantų, tiesa, toli gražu ne vienintelis. Nėra jokios abejonės, kad tvora turi būti ne tik funkcionali, bet ir graži.

Atraminės sienelės

Dažnai kuriant nelygaus reljefo sklypo kraštovaizdį sunku apsieiti be atraminių sienelių. Atraminė sienelė – tai tvora, turinti vos vieną pusę. Nieko keisto, kad tokios konstrukcijos statymas iš dalies panašus į tvoros statymą. Vis dėlto, būtina atsižvelgti į žemės masės daromą spaudimą statant tokią konstrukciją. Kuo aukštesnė sienelė, tuo didesnė grunto masė daro spaudimą atraminei sienelei ir tuo patvaresnė turi būti pati konstrukcija.

Atraminė sienelė iš akmens ar gabionų reikalui esant gali tapti ne tik konstrukcija, skirta terasai atitverti. Į ertmes tarp akmenų galima sodinti augalų – konstrukcija taps gėlyno dalimi. Užmiesčio namas dažnai siejamas su gamta, todėl gamtinė medžiaga – natūralus akmuo – kuo puikiausiai tiks jam apipavidalinti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis