Laiptų apšvietimas – svarbiausia saugumas

Laiptai kaip architektūrinis elementas interjere ar eksterjere yra itin aktyvi forma:
dantyti, sukti, siauri, statūs, slidūs, puošnūs, santūrūs, pavojingi. Privačiuose namuose paprastai būna įrengtos laiptinės, speciali patalpa, kurioje kaip ir visur kitur reikės suplanuoti teisingą apšvietimą.

Kodėl reikia prisiminti apie laiptų ir laiptinių apšvietimą?

Laiptai turi aiškią funkciją – leidžia mums užlipti ir nulipti. O tai kartais gali būti rizikinga ir nesaugu net jei laiptai yra patogūs ir puikiai apšviesti. O jeigu ne?

Laiptai užima dalį gyvenamojo ploto, jie dažnai yra galvosūkis dėl vietos stokos namuose – juos reikia suprojektuoti kaip neužimančius naudingo ploto, beveik nematomus – tačiau laiptai yra ir jaukumą kuriantis elementas, nepamainomi, kai norisi prisėsti, ką nors ant jų pastatyti – beveik baldas.

Suprantama, kai taupoma patogaus užlipimo sąskaita (pakopa siaura, nepatogi), teisingas apšvietimas yra tikras išsigelbėjimas.

Paprastai reikalavimų laiptams paisoma visuomeniniuose pastatuose, privačiuose būstuose griežtų taisyklių nėra, tačiau rekomendacijos egzistuoja, ir jos labai reikalingos planuojant statyti, įsirengti ar sutvarkyti namų, taip pat laiptų ir laiptinių apšvietimą.

Laiptinė nuosavame name

Atvirose laiptinėse – kaip ir loftuose – daugiau erdvės ne tik didesniems šviestuvams, bet ir fantazijai. Tokios laiptinės aukštis leidžia pakabinti masyvius, dekoratyvius šviestuvus. Jei laiptinė su langais, tamsiuoju paros metu ji bus matoma ne tik iš vidaus, bet ir iš lauko, laiptinės šviestuvai puoš ne tik interjerą, bet ir namo išorę. Pagal interjerą parinktas šviestuvas, šilta šviesa, matomos interjero detalės ir spalvos bus namo fasado dekoro dalis.

Jei atviroje laiptinėje nėra langų, tik sienos, reikės daugiau šviestuvų, laiptai ar laiptinė nebetenka natūralaus apšvietimo. Tačiau atsiranda malonumas dekoruoti sienas meno kūriniais, įvairiais gamtos trofėjais, kelionių suvenyrais. Bendrojo apšvietimo nepakaks, dekoratyvinius objektus reikės išryškinti šviesos pagalba. Prie bendrojo reikės derinti akcentinį apšvietimą. Jis laiptų nenušvies, tačiau nuotaiką laiptinėje tikrai sukurs.

Tuo tarpu saugiam laipiojimui patartina įsirengti zoninį laiptų apšvietimą. Įmontuoti į sieną žemai, švelniai, bet tiksliai apšviečiantys laiptus, jų pakopas, šviestuvėliai būtų teisingas sprendimas. Tokia šviesa leidžia tiksliai „nuskaityti“ kiekvieną laiptų pakopą.

Grindinis apšvietimas, į pačias pakopas įmontuoti nedideli šviestuvėliai (šiuolaikinės technologijos tai leidžia) irgi būtų puikus pasirinkimas saugiam laipiojimui.

Būtų negerai, ir tai yra dažna klaida, jei blizgiuose slidžiuose laiptuose šviesa Jus pasitiktų spigindama į akis, apakintų, o laiptai, kuriais Jūs lipate šiltomis vilnonėmis kojinėmis, tuo tarpu praradę pakopų ribas skendėtų prietemoje.

Bendrąjį apšvietimą galima sukurti ne tik lubinių šviestuvų, bet ir sieninių šviestuvų pagalba, šviestuvėliai įmontuojami aukščiau, šviesos srautas nukreipiamas į viršų, krintanti nuo lubų šviesa apšvies visą patalpą.

Jei sieninis apšvietimas gali būti ir bendras ir zoninis, tai grindinis apšvietimas yra labai konkretus. Jis niekada nesukurs bendrojo apšvietimo, tačiau pakopas apšvies labai gerai. Jei tokį variantą pasirinksite šalia jau apgalvoto bendrojo apšvietimo, jausitės saugiai laipiodami tamsoje.

Nepamirškite: vien tik bendrojo apšvietimo nepakaks. Jis tik fonas, laiptams reikės funkcinio apšvietimo, dekoracijoms – akcentinio.

Beje, visada verta pagalvoti apie avarinius ir budinčius apšvietimus. Elektra dingsta dažnai, ir paprastai tai nutinka vakarais, o žvakės ir žibintuvėliai neaišku kur. Visuomeniniuose pastatuose avarinis apšvietimas yra privalomas, tačiau jis būtinas ir privačiuose namuose, jei juose yra nemažai laiptų. Reikėtų įsirengti kelis šviestuvus laiptinėje aprūpintus autonominiu energijos maitinimo šaltiniu, kad dingus elektrai, jie automatiškai įsijungtų.

Primename – pagrindinis laiptų apšvietimo reikalavimas yra susijęs su saugumu. Grožis – po to.

Jei laiptai Jūsų namuose yra dekoratyvūs (mediena, stiklas, spalva, turėklai, laiptų siluetas), tai apšvietimui turėsite skirti daugiau dėmesio, nes visa tai reikės paryškinti, akcentuoti. Galimi įvairūs sprendimai apšviečiant pakopų apačią, įmontuojant šviestuvus į turėklus. Matomi ir nematomi šviestuvai, tiksliai nukreipti šviesos srautai, spalvų spektras – šiuolaikinės technologijos leidžia labai daug.

Jeigu Jūsų laiptinė aukšta, joje yra daugiau aikštelių, reikėtų pagalvoti apie automatinius šviesos įsijungimus, bet dažniausiai privačiuose namuose tokių dydžių nepasitaiko, todėl pakanka pasinaudoti geru šviesos perjungėjų – kai apačioje įjungiame, o viršuje išjungiame, ir atvirkščiai – variantu.

Laiptų šviestuvai, kaip ir visi kiti, gali būti atviro tipo – dideli ar maži, bet matomi, dekoratyvūs arba santūrūs, nekrintantys į akis.

Jie gali būti nematomi, paslėpti, įmontuojami į sieną ar laiptų pakopą. Tačiau nepamirškite – nematomi gali turėti ypatingai gražų šviesos srautą, pavyzdžiui, ornamentus.

Laiptuose ar laiptinėse galima žaisti akcentuojant kryptį: norint „pakviesti“ į viršų, kur dažniausiai suplanuojami miegamieji, viršuje galima panaudoti šiltesnį apšvietimą, apačioje blankesnį, šaltesnį.
Galima žaisti ir su spalvine gama.

Lauko laiptai, kurie veda į namus reikalaus funkcinio apšvietimo. Tačiau jei norite, kad jais grožėtųsi visi, pasirūpinkite dekoratyviu apšvietimu, apšvieskite ne tik laiptus, bet ir namą, aplinką.

Lauke bendrojo apšvietimo nėra, nebent iliuminuotumėte visą sklypą. Todėl lieka zoninis ir grindinis apšvietimai sienelėse ar pakopose – jie yra itin reikalingi lauko sąlygomis, juk čia būna ne tik tamsu, bet ir slidu.

Svarbu prisiminti, kad vidaus šviestuvai niekada netiks laukui, tačiau lauko šviestuvai vidui tinka, bet nepatartina to daryti dėl jų brangumo.

Nepamirškite – saikingas ir apgalvotas apšvietimas sukurs Jūsų namuose ne tik grožį bet ir saugumą.

LA FORMA nuotr.

Jei kilo klausimų dėl laiptų apšvietimo, klauskite specialistų: www.laforma.lt

Užsakymo nr.: PT_62171275

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis