Kaip nesuklysti renkantis saulės elektrinės rangovą?

Saulės elektrinių populiarumas neslūgsta – poreikis įsirengti saulės elektrinę ypač sustiprėja atėjus šiltajam sezonui. Nusprendus įsigyti saulės elektrinę, pirmas ir labai svarbus žingsnis yra tinkamo rangovo pasirinkimas. Per pastaruosius keletą metų Lietuvoje savo veiklą pradėjo vykdyti nemažai saulės elektrinių rangos įmonių, tad vartotojams tapo sudėtinga išsirinkti patikimus rangovus dėl išaugusios pasiūlos. 

Nepasimesti klaidžiame rangovų pasirinkimo kelyje padeda tinkamai atlikti namų darbai – įsiklausymas į rekomendacijas, atidi įmonės veiklos analizė ir detalus įmonės teikiamų paslaugų spektro įvertinimas. Į kokius dar aspektus būtina atkreipti dėmesį, renkantis saulės elektrinės rangovą? 


Rekomendacijos


Įvertinimai, atsiliepimai ir rekomendacijos visuomet puikiai atspindi įmonės patikimumą. Stenkitės rinkti informaciją apie dominančias bendroves, taip pat įsiklausykite į artimų žmonių – giminaičių, draugų, kolegų atsiliepimus apie atitinkamas įmones. Įprastai bendrovės, kurios teikia kvalifikuotas paslaugas bei rūpinasi savo reputacija, iš savo klientų gauna tik gerus atsiliepimus. Teigiamos rekomendacijos įprastai atspindi įmonės vadovų bei darbuotojų profesionalų požiūrį į darbą. Jei rangovas negali pasidalinti klientų atsiliepimais ar jums stinga atsiliepimų iš artimų žmonių rato, rekomendacijų galima ieškoti įmonių internetinėse svetainėse, socialinėse platformose ar diskusijų forumuose. Įprastai daugeliui žmonių lengviau pasitikėti rangovu, sėkmingai įgyvendinusiu daugybę projektų, nei rinkos naujoku.


Atidi analizė


Renkantis patikimą rangovą svarbi ne tik nepriekaištinga reputacija, bet ir darbinė patirtis, įgyvendinti projektai, suteikiamos garantijos. Pasirinkus preliminarų rangovą, būtina atlikti detalią analizę apie bendrovę. Patariama atkreipti dėmesį ne tik į atsiliepimus, bet ir į tai, kiek įmonėje dirba darbuotojų, taip pat – koks yra įmonės gyvavimo laikas. Šiuo metu rinkoje yra nemažai naujai susikūrusių saulės elektrinių rangos bendrovių, kurios negali pasigirti didele patirtimi saulės elektrinių įrengimo rinkoje. Kaip bebūtų, pavieniai maži statytojai taip pat gali atlikti kokybišką darbą, tačiau tokiu atveju bus aktualesnis garantinių įsipareigojimų vykdymo klausimas. Siekiant tiek įrengimo, tiek garantinių aptarnavimų kokybės, vertėtų pasikliauti ne vienus metus rinkoje gyvuojančiomis bendrovėmis. Saulės elektrinės gamintojų netrūksta visoje Lietuvoje, todėl svarbiausias rodiklis renkantis patikimą tiekėją yra užtikrinta kokybė. Taip pat vertėtų paanalizuoti, kokios medžiagos naudojamos statant saulės elektrinę, kuo jos ypatingos, iš kokios šalies yra transportuojamos į Lietuvą.



Kaip nesuklysti renkantis saulės elektrinės rangovą?
Kaip nesuklysti renkantis saulės elektrinės rangovą?
„Veesla“ nuotr.



Įmonės teikiamų paslaugų spektro įvertinimas


Norint savo namuose įsirengti saulės elektrinę, pravartu rinktis bendroves, kurios ne tik stato saulės elektrines, bet ir teikia kitas su tuo susijusias paslaugas. Puiku, jeigu bendrovė ne tik teikia pagalbą įrenginėjant saulės elektrinę, bet ir užtikrina saulės elektrinės priežiūrą, padeda susitvarkyti APVA paramos dokumentus bei gelbsti priduodant elektrinę ESO. Svarbu ir tai, kad bendrovės atstovai galėtų būti visuomet pasiekiami ištikus kokiam nors trikdžiui. Norint, kad saulės elektrinė veiktų sklandžiai, svarbu užbėgti už akių galimiems sutrikimams, todėl saulės elektrinės savininkas turėtų būti suinteresuotas bendrauti su įmonės atstovu, kuris galėtų pagelbėti ištikus nenumatytiems atvejams. Tad platus bendrovės paslaugų spektras turėtų būti itin vertinamas.


 Dėmesys dokumentams: sertifikatams, akreditacijoms


Renkantis rangovą svarbu pasidomėti ir tuo, ar būsimas rangovas turi reikiamas akreditacijas ir sertifikatus. Įmonė turėtų būti atestuota Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) Elektros įrenginių įrengimui. Pasitikrinti, ar įmonė turi VERT akreditaciją, galima Licencijų informacinėje sistemoje. Verta atsižvelgti ir į tai, ar rangovai turi sertifikatus, suteikiančius kvalifikuoto darbo garantiją. Nors jie ir yra neprivalomi, tokių sertifikatų turėjimas – kokybės ir profesionalumo ženklas. ISO (Tarptautinės standartizacijos organizacija) sertifikatai užtikrina kokybišką projektų valdymą, iniciatyvų požiūrį į aplinkosaugą bei darbo saugą.



Kaip nesuklysti renkantis saulės elektrinės rangovą?
Kaip nesuklysti renkantis saulės elektrinės rangovą?
„Veesla“ nuotr.



Garantiniai aspektai


Įsirenginėjant saulės elektrinę svarbu pasidomėti, kokio tipo garantija jai gali būti suteikiama. Dažniausiai pasitaikantis garantijos laiko standartas – 15 metų saulės moduliams bei 10 metų inverteriams (įtampos keitikliams). Būtina išsiaiškinti, kokią garantiją siūlo būsima rangovų įmonė, bei aptarti garantijos suteikimo sąlygas. Verta pasidomėti ir tuo, ar saulės elektrines įrenginėjanti bendrovė siūlo ne tik paties produkto suteikiamas, bet ir serviso garantijas gedimų atveju. Juk saulės elektrinės komponentams sugedus jų nesusirinksi ir nenuveši garantiniam remontui, todėl itin svarbu, kad prietaisai būtų aptarnaujami čia pat, Lietuvoje.


Saulės energijos sprendimų įmonės Veesla“ atstovas Evaldas Jakubavičius pritaria, kad atidi kvalifikuoto saulės elektrinės rangovo paieška yra būtina norint, kad saulės elektrinės įrengimo procesas vyktų sklandžiai. ,,Saulės elektrinė žmogui tarnauja apie 25–30 metų, todėl natūralu, kad tai žinantis vartotojas atsakingai renkasi rangovą. Prieš įsirengdamas saulės elektrinę, kiekvienas žmogus turi atkreipti dėmesį į tai, kad laikui bėgant prireikia aptarnavimo paslaugų, be to, atsiranda įrenginio gedimų tikimybė, todėl būtinas patikimas, lojalus rangovas, kuris gali pasiūlyti ne tik įrangą, bet ir priežiūrą bei garantinį aptarnavimą“, – teigia specialistas. Kaip bebūtų, nors daugelis žmonių žino, į kokius aspektus svarbu atkreipti dėmesį renkantis tinkamą rangovą, klaidų renkantis vis dar pasitaiko. Viena iš dažnesnių klaidų – žmonės renkasi rangovą, kuris saulės elektrinę projektuoja iš žemėlapio.



„Veesla“
„Veesla“
„Veesla“ nuotr.



Žemėlapiai nėra itin tikslūs, būna atvejų, kad projektuojant iš žemėlapių parduodama didesnė saulės elektrinė, o atvažiavus į vietą paaiškėja, jog reikalinga mažesnė. Pasitaiko, kad žemėlapyje nesimato kokių nors objektų, pavyzdžiui, medžio ar aukšto pastato, – jie meta šešėlį ir gali neigiamai paveikti elektros generacijos procesus. Tad rangovui būtina atvažiuoti į konkrečią vietą, išsimatuoti stogą, įvertinti aplinkui esančius objektus ir pritaikyti būtent tam klientui tinkamus sprendimus“, - teigia E. Jakubavičius. Dar viena itin dažnai pasitaikanti klaida – žmonės renkasi rangovus, kurie neįvertina, kiek elektros energijos ateityje bus sunaudojama. Dažnai pasitaiko, kad būsimi saulės elektrinės savininkai ant namo turi nemažą stogo plotą, tačiau įsirenginėja mažesnio galingumo saulės elektrines. ,,Tikėtina, kad ateityje elektros poreikis gali išaugti, tad, pasirinkus didesnio galingumo inverterį arba saulės elektrinę suprojektavus tinkamai, ateityje bus galima padidinti elektrinės galingumą. Tačiau jei tai nėra įvertinta projektuojant saulės elektrinę, vėliau gali prireikti dalį jos nurinkti ir permontuoti, o tai kainuos nemažus pinigus“, – sako specialistas.



E. Jakubavičius pritaria, kad pravartu rinktis rangovą tos įmonės, kuri ne tik stato saulės elektrines, bet ir teikia kitas su tuo susijusias paslaugas. ,,Kai kurių įmonių atstovai, pardavinėdami saulės elektrines, teigia, kad toks įrenginys nereikalauja jokios priežiūros. Tačiau tai nėra tiesa – bėgant laikui ant saulės modulių susidaro ilgalaikės apnašos, todėl prireikus būtina jas nuvalyti. Taip pat gali prireikti priveržti kai kuriuos saulės įrenginio elementus ar užtikrinti tinkamą elektros instaliacijos veikimą, o savalaikė elektrinės priežiūra leistų užtikrinti efektyviausią elektrinės darbą. Taip pat įrengimo metu saulės elektrinės yra prijungiamos prie WiFi ryšio, kad būtų galima stebėti jų darbą bei sekti veiklos sutrikimus. Kadangi saulės elektrinės savininkas laikui bėgant gali nuspręsti pakeisti interneto tiekėją ar slaptažodį, įrenginys gali atsijungti nuo interneto ryšio. Kad įrenginys būtų vėl susietas, reikia turėti tam tikrų specifinių techninių žinių, – todėl patikimas rangovas čia taip pat pagelbės“, – paaiškina E. Jakubavičius.



Užsakymo nr.: PT_80517

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis