Šeimos poilsiui užmiestyje skirto 117 m² namelio interjeras

„Užmiesčio poilsio namo projektavimas buvo tikras iššūkis“, – prisimena viena jo projekto autorių architektė Ieva Prunskaitė. Pasak jos, teko atsižvelgti į galiojančius reglamentus, derinti kiekvieną projekto smulkmeną, tačiau tokie suvaržymai privertė ieškoti kūrybiškų sprendimų, suteikusių pastatui unikalumo ir savitumo.

Projekto autoriai – architektai Ieva Prunskaitė ir Rokas Puzinas


Nuotraukos – Leono Garbačausko. Tekstas – Kristinos Pečiukonienės.


Kaip reikalauja reglamentas, apibrėžiantis reikalavimus statant naują pastatą, šeimos poilsiui užmiestyje skirtas 117ploto vieno aukšto namukas buvo statomas ant senų akmeninių kadaise čia buvusios sodybos pastato pamatų. Tačiau tai toli gražu ne vienintelis reikalavimas. Architektė Ieva Prunskaitė pasakoja, kad tokioje vietoje griežtai reglamentuotas ne tik pastato plotas ir aukštis, bet ir jo architektūrinis projektas, stogo šlaitas, langų išdėstymas bei dydis, net apdailos medžiagos ir dailylenčių plotis – viskas turi priminti rąstinį namą. Pasak jos, namas turėjo būti tradicinės formos su dvišlaičiu stogu, nedideliais, būdingais senovinėms lietuviškoms sodyboms langeliais, medine apdaila. „Teko nemažai pasukti galvą, kaip sukurti šiuolaikišką pastato įvaizdį ir atitikti visus keliamus reikalavimus“, – sako projekto autorė.



Namelio išorė
Namelio išorė
Leonas Garbačauskas



Stumdomųjų langinių sprendimas projekto autoriams suteikė galimybę įrengti didelius vitrininius langus erdvioje į mišką orientuotoje terasoje – užstūmus langines jie lieka nematomi.


Tradicinės architektūros namukas su juodos spalvos apdaila ir nedideliais langais organiškai įsilieja į sodybos aplinką ir puikiai dera natūraliame miško aplinkos kontekste.


Norėdami priartinti tradicinį pastato architektūrinį projektą prie šiuolaikiškų standartų, projekto autoriai pritaikė ir nestandartinių sprendimų. Kadangi pagal reglamentą langai turėjo būti nedidukai ir su langinėmis, buvo sumanyta originali išeitis, suteikianti pastatui šiuolaikiškumo ir funkcionalumo, kartu atitinkanti keliamus reikalavimus. Visiems langams pagal individualų projektą buvo pagamintos juodos metalinės tradicinio dizaino stumdomosios langinės – kai namas tuščias, dėl saugumo langines galima užstumti, o atidarius jos atrodo kaip įprastos langinės. Namo fasado apdailai pasirinkta tradicinė, bet neįprastai paruošta medžiaga – pagal japonišką technologiją pagamintos deginto medžio dailylentės. „Juodos spalvos deginto medžio dailylentės ne tik sukuria estetišką, modernų įvaizdį, bet ir yra labai praktiška, nereikalaujanti jokios papildomos priežiūros apdailos medžiaga, tiesiog pritvirtinai ir pamiršai“, – tikina Ieva Prunskaitė.



Namelio išorė
Namelio išorė
Leonas Garbačauskas



Svetainės poilsio zonoje projekto autoriai įkomponavo originalų, pagal individualų užsakymą pagamintą sukiojamą židinį su dideliu panoraminiu ugniakuro stiklu, per kurį ryškiau matoma židinyje spragsinti ugnis.


Siekiant vizualiai užpildyti aukštą bendrojo kambario erdvę, projekto autoriai pasirinko juodų bėgelių apšvietimo sistemą, joje sumontuoti lakoniško dizaino šviestuvai ne tik paįvairina interjerą, suteikia jam modernumo, bei ir yra ypač funkcionalūs.



Namelio vidaus interjeras
Namelio vidaus interjeras
Leonas Garbačauskas



Laiptų zonoje integruotos spintos durelės sumontuotos taip, kad būtų kone nematomos ir papildomai neskaidytų erdvės.


Norėdami, kad tradicinės architektūros namo viduje būtų juntamas modernus gyvenimo ritmas, o erdvė atrodytų šviesi ir jauki, projekto autoriai interjerui pritaikė kontrastingą fasadui spalvinį sprendimą. Vertikaliomis dailylentėmis dekoruotoms sienoms buvo parinktas visiškai baltas atspalvis, sukuriantis šviesesnės patalpos įspūdį – kitaip dėl nedidelių langų ir pastatą supančio miško interjeras būtų atrodęs pritemdytas.



Namelio vidaus interjeras
Namelio vidaus interjeras
Leonas Garbačauskas



Iš vidinių erdvių baltas koloritas pereina į terasos erdvę – visa jos pastogė taip pat nudažyta baltai. Erdvės ir šviesos pojūtį padėjo kurti ir atvira pastogė, suteikianti patalpai aukščio, bei stoge sumontuoti stoglangiai. Grindims projekto autoriai taip pat pritaikė ypač funkcionalią dangą, puikiai pasiteisinusią užmiesčio name – jos buvo padengtos lengvai valoma, nereikalaujančia daug priežiūros pilkšvo atspalvio matine lieto betono danga.



Namelio vidaus interjeras
Namelio vidaus interjeras
Leonas Garbačauskas



Sodybos namo interjeras buvo kuriamas atsižvelgiant į jį supančią aplinką ir šeimininkų poreikius bei vizijas. Čia vyrauja paprastumo estetika, derinami moderno ir etnostiliaus elementai, spalviniai akcentai dėliojami ryškiomis tekstilės detalėmis.


Atsižvelgiant į namo paskirtį ir interjerą, virtuvei buvo pritaikyti paprastumu ir praktiškumu išsiskiriantys baldai su baltais vientisais fasadais, nerūdijančio plieno stalviršiu ir sienele virš jo.


Nedidelio ploto vaikų kambaryje projekto autoriai sumanė praktiškai išnaudoti vertikaliąją erdvę – lova buvo sukonstruota „antrame aukšte“, todėl grindų erdvė liko laisva įvairioms vaiko veikloms ir žaidimams. Beje, aktyviems žaidimams puikiai tinka ir nestandartinė lovos konstrukcija su kopėtėlėmis.


Šeimininkų miegamajame – lakoniška, paprastumu dvelkianti aplinka. Čia pritaikyti tik būtiniausi šiai zonai baldai, nes sodyboje visas gyvenimas sukasi lauke ir pagrindiniame kambaryje.



Namelio vidaus interjeras
Namelio vidaus interjeras
Leonas Garbačauskas



Be pagrindinio kambario, name taip pat įrengti šeimininkų ir vaikų miegamieji, svečių ir vonios kambarys. Projekto autoriai tikina, kad dėl gana riboto ploto juos patogiai suprojektuoti nebuvo paprasta. Pasak Ievos Prunskaitės, nors jie liko nedideli, tačiau dėl aukštų lubų neatrodo „klaustrofobiški“, o lakoniškas dizainas pabrėžia pagrindinę – poilsio funkciją. Virš vonios ir svečių kambarių buvo suprojektuota nedidelė antresolė, kurioje taip pat galima gana patogiai pernakvoti, jei į sodybą užsuka daugiau svečių. Į antresolę galima patekti laiptais iš pagrindinio kambario, o architektūrinė jų konstrukcija taip pat labai funkcionali ir kruopščiai apgalvota. Po laiptais šeimininkai paslėpė spintą, kurioje sumontuota visa namo techninė įranga, o iš kitos pusės į ją gražiai integruotas virtuvės tūris.



Namelio vidaus interjeras
Namelio vidaus interjeras
Leonas Garbačauskas



Vonios kambariui šeimininkai turėjo savų pageidavimų – po apsilankymo Japonijoje juos sužavėjo japoniško „Onsen“ vonios-dušo idėja – kai vonia yra įleista į grindis, tad ja patogu naudotis ir kaip vonia, ir kaip dušu. Tokią jie norėjo pritaikyti ir savo poilsio name, o architektams teko pasidomėti įvairiomis smulkmenomis ir detalėmis, kad nepadarytų klaidų kurdami nestandartinį elementą. Visam vonios kambariui, taip pat ir voniai dekoruoti parinktos natūralaus terakotos atspalvio plytelės suteikė stipresnį natūralumo ir jaukumo pojūtį tarp miškų pastatyto poilsio namuko įvaizdžiui.



Namelio vidaus interjeras
Namelio vidaus interjeras
Leonas Garbačauskas



Į grindis įleista vonia, atliekanti ir dušo funkciją, išklota tokiomis pačiomis keraminėmis plytelėmis, kaip ir visos vonios kambario sienos, taip pabrėžiant vientisumo ir natūralumo pojūtį.


Lakoniško dizaino baldai, minimalistinis spalvinis sprendimas ypač tinka vonios kambaryje, kuriame sumontuota japoniškos tradicijos įkvėpta vonia, pabrėžia rytietiškos estetikos standartus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis