NE užžėlusiam daržui: 5 aplinkai draugiškos kovos su piktžolėmis būdai


Kiekvieno sodininkystės sezono pradžioje pasigirsta pažadas: griežtai neleisime piktžolėms užkariauti nuosavo sodo ar daržo.

Imtis greičiausių veikiančių, tačiau žalingų cheminių priemonių – ne išeitis. Atidžiau pasvarstę, patikrinę namuose esančius likučius arba spintelių turinį, rastumėte ne tik aplinkai, bet ir augalams draugiškų priemonių. Ir nors piktžolės kartais gali atrodyti kaip neįveikiamas iššūkis, keletas aplinkai draugiškų strategijų leis jums persigalvoti.


Mulčiavimas – nauda paprastume


Jei paklaustumėte patyrusio sodininko, koks svarbiausias sveiko sodo veiksnys, galite sulaukti skirtingų atsakymų. Tačiau tarp populiariausių atsakymų, būdingų šiuolaikiškiems sodo prižiūrėtojams, tikrai bus mulčias. Tai – kasmetinis dirvožemio keitimas ir jo papildymas naudingomis medžiagomis.


Ekologiški mulčiai yra lapai, kompostas, šienas, netgi grikių lukštai ir kitos priemonės – jų apstu specializuotose parduotuvėse. Mulčias išlaiko dirvos drėgmę ir vėsą, o juose besiveisiantys vabalai, suryjantys tūkstančius piktžolių sėklų, prisideda prie sodo kenkėjų prevencijos.


Augalai, nusiteikę kovoti


Paradoksalu, bet piktžolių naikinami augalai gali taip pat tapti priemone stabdyti kenkėjišką veiklą. Tam reikia tik didesnio būrio sąjungininkų arba kitaip – gausesnės augalų paklotės. Tankesnis sodo kultūrų sluoksnis didina konkurenciją dėl maistinių medžiagų ir vandens, bei sumažina tiesioginių saulės spindulių ant dirvos. Dėl to žoliniai kenkėjai turi mažiau šansų išgyventi.


Misija „išrauk pats“


Geros žinios ir mėgstantiems tiesioginę kovą. Leistis į lysvę, pasitelkiant rankų mostus, pažįstama daugeliui. Nors ši metodika reikalauja laiko ir kantrybės, akivaizdūs rezultatai džiugina iškart. Visgi, sėkmės užtvirtinimui būtina piktžoles pašalinti iki pat šaknų, o ne nuskinti žemės lygyje. Šiai užduočiai įgyvendinti „Fiskars“ atstovė Lietuvoje Inga Derenkaitė siūlo naudotis specialiais įrankiais.


„Kalbant apie pasirinkimus, siūlau eksperimentuoti pagal savo fizinius sugebėjimus, sodą ir reljefą. Siaurais augalais apaugusias vietas įveiks lengvi ravėtuvai trumpa rankena, tinkami darbui atsiklaupus. O jei patogiau ravėti stovint ir turite didesnį apdirbamą plotą, rinkitės ergonomiškus įrankius su reguliuojama rankena. Visa tai kombinuojant, piktžolės neatrodys neįveikiamu galvosūkiu“, – sako I. Derenkaitė.


Daržininkystės specialistė priduria, kad darbams reikėtų rinktis ramią ir sausą dieną, antraip daigai vėl gali įsišaknyti.


Universali pagalba – karštas vanduo


Užvirinkite vandenį ir užpilkite juo visas piktžoles. Skamba paprastai? Bet tai veikia. Ši technika ypač veiksminga šaligatvio plyšiuose ir sodo takuose augančioms piktžolėms šalinti. Jei kyla klausimas, kaip apsaugoti greta esančius augalus – nesijaudinkite, nubėgdamas vanduo atvėsta, todėl likusiai augalijos daliai nėra pavojingas.


3 ingredientų kombinacija


Viena tokių yra acto, druskos ir muilo derinys, apibūdinamas kaip piktžolių naikintuvas, kuris išdžiovina audinius ir suardo augalo ląsteles. Muilas šiame mišinyje padeda skysčiui prilipti prie augalo. Tam, kad tirpalas visapusiškai pasiskirstytų, siūlome rinktis purškiamą talpą.


Tiesa, nenustebkite, kai kurioms ištvermingoms piktžolėms gali prireikti daugiau nei vienos procedūros, tad po pirmo nesėkmingo bandymo nepasiduokite. Be to, minėtą techniką ir veiksmingumą galima koreguoti skirtingais rūgštiniais ingredientais, didinant koncentracijos stiprumą. Tik nepamirškite, kad sudėtinės dalys turi būti kuo natūralesnės.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis