Vertinga informacija, jei nusprendėte auginti mėtą

Auginimas ir dauginimas


Pipirinės mėtos tai 30-80 cm aukščio, stipraus kvapo augalas. Pipirinės mėtos mėgsta derlingą, lengvesnį, drėgną dirvožemį. Gerai auga durpėse, tačiau tada jas reikia dažniau laistyti. Netinka smėlynai. Taip pat dirva turi būti gerai išpurenta ir be daugiamečių piktžolių šaknų. Reikia parinkti saulėtą vietą, nes tik tada jos labai kvepės ir puikiai derės. 

Dauginamos šakniastiebiais ir iš jų išaugusiomis atžalomis. Šakniastiebiai ir jų atžalos gegužės mėnesį iškasamos, supjaustomos dalimis, kad kiekvienoje būtų po 1-2 bamblius. Sodinamos 2-3 cm gylyje. Auga 6-10 cm gylyje, apaugusiomis mažomis kuokštinėmis šaknimis. 


Kadangi mėtų sėklos labai mažos sodinant jų nereikia užpilti, pakanka tiesiog šiek tiek įspausti į žemę. Sudygsta per 15-20 dienų. Žydi liepą-rugsėjį. Vegetacija baigiasi vėlai rudenį po stiprių šalnų.


Shutterstock nuotr.


Augalo priežiūra


Augalai atsparūs šalčiams ir šalnoms. Toje pačioje vietoje auga 2-3 metus, vėliau reikia atnaujinti. Jeigu auginamos lysvėse, reikia nepamiršti mėtų ravėti, kad piktžolės jų neužgožtų. Dažniausiai ravimos 2-3 kartus per metus. Antrus augimo metus galima patręšti mineralinėmis trąšomis. Jeigu auginamos vazonuose, reikėtų tręšti du kartus per metus, tai rudenį ir pavasarį. Auginant vazonuose tręšti reikia du kartus per metus, pavasarį ir rudenį. Tręšti galima mėšlu arba kitomis mineralinėmis trąšomis. Po trijų metų senas mėtas reikėtų visiškai pakeisti naujomis, tai geriausia daryti paliekant metų augimo atžalas, o senas mėtas tiesiog išrauti.


Shutterstock nuotr.


Mėtų paruošimas žiemai


Tinkamiausias metas mėtoms pjauti ir rinkti yra pirmaisiais metais prieš mėtų žydėjimą. Antraisiais augimo metais pjaunamos žydėjimo pradžioje, o antrą kartą vėlai rudenį. Trečiais metais derlius ima mažėti, tad mėtas rinkti reikėtų prieš žydėjimą, tada jos bus aromatingiausios. Džiovinamos gerai vėdinamoje sausoje ir tamsioje vietoje. Kad geriau sudžiūtų, lapelius paskleisti reikia kuo plonesniu sluoksniu. Visiškai išdžiūsta ir tinka žiemos naudojimui per 12-15 dienų.


Panaudojimas


Labiausiai vertinamos dėl eterinio aliejaus, kurio svarbiausia sudedamoji dalis yra mentolis. Naudojami švieži ir džiovinti lapai. Mėtos naudojami kaip prieskoniai: dedamos į salotas, daržovių ir varškės valgius, padažus, gėrimus, ypač duonos girą, tinka miltiniams kepiniams kvapinti. Puikiai tinka mėsos marinatams. Pipirinių mėtų kvapas labai stiprus, jas naudojant su kitais prieskoniais reikia būti atsargiems, nes ne su visais sudera.


Mentolis atpalaiduoja spazmus ir veikia raminamai. Mėtų arbatos geriamos nuo pykinimo, esant skrandžio ir žarnyno sutrikimams. Taip pat tokios arbatos tinkamos esant kosuliui. Karštas vanduo su pipirinėmis mėtomis gerai sutraukia poras. 


Nuo peršalimo ir infekcinių ligų padeda inhaliacijos su mėtomis. Tereikia į verdantį puodą vandens reikia įdėti 5-6 šaukštus džiovintų mėtų lapų ir kvėpuoti kylančiais garais.


Shutterstock nuotr.


Populiariausios mėtų veislės


Viena iš populiariausių ir plačiausiai naudojama yra pipirinė mėta. Taip pat tamsiai žalius su violetiniu atspalviu lapus ir stiprų kvapą turinčios vandeninės mėtos (Mentha aquatica). Panašaus stiprumo šaltmėtės (Mentha spicata). Arbatoms labiausiai tinka obuolinės mėtos (Mentha suaveolens), jos skonis ne toks aštrus ir stiprus kaip kitų veislių mėtų, tad jų arbata švelni ir skani.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis