Angliško stiliaus sodas lietuviškame kieme: kaip jį susikurti?

„Anglišką sodo stilių, bent jau improvizuotą sodelį, įmanoma sukurti ir Lietuvoje“, – tikina tinklaraštininkė, kraštovaizdžio kursų organizatorė Lina Liubertaitė ir dalijasi patarimais, kaip tokią viziją įgyvendinti savo kieme.  

Rožės, vešlūs gėlynai, vijokliai, fontanai ir žemos buksmedžių gyvatvorės – angliškas stilius daugelį žavi augalų gausa, spalvomis, formomis ir sode tvyrančia ramybe. Tiesa, gilios ilgametės anglų sodininkystės tradicijos po truputį keičiasi, stilius modernėja, tačiau galima išskirti keletą pagrindinių klasikiniam angliškam sodui būdingų ypatybių, kurias pritaikius pavyks sukurti improvizuotą anglišką sodelį. Tiesa, reikia nepamiršti, kad įveisę tokius gėlynus turėsite jiems skirti ir nemažai laiko bei priežiūros, tačiau rezultatas to vertas.



Angliškas sodas
Angliškas sodas
Shutterstock nuotr.



Sodo akcentas – rožės


Klasikinis angliškas sodelis – tai tarp aiškių, griežtų formuotų gyvatvorių ribų įrengtas vešlus, gausiai žydintis gėlynas, kuriame vienas svarbiausių ir būtiniausių atskaitos taškų yra rožės. Be jų tokio stiliaus sodas neįsivaizduojamas. Rožės gali būti visokios – laipiojančios, apsivijusios arkas ar treliažus, pilnavidurės, kvapnios, dideliais ryškiais žiedais. Tiesa, šių gėlių mados taip pat keičiasi – anksčiau buvo sodinamos vadinamosios senovinės rožės, o dabartinės tendencijos diktuoja augesnių, vešlesnių ir „lengvesnių“ (t. y. smulkesnių žiedų) veislių pasirinkimą.


Rožės nebūtinai turi būti vienos kaip karalienės, joms tinka ir daugiamečių augalų draugija, o angliškuose soduose jos tampa bendros gėlyno kompozicijos dalimi. Netoliese augančios rasakilos – klasikinis derinys su rožėmis. Dvimetės vertikalios rusmenės, labiau pažįstamos iš močiučių darželio, taip pat tinka tarp rožių. Kontrastuodamos savo vertikalumu su kupliais rožių žiedais, rusmenės pagyvina vaizdą ir tampa itin smagiais gėlyno akcentais.


Jei gyvenate rytinėje Lietuvos dalyje, vijoklinių rožių ten užsiauginti gali būti sudėtinga, todėl geriau rinkitės kitokias veisles. Dideli kvepiančių senovinių rožių krūmai taip pat suteiks daug žavesio sodui, neabejokite. Tik pasirinkite atsparią veislę, kad būtų mažiau rūpesčių.



Angliškas sodas
Angliškas sodas
Shutterstock nuotr.



Išraiškingos formos


Dar vienas būdas, kaip suteikti angliškam sodui būdingą įvaizdį, – tai augalų formavimas. Ilgai augantys buksmedžiai, nuolat apkarpomi, formuojasi gražiu tankiu rutuliu – kuo jie didesni, kuo tankesni, tuo gražiau įsilieja į bendrą vaizdą. Buksmedžiai nenumeta lapelių ir žiemą. Lietuvoje jie taip pat puikiai auga, tik reikia parinkti pavėsingą vietą ir turėti kantrybės. Greta apvaliai formuojamų buksmedžių sodinkite rododendrus, daugiametes gėles.


Angliškam stiliui būdingos gyvatvorės. Yra daug pavyzdžių, kai reprezentacinė kiemo vieta prie namo įėjimo yra sukuriama vien tik iš žemų gyvatvorių. Tiesa, tokio tipo sodams visiškai nebūdingi spygliuočiai, o formuojamoms gyvatvorėms dažnai naudojami skroblai.



Angliškas sodas
Angliškas sodas
Shutterstock nuotr.



Stabilumo ir tvirtumo suteikia ne tik gyvatvorės, bet ir pavieniai augalai, apkarpomi aiškiomis raiškiomis formomis: kūgio, piramidės ar spiralės. Lietuvoje daug pavyzdžių, kai figūriškai suformuoti augalai yra netinkamoje vietoje, nesusiję su šalia esančiais kitais objektais, viso sklypo kontekstu.


Svarbu!


Formoms pabrėžti naudokite ir kitus mažosios architektūros elementus. Jei sodas yra aptakių formų, centre kaip akcentą pastatykite paprastą betoninę paukščių girdyklą. Jei sodas yra pailgas, netoli pagrindinio įėjimo pasodinkite piramidės formos karpytų medelių, taip suteiksite geometriškesnį vaizdą.


Krūmai yra natūrali angliško sodo dalis, jie padeda sukurti jaukias erdves, suteikia sodui kelių lygių įvaizdį ir padaro kompoziciją įdomesnę. Krūmai yra labai naudingi ir išraiškingi, nesvarbu, ar tai tebūtų grupelė šluotelinių hortenzijų daugiamečių augalų centre, ar tanki gyvatvorė, įrėminanti pievelę, skirtą vakarėliams.



Angliškas sodas
Angliškas sodas
Shutterstock



Derinimo principai


Angliško gėlyno esmė – vešlumo bei gausos įspūdis, todėl tarp daugiamečių gėlių sodinamos ir vienmetės – jos puikus priedas, padedantis užpildyti tuščius plotelius. Tačiau svarbu neleisti joms per daug išvešėti.


Kaip suderinti tiek skirtingų augalų, kad vaizdas būtų ne chaotiškas, o estetiškas? Tam reikia žinoti keletą svarbių augalų dizaino principų. Visų pirma – spalva. Pradedantiesiems ir mažiau patyrusiems gėlininkams rekomenduojama rinktis kuo mažiau spalvų, maksimaliai susiaurinti spalvinę gamą – taip pavyks išvengti chaoso. Geriausia, jei gėlyne vyrautų ne daugiau trijų spalvų, o ir jos būtų giminingos, pavyzdžiui, violetinė, alyvinė, rausva.


Galime atkreipti dėmesį į formas, faktūras, bet tai gerokai sudėtingiau, o spalva juk iš karto patraukia akį ir gana paprasta vien spalvų derinimu pasiekti harmoningą rezultatą.


Daugiametės gėlės ir žydintys krūmai, tipiški angliškame sodelyje – visus juos puikiausiai galima auginti ir lietuviško klimato sąlygomis:


Flioksas

Hortenzija

Monarda

Lubinas

Veronika


Populiariausios vienmetės gėlės:


Darželinė našlaitė

Kosmėja

Serentis


Valgomųjų žolelių sodas


Vaistažolės ir daržovės yra neatskiriama angliško sodo dalis, paįvairinanti spalvų gamą ir duodanti naudos. Galite skirti atskirą plotą tik daržovėms, vaistažolėms ar uogoms, galite įterpti į gėlių lysves šalia tako. Daržoves gėlyne galima dažnai pamatyti žymių sodo dizainerių projektuose, ypač tuose, kurie specialiai sukurti augalų parodai. Tačiau gerai apgalvokite, kokios daržovės tiks gėlyne, dėl jų sezoniškumo. Tarkim, kopūstų galvos ar salotos gėlyne gali gerai atrodyti, tačiau pavasarį toje vietoje bus tik daigeliai, o jau nuėmus derlių liks tuščia vieta. Gėlyne geriau tiktų prieskoninės žolelės. Pavyzdžiui, bazilikai žaliais arba purpuriniais lapais, kurie vėliau pražysta vertikaliais žiedynais ir netgi pritraukia bičių draugiją.



Angliškas sodas
Angliškas sodas
Shutterstock nuotr.



Apie vaistažoles kalbame ne šiaip sau, angliškas stilius – būtinai su kvepiančiomis žolelėmis, tiek maistui, tiek kvapams, tiek vaistams. Jau vien mėtų, kurių Lietuvoje paplitusios tik viena kita veislė, Didžiojoje Britanijoje auginama keliasdešimt skirtingų veislių, nuo obuolinio prieskonio iki citrininių.


Veja


Vejos dydis jūsų angliškame sode priklauso nuo to, kiek laiko galite skirti šienavimui ir kam veja bus skirta. Čia klaidos geriau nepadaryti. Negana to, šiuolaikiniuose angliškuose soduose vejos gali ir visai nebūti. Vietoj jos aikštelė pasisėdėjimui grindžiama plytelėmis, medžiu ar akmens plokštėmis, o atsvara kietosioms dangoms tampa dideli išraiškingi augalai. Toks sprendimas ten natūralus, nes pavasarį dėl drėgno klimato ant žliugsinčios vejos sunku vaikščioti. Kita vertus, atsisakius vejos gerokai sumažėja darbo ir išlaidų, o dėl didelių išraiškingų augalų bendras estetinis vaizdas nė kiek nenukenčia. Ką jau kalbėti apie triukšmo mažinimo ir ekologijos principus atsisakius kassavaitinio vejos pjovimo.


Angliškiems sodams būdingi švelniai išlenkti ir vingiuojantys žvirgždo takeliai turi kaimiško šarmo ir palaiko judėjimo įspūdį – tai vienas iš pagrindinių angliško sodo bruožų. Geometrinės gėlių ir vaistažolių lysvių formos, tokios kaip kvadratai ir stačiakampiai, sukuria tvarkingus plotus laisvoje aplinkoje. Sode neapsieinama ir be medinio suoliuko, pastatyto išilgai tako ar jo gale, dažniausiai prieš nedidelį tvenkinį ar fontaną. Šalia takelio kaip papuošimai paprastai statomi dideli gėlių vazonai ar statulos.



Angliškas sodas
Angliškas sodas
Shutterstock nuotr.




Jei norite sukurti angliško sodo įvaizdį savo erdvėje, pabandykite derinti laisvas vingiuotas takų linijas, vešlius žydinčių gėlių plotus, o aiškių geometrinių formų gausą suvaldykite gyvatvorėmis ir nepamirškite mielų angliškų detalių: fontanėlio, paukščių girdyklos ar molinio vazono su gėlėmis.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis