PRIEŠ ir PO: kaip atnaujinti kėdę

Tikrai yra žmonių, pamišusių dėl senų antikvarinių baldų – vieni mėgsta juos kolekcionuoti ir pirkti, kiti – tiesiog patys prikelti seną daiktą naujam gyvenimui. Jeigu jūs vieni iš pastarųjų, šie patarimai kaip tik jums!

Savaitgalį Antakalnyje besikuriantis bendruomenės edukacijos centras „Miesto laboratorija“ kartu su Ramūnu iš „Old-New“ surengė baldų naujinimo dirbtuves.

Jeigu nuspręsite namų sąlygomis išbandyti restauratoriaus profesiją, jums gali prireikti šių priemonių: pirštinių, kanceliarinio peiliuko geležčių, medienos valiklio, įvairaus rupumo šveičiamo popieriaus, dažų nuėmėjo, baldų polirolio, lako, klijų (baldų ardymui gali prireikti atsuktuvo, veržliarakčio, guminio plaktuko, spaustuvų).

Pagrindinės darbo eigos taisyklės:

- Pirmas ir paprasčiausias patarimas: kartais, turint tvirtą, bet tiesiog nusidėvėjusį baldą, geriausia pabandyti jį atnaujinti nesudėtingu būdu. Jeigu dažai nenusilupę, pirmiausiai pabandykite visą baldą išplauti švelniai muilinu vandeniu arba naudojant specialias priemones (parduotuvėje prašykite medienos valiklio). Tuomet medines vietas ištepkite baldų poliroliu. Taip be vargo išvalėme ir atnaujinome savo kelias pasidėvėjusias kėdes – efektas tikrai nustebino.

- Jeigu jūsų turimas baldas bent kiek kliba, patariama nestabilias vietas tiesiog iškonstruoti ir vėliau suklijavus sujungti iš naujo. Šis patarimas galioja ir tuomet, kai reikia nušveisti visą turimą baldą – tai padaryti kur kas paprasčiau pirmiausiai jį iškonstravus (darant tai, su lipnia dažymo juostele patariame susižymėti dalis – taip bus paprasčiau vėliau visas dalis sudėti į vietas).

- Nestabilių vietų klijavimas: didžiąją dalį mūsų turimų kėdžių teko arba pusiau, arba visai išardyti. Nušveitus senus klijus (ir, kai kuriais atvejais, dažus), dalis reikėjo vėl suklijuoti į vieną. Tam galima naudoti įprastą lipalą (ilgiau džiūna), arba tinkami ir greitai džiūstantys klijai (jie plečiasi, todėl išdžiūvus, aštriu kanceliariniu peiliuku tenka nupjauti „pabėgusias vietas“). Klijuojant svarbu visą baldą klijais sutepti vienu metu, o kai kurias vietas svarbu jas suveržti – galima panaudoti ir buityje turimą „diržą“ su sagtele ar specialius suspaudėjus.

- Senų dažų pašalinimas. Jeigu nusprendėte pašalinti seną laką ar dažus, tai padaryti galite irgi keliais būdais. Pirmiausiai juos pabandyti tiesiog nuskusti kanceliarinio peiliuko geležte (ypač gerai veikia lakuotiems paviršiams). Jeigu jūsų turimas baldas buvo kelis kartus nudažytas, pvz., senoviniais grindų dažais – taip lengvai neišsiversite – teks panaudoti stiprų kvapą skleidžiančią dažų nuėmimo priemonę (patariame to nedaryti uždaroje patalpoje). Norimą paviršių ištepkite priemone, palaukite nurodytą ant pakuotės laiką (bet ne per ilgai, nes paveikti dažai vėl gali sustingti) ir ta pačia minėta kanceliarinio peiliuko geležte pradėkite skusti. Visą procesą užbaigti padės įvairaus rupumo šveitimo popierius.

- Galiausiai, pilnai paruošę paviršių, nuspręskite, ką norite su juo daryti toliau – galima beicuoti ir vėliau nulakuoti, alyvuoti, balinti, dažyti ir t.t. Trumpai tariant – paeksperimentuoti!

Darbo priemonės:

Organizatorių nuotr.

Baldo iškonstravimas:

Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

Baldo klijavimas:

Organizatorių nuotr.

Lako skutimas:

Organizatorių nuotr.

Suveržimas diržu:

Organizatorių nuotr.

Prieš ir po:

Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis