Terasa: nuo ko pradėti?

Prasidėjus pavasariui vis dažniau imama galvoti apie savo sodo, kiemo gražinimą. Pradedama užsiimti įvairiais pavasariniais aplinkos tvarkymo darbais. Kasdien vis šviesesnės ir šiltesnės dienos priverčia pagalvoti ir apie vasaros pradžią, kai ypatingai gera laisvą laiką leisti lauke, kvėpuojant grynu oru. Terasa – funkcionali konstrukcija, kuri namo eksterjerui suteikia papildomo žavesio. Tad nuo ko derėtų pradėti, pradedant užsiimti terasos įrengimo darbais?

Dizaino ir konstrukcijos sprendimai

Nusprendus įsirengti lauko terasą, visų pirma labai svarbu nuspręsti ir vizualizuoti, kaip atrodys jos konstrukcija. Rekomenduojama atsižvelgti į savo namo architektūrą ir terasą derinti prie jos, kad bendras namo, terasos ir landšafto derinys atrodytų harmoningai ir vientisai. Taip pat dera atsižvelgti ir į patį namo dydį: dideliam namui tinka erdvi terasa, o prie mažo namo kur kas geriau atrodys nedidelė ir jauki terasa. Pačių terasų ir jų konstrukcijų rūšių yra tikrai nemažai, jas galima skirstyti pasirinktu būdu. Pagal naudojamas statybines medžiagas: termiškai apdorotų spygliuočių lentų, maumedžio, lietuviško kietmedžio, medienos ir plastiko kompozito lentų ir t.t.. Terasų rūšiavimas pagal stogą: terasos su stogu, terasos su pusiau atviru stogu, terasos be stogo. Taip pat galima išskirti terasas su turėklais arba be jų. Kalbant apie turėklus, juos paprastai rekomenduoja įrengti, kai terasos aukštis nuo žemės pakyla maždaug apie pusę metro, tačiau saugumo sumetimais ir visai neaukštose terasose, siekiančiose vos 20 centimetrų, galima įrengti turėklus arba kito tipo barjerus (pavyzdžiui: gėlių klombus).

Shutterstock

Vietos parinkimas

Apsisprendus kokiomis architektūrėnimis savybėmis turėtų pasižymėti terasa, kitas svarbus žingsnis – vietos terasai parinkimas. Lauko terasa dažniausiai yra prisišliejusi prie vienos iš namo sienų, todėl pasirinkimo variantų išties ne itin daug, juos kartais netgi dar labiau sumažina tokie aspektai, kaip: pati namo padėtis, patalpų išdėstymas, kiemo dydis, jo konfigūracija bei kraštovaizdis. Atsižvelgiant į Lietuvos klimatą, kuris pasižymi nedideliu karštų dienų skaičiumi, rekomenduojama terasą statyti pietryčių arba pietvakarių pusėje. Jeigu yra norima, kad terasa būtų kuo geriau apšviesta, patariama rinktis vietą, kurios neužstoja medžiai bei didesni krūmai. Tačiau reikia paminėti, kad terasos vietos pasirinkimui nėra universalių taisyklių, pasirinkimas priklauso tik nuo savininko asmeninių poreikių, todėl negalima atmesti net ir šiaurinės namo pusės, kurioje visą laiką yra vėsu, jeigu būtent to ir yra ieškoma.

Tinkamas vietos paruošimas

Prieš statant terasą, reikia tinkamai paruošti vietą, kurioje ši bus statoma. Jeigu terasa yra statoma ant kieto, betoninio paviršiau, reikia įrengti nuolydį vandens nutekėjimui bei prie pagrindo pritvirtinti gulekšnius. Jeigu terasa statoma ant vejos, pirmiausia patariama pašalinti velėną ir įrengti išlyginamąjį smėlio ar žvyro sluoksnį, ant kurio vėliau yra patiesiamas apsauginis geotekstilės paklotas. Tada yra įrengimas nuolydis vandeniui nutekėti ir jo kryptimi suklojami gulekšniai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis