Architekto patarimai, kaip studijos tipo buto erdvę paversti jaukiais namais

Studijos tipo butas – vieno kambario butas su vonios patalpa. Tokio tipo buto bendra erdvė funkciškai turi veikti kaip virtuvė, svetainė bei miegamasis. Vienintelė keturiomis sienomis įrėminta zona tokiame bute yra vonios kambarys. Paklausėme architekto-interjero dizainerio Tomo Strižano, kaip tuščią studijos erdvę paversti komfortiškais ir jaukiais namais.

Architektas-interjero dizaineris Tomas Strižanas sako, kad studijos tipo butas gali būti pritaikytas ir suprojektuotas įvairaus amžiaus bei skirtingus gyvenimo būdus turintiems gyventojams. Ir tiems, kurie ilgai būna namuose, ir tiems, kurie tik grįžta į savo būstą išsimiegoti. Studijos tipo butai paprastai būna ekonomiški, nereikalaujantys didelių mokesčių už komunalines paslaugas. Į tokius būstus dažniausiai orientuojasi žmogus, kuris nori gyventi pigiai ir paprastai, tačiau, kaip ir kiekvienam, labai svarbu, kad savo namuose jaustumeis patogiai ir jaukiai.


Shutterstock


Pirmiausia studijos tipo buto erdvė priklauso nuo tokių faktorių kaip ribotas plotas, patalpos aukštis, per langus patenkanti natūrali šviesa. Atsižvelgiant į jau esamą patalpą, reikia ieškoti sprendinių, kaip kurti didesnės erdvės įspūdį.


Studijos tipo butas turi būti gerai organizuotas bei patogiai išplanuotas. Esminis erdvės zonavimas paprastai yra atliekamas baldų išdėstymu. T. Strižanas pastebi, kad efektyviam erdvės išnaudojimui, reikia daugiau dėmesio skirti universalesnių baldų paieškai (pavyzdžiui, sofa–lova arba lova integruota spintoje ir panašiai).


Tinkamas skirtingų zonų atskyrimas


Vienas iš kambario zonavimų sprendimų yra lengvos konstrukcijos atitvaros. Pavyzdžiui, miegamojo zona galėtų būti atskirta įrėminto stiklo pertvara, tokiu būdu nesumažinant erdvės vizualiai bei leidžiant skverbtis natūraliai šviesai. Už stiklinės pertvaros pastačius lovą su įmontuota daiktadėže – funkciškai išsprendžiama daiktų laikymo problema.


Shutterstock


Atskirti zoną galima ir pastatomo baldo pagalba. Pavyzdžiui, miegamasis galėtų būti atitvertas atviromis lentynomis. Lentynose sudėliotos knygos, muzikos įrašai ar bet kokie kiti patinkantys daiktai kuria jaukumą, įneša spalvos, gyvybės bei funkciškai sprendžia daiktų laikymo klausimą. Tai taip pat gali būti kaip viso buto akcentinis baldas.


Shutterstock


Kaip pavyzdys, kad baldas turėtų būti universalus, gali būti ir TV baldo pastatymas atskiriant miegamojo ir svetainės ar virtuvės zoną. Viena baldo pusė skirta TV, kita, atitinkamai pagal funkciją, kokią zoną norima atskirti, pritaikyta reikalingiems daiktams pasidėti. Šiuo atveju turime dvigubą baldo funkciją.


Shutterstock


Zonuoti erdvę galima ir spalvų pagalba. Iš dizaino pusės architektas siūlo vengti tamsių spalvų ir stengtis išlaikyti spalvos ar atspalvių vientisumą. Švelnių, šviesių spalvų paletė didina erdvės įspūdį, suteikia šilumos.


Taupant erdvę, reikėtų mąstyti ir apie daiktų bei buities prietaisų (skalbyklės, džiovyklės) įrengimą skirtingais aukščių lygiais (vienas virš kito). T. Strižanas pataria, taupant patalpos plotą, išnaudoti jos aukštį.


Shutterstock


Sandėliavimo problema studijos tipo bute


Didelė problema tokio tipo butuose yra sandėliavimas. Architektas sako, kad nežinant tikslios situacijos (buto ploto, galimybių ir panašiai), sunku duoti konkrečių patarimų šia projektavimo tema.


Jis pastebi, kad kuriant studijos tipo buto interjerą, labai svarbu nebijoti ieškoti naujos erdvės ar aukščio esamoje ribotoje patalpoje. Nors apskritai žmogus, kuris renkasi studijos tipo butą, turėtų būti praktiškas ir negyventi su nereikalingais daiktais. Tada ir sandėliavimo problemos nelieka.


Tiksilinio ir atmosferinio apšvietimo svarba


Apšvietimas studijos tipo bute turėtų dominuoti dekoratyvinis. T. Strižanas pataria pagal funkciją projektuoti kryptinius šviestuvus, nebijoti naudoti daugiau atskirai įjungiamų blankių šviesos šaltinių ir apšvietimą sustiprinti tik konkrečiose zonose (darbo, skaitymo, maisto gaminimo).


Shutterstock


Tokiu būdu erdvėje būtų kuriama atitinkama nuotaika. Taip pat šiuo būdu gali būti akcentuojamos skirtingos interjero detalės.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis