Kaip apsaugoti augalus nuo šaltojo sezono negandų?

Kaip gėlės apsaugomos nuo šalčio, vėjo ir kitų rudens bei žiemos negandų? Stebėkite gamtą ir ją pamėgdžiokite, juk gamta seniai sustygavo ir tobulai sutvarkė augalų išgyvenimo scenarijų.

Apie durpių „patalus“


Kaip augalai pasitinka metų laikų kaitą? Mūsų krašte augantys augalai yra įpratę, kad rudenį juos pridengtų nukritę medžių lapai. Ir stiebai, net nudžiūvę, lieka styroti. Todėl galite neabejoti – jei taip natūraliai gėles paliksite žiemoti, jos jausis neblogai. Jei vis dėlto norisi aptvarkyti gėlyną, kad jis estetiškiau atrodytų, kad kenkėjai nukritusiuose lapuose, senose žolėse ir stiebuose nesidaugintų, teks jiems parūpinti kitą „antklodę“. Geriausia gėles mulčiuoti užpilant durpių – jos sėkmingai peržiemos, ypač jei rudenį prasidės šalnos, o sniego dar nebus.


Prieš mulčiuojant gėles durpėmis reikia atkreipti dėmesį, kad pastarosios yra ir rūgščios, ir šarminės. Rinkitės pagal tai, ant kokių augalų jas pilsite, ką jie mėgsta ir ko nepakenčia. Išnagrinėkite durpių pakuotės etiketę dar ir todėl, kad durpės gali būti praturtintos trąšomis arba ne. Rudenį mes jas pilame tik todėl, kad gėlėms būtų šilčiau, o ne kad jos gautų kuo daugiau maisto medžiagų. Taigi trąšos dabar nelabai reikalingos. Prieš mulčiuojant durpėmis reikėtų pamąstyti ir apie tai, ką su jomis darysime pavasarį. Juk negalime gėlyne kasmet vis storinti ir storinti žemių sluoksnio.


Madinga, bet ar naudinga?


Šiuo metu populiaru augalus mulčiuoti medžio žieve. Bet mulčiavimui naudojama spygliuočių – pušų – žievė rūgština žemę. Medžiams, kurie nemėgsta rūgščios dirvos, toks mulčius gali nepatikti. Pavyzdžiui, niekuomet žieve nemulčiuokite kukmedžio – jis gerai jaučiasi tik nerūgščioje žemėje. Geriausia spygliuočių žievę berti po spygliuočiais augalais.


Dar viena madinga tendencija – mulčiavimas pilant akmenėlių sluoksnį, kad neželtų piktžolės. Akmens skalda, ypač storesnė, siekianti iki 10 cm, labai nesveika medžiams, po kuriais ją beriate. Ji spaudžia šaknis, todėl augalas jaučiasi prastai, lėčiau auga, ant lapų gali atsirasti dėmių, labiau plinta ligos, dažniau puola kenkėjai.


Nei per anksti, nei per vėlai


Durpėmis, kompostu ar pjuvenomis lepūs augalai, svogūninės gėlės gali būti mulčiuojamos iki šalčių, o lapais ar eglišakėmis – jau žemei pašalus. Kiti krūmeliai, žemi daugiamečiai augalai užpilami sausomis durpėmis ar lėtai pūvančiais lapais tik kai laikosi minusinė temperatūra. Verčiau palaukti, nei uždengti augalus per anksti. Stora „antklodė“ trukdo praeiti orui ir gėles labiau puola grybinės ligos.


Apklostykite ir palikite gėles ilsėtis…


X Nupjautus lepių gėlių stiebus apkaupkite durpėmis ar puria lengva žeme.

X Rudenį pasodintus krūmelius ir jaunus medelius reikia pridengti eglišakėmis, bet negalima to padaryti per anksti. Esant nulinei temperatūrai jie nustoja augti ir naudoti maisto medžiagas – tai, kas sukaupta, liks pavasariui. Tačiau aklinai uždengti jų dar negalima, nes augaluose vykstantiems gyvybiniams procesams reikia šviesos. Tik kai temperatūra yra stabiliai minusinė, gėles galima uždengti, nes tuomet šviesa joms jau nebereikalinga.

X Spygliuočius, ypač jaunus, nelabai atsparius šalčiams, būtina pridengti. Visa laja gali būti apvyniota kokia nors natūralia medžiaga: maišu, popieriumi.

X Gėlynus, kuriuose auga įvairiausi augalai (net ir atsparūs šalčiui), galima uždengti visus. Tai ištvermingoms gėlėms nepakenks. Tinka sausi lapai, o kad jų nenuneštų vėjas, ant viršaus užmeskite eglišakių. Galima naudoti paparčių lapus, tik reikia iš anksto jų prisipjauti ir pridžiovinti.

X Nepatariama žiemos „antklodei“ naudoti uosių lapų, nes jie labai susiguli. Ąžuolų lapai ilgai nepūva ir puikiai tinka kaip apdangalas, bet jais nedengiami augalai, kuriems reikia rūgščios dirvos (tarkim, erikoms).

X Krūmelių pašaknes reikėtų mulčiuoti durpėmis – augalams tai patinka. Jos turėtų būti silpnai rūgščios ar neutralios.

X Ruošti augalus žiemojimui geriausia sausą dieną, medžiagos taip pat turi būti sausos.

X Nepamirškite, kad ir sniegas – lyg šilta antklodė, tad žiemą nepatingėkite juo užberti gėlyno.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis