Kokie būtiniausi darbai gėlyne liepos mėnesį?

Liepą gėlynuose akį džiugina vešlios rožįs, pentiniai, skaisčios baltagalvės, tarsi strėlės į dangų šauna kardeliai, katilėliai, arkas, pavėsines papuošia raganės.

Svarbiausi darbai gėlyne liepą


Pirmiausia liepą reikia nukarpyti nužydėjusias daugiametes gėles, laistyti ir tręšti gėlynus.


Mėnesio pradžioje iškaskite tulpes, jei to nepadarėte birželį. Išimtį galima padaryti tik botaninių rūšių ir „Triumfo“ tulpėms – jas iškasa kas 3–4 metus.


Iškastas tulpes su stiebais palikite porai dienų pradžiūti, išrinkę sausą vietą pavėsyje. Kad tulpės nesusimaišytų, kiekvieną rūšį dėkite į atskirą dėžę. Po savaitės tulpes perrinkite, nukirpkite stiebus, atskirkite svogūnėlius. Iki rudens laikykite svogūnėlius sausoje, tamsioje patalpoje, pvz., rūsyje. Pageidautina, kad patalpa būtų vėdinama, antraip svogūnėliai ims pūti ar pelyti.


Liepą būtina pririšti aukštaūges daugiametes gėles – prie kartelių pririšami pentiniai, katilėliai, rusmenės, gaurės. Prie kuolelių keliose vietose pririškite ir kardelius.


Shutterstock


Liepos pradžioje daugiametes gėles patręškite kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis (kibire vandens ištirpinkite du šaukštus pasirinktų trąšų). Kitas variantas – litrą žaliųjų trąšų ir 0,5 l pelenų ištraukos išmaišykite 10 l vandens. Pirmiausia gėles palaistykite vandeniu. Grynu azotu liepą jau netręšiama.


Jei iškasėte ir džiovinate daugiažiedės margutės svogūnėlius, jie turi būti laikomi dėžėje su sausu smėliu, visiškai

užkasti į smėlį, antraip perdžius. Daugiažiedės margutės svogūnėlius galima iškasti ir liepos pradžioje.


Liepą reikia nukirpti ir nužydėjusius žiedynkočius. Pentinių, baltagalvių ir irisų žiedynkočius nupjaukite palei žemę – taip stimuliuojamas naujų jų skrotelių (augalo lapų išsidėstymas) formavimasis, kuris vyks artėjant žiemai. Pentinių kelmokšnius (nupjovus žiedynkočius) uždenkite gaubtuvėliu (pvz., nuo lūpų dažų), kad tuščiaviduriame stiebe nesikauptų vanduo ir neimtų pūti šaknys.


Shutterstock


Apgalvokite naujų gėlių lysvių, mišrių apvadų (juosta, apsodinta įvairiomis daugiametėmis pavasarį, vasarą ar rudenį žydinčiomis gėlėmis) formavimą. Nuspręskite, kokių pokyčių reikia sode, kol žydi visos daugiametės gėlės, suplanuokite išsikerojusių daugiamečių augalų persodinimą, dalinimą – tiesa, šie darbai atliekami maždaug nuo rugpjūčio vidurio.


Liepą nepamirškite rožynų. Būtina nupjauti nužydėjusius žiedus, pjūvį darant virš pirmo tikro lapo, sudaryto iš penkių, o ne iš trijų lapelių. Aukštas rožes pririškite. Kai karšta, rožės laistomos du kartus per savaitę, po kibirą vandens kiekvienam krūmui. Patręškite tokiomis pačiomis trąšomis, kaip ir daugiamečius augalus. Kruopščiai apžiūrėkite, ar ant rožių neatsirado amarų, rožinių pjūklelių. Jei pastebėjote šių kenkėjų, naikinkite juos karbofosu ar pasirinktu insekticidu.


Shutterstock


Žydinčioms vienmetėms gėlėms nukirpkite nužydėjusius žiedus, kartą per savaitę patręškite azoto trąšomis, kas antrą kartą pridėkite ir žiupsnelį pelenų.


Jei liepą įsigijote naujų augalų, juos sodinkite vakarop, būtinai pašalinę žiedynkočius, kad augalai skirtų visas jėgas įsišaknijimui. Karštomis dienomis neseniai pasodintas gėles pridenkite. Jei augalai – su uždara šaknų sistema, jus apkaupkite pavėsyje ir sodinkite, kai atlėgs karštis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis