Ką daryti: džiūva kambariniai augalai

Norint tinkamai prižiūrėti kambarinius augalus ir suteikti jiems viską, kas geriausia, pirmiausia reikia suprasti jų kalbą. Džiūvantys lapai yra vienas iš būdų, kuriais augalai jums praneša apie netinkamas aplinkos sąlygas. Tad kaip suprasti kambarinius augalus ir kokiu būdu jiems padėti?

Priežastys, kodėl kambariniai augalai džiūva


Reikia pradėti nuo to, kad ne visi kambariniai augalai džiūva dėl vienodų priežasčių. Pavyzdžiui, yra tokių augalų, kurių lapai ruduoja dėl natūralių priežasčių ir tai yra jų augimo ciklo dalis. Visgi kiti augalai taip praneša apie netinkamas aplinkos sąlygas.


Šiuo metų laiku tai dažniausiai nutinka dėl pasikeitusio namų klimato. Įjungus šildymą namuose dažnai išsausėja oras, o dėl to gali paruduoti lapų kraštai, išsausėti viršūnė. Dienoms trumpėjant augalams ima trūkti natūralios šviesos, todėl gali pagelsti apatiniai jų lapai. Parudavę lapai taip pat gali atsirasti ir nuo pernelyg didelio, ir nuo per mažo vandens kiekio, o tai yra ženklas, kad reikia keisti laistymo režimą.



Kambariniai augalai
Kambariniai augalai
Shutterstock nuotr.



Ką daryti jeigu kambariniai augalai pradėjo džiūti?


Šviesa ir jos užtikrinimas. Šviesa yra reikalinga visiems augalams. Žinoma, vieniems augalams jos reikia daugiau, o kitiems – mažiau (pavyzdžiui, margalapiams šviesos reikia daugiau, vienspalviams – mažiau).


Kadangi šiuo metų laiku saulės spindulių į patalpas patenka vis mažiau, reikia imtis papildomų priemonių, kad augalai jaustųsi kuo geriau. Viena iš tokių priemonių – dulkių ir kitų nešvarumų valymas nuo augalų paviršių. Tai yra svarbu todėl, nes nenuvalyti augalai prasčiau priima šviesą, o juose esantis chlorofilas negali kaupti saulės energijos ir dalyvauti fotosintezėje, dėl šios priežasties jie pradeda nykti. Jeigu pastebėjote, kad augalas negražiai ištįso arba pasidarė neįprastai blankios spalvos, tai taip pat yra aiškus signalas, kad jam trūksta šviesos, todėl jį reikia pernešti į šviesesnę vietą.


Oro drėkinimas. Kita dažnai pasitaikanti parudavusių lapų priežastis – per sausas kambario oras. Drėkinti orą galima purkštuvo pagalba, purškiant ant pačių augalų bent kelis kartus per dieną. Deja, jeigu patalpa yra labai sausa, vien apipurkšti augalą purkštuvu nepakaks, nes tai efektyvu bus labai trumpą laiko tarpą (beje, kai kuriems augalams toks drėkinimo būdas apskritai nelabai tinka).



Kambariniai augalai
Kambariniai augalai
Shutterstock nuotr.



Tuomet galima išmėginti ant radiatorių pakabinamus specialius keramikinius drėkintuvus. Juos reikia pripildyti vandeniu, o tada garuodamas vanduo ima drėkinti kambario orą. Dar vienas nesudėtingas ir efektyvus būdas – į gilesnį vazono padėkliuką pridėti akmenėlių arba keramzito granulių, ant jų pastatyti augalo vazoną ir tada padėklą pripildyti vandeniu.


Laistymas. Parudavę lapai taip pat gali pranešti apie netinkamą laistymo režimą. Atėjus žiemai visus augalus reikia laistyti mažiau. Tokiu metų laiku geriau, kad grunto paviršius būtų sausas nei šlapias. Pavyzdžiui, daugumos kaktusų bei sukulentų žiemą laistyti apskritai beveik nereikia.


Svarbu: kambarinius augalus laistant šiuo laikotarpiu reikia stengtis, kad vandens nepakliūtų ant lapų, nes tai gali sukelti puvimą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis