Kiek namo ploto skirsite šildymo sistemai?

Ergonomiškas, gyventojų poreikius atitinkantis erdvių išplanavimas yra aktualus tiek projektuojant naują privatų gyvenamąjį pastatą, tiek atnaujinant senesnės statybos namą. Paprastai projekte „stumdant“ sienas ir stengiantis išnaudoti kiekvieną kvadratinį metrą dėmesys sutelkiamas į pasirinkimus bei kompromisus, pagrįstus gyventojų prioritetais. Tačiau neapdairu pamiršti numatyti pakankamai vietos ir paties namo „poreikiams“ – inžinerinėms sistemoms. Svarstant, kokią šildymo sistemą pasirinkti savo būste, vienas iš kriterijų gali tapti tai, kiek ploto ketinama skirti katilinei.

Mažiausiai vietos užima elektra šildomos grindys


Pats kompaktiškiausias šildymo būdas yra elektra. Elektriniai šildymo katilai yra mažesni dėl objektyvių priežasčių – juose nenaudojamas joks kuras (kietas, dujinis ar skystas). Dėl tos pačios priežasties nereikalingos ir dūmtraukio ar ventiliacijos konstrukcijos. Apsisprendus namą šildyti elektra, reiks numatyti tik pačiam katilui skirtą vietą. Beje, dar vienas modernių elektrinių katilų privalumas yra itin tylus jų veikimas, kas atveria dar daugiau galimybių parinkti katilinės vietą, mat nėra poreikio investicijoms į geresnę garso izoliaciją.


Elektros energiją naudojanti grindinio šildymo sistema – tiesiog tobulas pasirinkimas norintiems, kad šildymo infrastruktūra būtų autonomiška ir efektyvi bei užimtų minimalų namų plotą.


Šilumos siurbliai – kompaktiška sistema


Antrasis pasirinkimas, reitinguojant pagal sistemos kompaktiškumą, būtų šilumos siurbliai. Gruntas-vanduo, oras-vanduo bei oras-oras šildymo sistemos skiriasi daugeliu niuansų – veikimo principu, įrengimo kaštais, galingumu ir kitais dalykais. Bendras šildymo siurblių bruožas yra tai, kad tai gana kompaktiškos sistemos, kurioms nereikia kamino. Tiesa, vienas iš sistemų modulių įrengiamas pastato išorėje, kur ergonomiškas erdvės išnaudojimo klausimas nėra toks aktualus.


Nesigilinant į specifiką, verta paminėti, kad šildymo siurbliai yra efektyvus ir ekonomiškas pasirinkimas sandariuose naujos statybos namuose – būtent tame segmente, kur dėl aukštos statybų kainos stengiamasi kuo efektyviau išnaudoti naudingą plotą.


Dujinis šildymas populiarus dėl puikaus komforto ir kainos santykio


Dujinio šildymo populiarumą lemia optimalus efektyvumo ir ekonomiškumo santykis. Šildantis dujomis pakaks gana kompaktiškos katilinės patalpos, kurioje užtektų vietos sumontuoti patį katilą, vandens šildymo talpą bei kitus infrastuktūros elementus. Parenkant katilinei vietą teks suprojektuoti ir kamino išvedimo vietą. Šiuolaikinei katilinei įrengti paprastai numatomas 6-7 kvadratinių metrų plotas. Beje, didesnio ploto katilinė gali leisti kaip tik efektyviau išnaudoti erdvę. Vienas iš galimų sprendimų yra katilinei skirti didesnę patalpą, kurioje skiriama vietos skalbyklai, sandėliukui ar kitoms papildomoms funkcijoms.


Šildant kietu kuru svarbu skirti vietos kuro sandėliavimui


Šildant namus kietu arba skystu kuru reikalinga pati erdviausia katilinė, nes vietos reikės ne tik katilui bei kaminui, bet ir kuro sandėliavimui. Naudojant kieto kuro briketus pakaks skirti erdvės jų pakuotėms, o štai apsisprendus naudoti skysto kuro katilą reiks įsirengti ir kuro talpą. Kuo didesnė talpa, tuo rečiau teks ją papildyti, o tuo pačiu – tuo didesnį plotą jai skirti. Dėl pastarosios aplinkybės toks šildymo pasirinkimas nėra itin populiarus ir ganėtinai sparčiai eina užmarštin.


Kietojo kuro arba kombinuotos šildymo sistemos katilinei derėtų skirti ne mažiau kaip 13-14 kvadratinių metrų ploto. Verta turėti omenyje, kad tokioje katilinėje nebus kaip suteikti papildomą sandėliavimo, skalbimo ar kitų pagalbinių patalpų funkciją. Tam kliudys ne tik sandėliuojamos kuro atsargos, bet ir katilo eksploatavimo ir priežiūros specifika – net ir modernų, kombinuotą katilą reikės periodiškai valyti.


Kokią šildymo sistemą pasirinkti yra kompleksinis sprendimas, kurį priimant įvertinama daugelis aspektų – pastato būklė, šilumos poreikiai, įsirengimo bei eksploatavimo kaštai. Verta turėti omenyje, kad prie šildymo sistemos įrengimo kaštų reikia pridėti ir jai skiriamo namo ploto kainą, tačiau svarbu situaciją vertinti kompleksiškai ir rasti konkrečiu atveju tinkamiausią sprendimą.


Užsakymo nr.: PT_71519

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis