Kokias nelaimes gali sukelti Kalėdiniai papuošimai?

Kiekvienais metais žmonės vis gausiau namus ir jų aplinką puošia elektrinėmis šventinėmis dekoracijomis. Draudikai atkreipia dėmesį, kad kartu su kalėdinių atributų populiarumu auga ir draudžiamųjų įvykių skaičiai. Šventes dažniausiai gyventojams sugadina techniškai netvarkingos vidaus ir lauko girliandos, petardos bei vis dar namų puošybai naudojamos žvakės.

„Jau sulaukiame atvejų, kai žmonės patiria nuostolius dėl problemų su elektrinėmis lauko girliandomis. Bendrovės statistika rodo, kad jos šventiniu laikotarpiu sukelia gaisrus, apgadina namų išorę, sugadina elektros instaliacijas ir net padaro žalos kaimynams. Lietuvos gyventojai elektrinėmis dekoracijomis gražina ne tik kambarius, bet ir namų balkonus, palanges, stogo skliautus ar kiemus. Kalėdiniu laikotarpiu namie bei aplink namus atsiranda daug naujų rizikų, nes naudojame daugiau nei įprasta elektros prietaisų“, – pasakoja draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.


Ji atkreipia dėmesį, kad gaisro priežastimi gali tapti ir elektros instaliacijos perkrovos. „Žiemą, kai oro temperatūra keičiasi nuo minuso prie pliuso, pastatai ir lauko elektros instaliacija pasidengia šerkšnu. Todėl pasitaikius elektros instaliacijos pažeidimams kyla grėsmė trumpam jungimui, galinčiam sukelti gaisrą“, – sako V. Katilienė.


Draudimo bendrovės atstovė ragina būti atidžiais, patikrinti, ar instaliacijos nėra pažeistos, o išvykstant į svečius, išjungti visas namų elektrines dekoracijas. „Be priežiūros negalima palikti net iš pažiūros saugių girliandų. Jei jos įjungtos paliekamos ant namuose stovinčios eglutės, tuomet sausos šakos, puoštos greitai įkaistančiomis lemputėmis, didina gaisro riziką. Laistant eglutę taip pat būtina išjungti girliandas ir kitus elektrinius jos papuošimus“, – pataria V. Katilienė.


Pasak jos, šiemet ypač populiarios elektrinių girliandų užuolaidos, kabinamos per visą langą ant tikrųjų užuolaidų. „Pastarosioms kyla grėsmė užsidegti, jei elektrinės dekoracijos laidas yra įtrūkęs ar nesandarus“, – pabrėžia draudimo bendrovės atstovė.


Pasak V. Katilienės, namams skirtų šventinių lempučių negalima naudoti lauke. Ji atkreipia dėmesį, kad laukui skirtos girliandos yra atsparios drėgmei ir turi specialų IP reitingą – kuo jis aukštesnis, tuo jos atsparesnės įvairioms oro sąlygoms.


„Jei įsigijote naujas girliandas – visada pirmiausia perskaitykite jų instrukciją, o jei namus puošite pernykštėmis lemputėmis, tuomet būtina įsitikinti, ar jos saugi. Net jei plika akimi nematote nieko įtartino, pirmą kartą įjungdami ir išjungdami lemputes stebėkite jas, ar nesusidaro kibirkštys, ar jos neįkaista per smarkiai“, – kalba draudikė.


V. Katilienės teigimu, iki šiol populiarios išlieka tradicinės Kalėdų dekoracijos – žvakės. „Jomis jau retai puošiamos eglutės, tačiau išpopuliarėjusiame advento vainike neapsieinama be žvakių, kurios taip pat yra tvirtinamos šalia arba ant eglišakių ir lygiai taip pat greitai gali sukelti gaisrą“, – pabrėžia draudimo bendrovės atstovė.


Ji primena, kad nei petardų, nei šaltųjų ugnelių griežtai negalima naudoti patalpose bei uždarose erdvėse. „Tai didžiulė rizika ne tik nukentėti patiems, tačiau ir apgadinti savo bei svetimą turtą. Mėgaudamiesi šiais šventiniais atributais, visada atidžiai perskaitykite jų naudojimo instrukciją, pirkite šias prekes tik specializuotose ir patikimose prekybos vietose. Taip pat lauke laikykitės saugus 5-6 metrų atstumo nuo pastatų ir automobilių“, – kalba draudimo žalų ekspertė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis