Vaismedžiai internetu: kaip užsakyti ir pasodinti

Vaismedžiai internetu – tai šiuo metu pats patogiausias būdas juos įsigyti. Anksčiau abejojau, kaip supakuoti jie atvažiuos, ar neaplūžinėję, ar neišsausėję. Be to, negali savo akim pasižiūrėti ir išsirinkti. Bet pagaliau pasiryžau ir štai mano užsakymas: pasižiūrėkite, kaip įsigijau internetu, kaip jie buvo supakuoti pristatant ir kaip pasodinau į dirvą:Šį epizodą paskatino sukurti tadoukis.lt, nes jie teikia augalų užsakymo internetu paslaugas su pristatymu. Taigi apie viską iš pradžių.


VAISMEDŽIAI INTERNETU: KĄ UŽSISAKIAU


„Tado ūkio“ elektroninė parduotuvė man pasirodė labai patogi, taigi išsirinkti tikrai lengva. Užsisakiau šiuos augalus:


  • koloninė vyšnia ‚Morellenfeuer‘. Šios vyšnios lapija siaura, o vaisiai vidutinio dydžio, tamsiai bordo spalvos, taigi bus ne tik skanūs, bet ir gražūs!


  • štambinė medlieva – puikus medelis, pavasarį žydi gražiais žiedais, vasarą subrandina uogas, o rudenį pasipuošia spalvotais lapeliais. Tai vienas iš tų augalų, kurie atlieka kelias funkcijas, todėl labai tinka mažuose sklypuose. Ši yra skiepyta, augs iki 1.20 m – 1. 80 m aukščio.


  • koloninės formos juodasis serbentas ‚Tihope‘. Esu mačiusi serbentų gyvatvorę, formuotą kolonomis, ir man tas sprendimas labai patiko, todėl pamačiusi koloninį serbentą, nusprendžiau pabandyti auginti mūsų kieme.


Man patiko, kad padariusi užsakymą į savo el.paštą gavau išsamias sodinimo instrukcijas su paveikslėliais. Kadangi augalai skirtingi, buvo labai patogu iškart gauti tokios pagalbos. Ir tiesą sakant, iškart pajutau skirtumą, kad perku iš šeimos ūkio, o ne iš prekybos centro, ir tas jausmas man patinka!


AUGALŲ PRISTATYMAS Į NAMUS


Nors internete paskelbta, kad pristatymas per 5 dienas, pas mane vaismedžiai internetu atkeliavo jau po dviejų dienų.

Kurjeris pristatė dailiai supakuotą siuntinį, kuriame kiekvienas medelis dar papildomai įpakuotas į kartoną per visą augalo aukštį. Taigi augalai atvyko visiškai saugiai ir nenukentėję nuo transportavimo. Jokių žemių išbarstymo, jokių perdžiūvimų, jokių nulaužimų man nepasitaikė.
Vaismedžiai internetu pristatyti puikios būklės ir su etiketėmis
Vaismedžiai internetu pristatyti puikios būklės ir su etiketėmis
L.LiubertaitėApsidžiaugiau pamačiusi, kad kiekvienas augalas turi prikabintas etiketes – tai kokybės ženklas. Ant etikečių aiškiai parašyta, kad tiek serbentas, tiek medlieva augintos vazone, o štai vyšnią rekomenduojama dar 3-4 savaites palaikyti vazone ir tik tada persodinti. Ji auginta grunte ir tik neseniai pasodinta į vazoną, todėl dar nespėjo įsišaknyti. Jeigu noriu sodinti ją iškart, reikės būti ypač atsargiems, kad nejudintume šaknų – mes būtent taip ir padarysim.


KAIP PASIRUOŠTI VAISMEDŽIŲ SODINIMUI


Kaip ir prieš kiekvieną sodinimą, visų pirma reikia pasiruošti vietą. Mūsų atveju vaismedžius sodiname palei terasą. Šiaip užtektų iškasti duobes, tačiau mes nusprendėme iškasti tranšėją – žemė čia gana molinga, o tarp vaismedžių vėliau norėsiu daugiamečių gėlių pasisodinti. Todėl negaištam laiko ir imamės tranšėjos kasimo.


Iškastas žemes metame ne bet kur ir ne bet kaip:Kaskite tranšėją, jeigu sodinsite keletą augalų
Kaskite tranšėją, jeigu sodinsite keletą augalų
Nuotr. L.Liubertaitė  • Jeigu mesime ant vejos, vėliau teks ją gaivinti. Todėl ant vejos pasitiesiam plėvelę ir metame ant jos.


  • Jeigu mesime viską į vieną krūvą, tai susimaišys sluoksniai. O mes norime gudriai viską panaudoti.


Turime tokius sluoksnius:


  • velėną su veja – ją dabar metame į tolimiausia kampą ant plėvelės


  • derlingą viršutinį žemės sluoksnį,


  • negyvybingą dirvožemio sluoksnį, kuris yra po tuo derlinguoju. Kadangi čia dominuoja molis, tai skirtumas matomas net pagal spalvą.


  • Iš likusio dirvožemio darome mišinį: nederlingą maišome su derlingu, ir dar dosniai papildome kompostu. Mes dar turėjome pelenų, taigi įmaišome ir juos. Šiuo mišiniu užkasame tranšėją ir sulyginame grėbliuku.Vaismedžiams paruošiama tinkama žemė
Vaismedžiams paruošiama tinkama žemė
Nuotr. L.LiubertaitėKai duobės ar tranšėja iškasta, į ją sumetame apverstą velėną taip, kad žolė būtų apačioje. Tada labai gerai palaistome. Kad medeliai gerai prigytų, jiems kritiškai svarbi drėgmė.Vaismedžiai sodinami į pagerintą žemę
Vaismedžiai sodinami į pagerintą žemę
Nuotr. L.LiubertaitėLikusią žemę suvežame į komposto dėžę. Joje žemė persimaišys su organinėmis atliekomis ir vėl turėsime puikaus komposto.


KAIP SODINTI VAISMEDŽIUS?     

    

Pradedame nuo serbento. Pasimatuojame atstumą iki terasos, kad visi trys sodinukai būtų vienodu atstumu nuo jos. Iškasame jam duobę, apspaudžiame vazoną ir išimame sodinuką iš jo.


Įsodiname, užberiame žemę, su kojomis apspaudžiame aplinkui (bet tik ne prie pat kamieno) ir suformuojame tarsi lėkštelę, kuri laistant apsaugos nuo vandens nutekėjimo. Gerai palaistome.Koloninis serbentas – įdomu jį auginti savo kieme
Koloninis serbentas – įdomu jį auginti savo kieme
Nuotr. L.LiubertaitėMedlievą sodiname lygiai taip pat.


O štai su vyšnia teks šiek tiek pasistengti. Juk mūsų vyšnia auginta grunte, taigi jos šakneles būtina pasaugoti. Paprastai vyšnia sodinama ties skiepo vieta, arba keliais centimetrais žemiau negu skiepo vieta. Koloninei vyšniai galioja išimtis iš taisyklės – ją reikia sodinti taip, kad nuo skiepo iki žemės liktų sprindžio atstumas.Koloninė vyšnia sodinama kitaip negu visi kaulavaisiai – skiepo vieta lieka virš žemės
Koloninė vyšnia sodinama kitaip negu visi kaulavaisiai – skiepo vieta lieka virš žemės
Nuotr. L.LiubertaitėIšsikasame duobę vyšniai, kadangi ji tik ką pasodinta į vazoną, turime būti labai labai atsargūs. Jos neišimame iš vazono, bet sukarpome patį vazonėlį ir nepajudindami šaknų įsodiname į žemę.


Po pasodinimo lieka du etapai: laistymas ir medelio pririšimas aštuoniuke prie kuolelio.Vyšniai reikalingas kuolelis
Vyšniai reikalingas kuolelis
Nuotr. L.LiubertaitėPRIEŽIŪRA PO PASODINIMO


Pasodinę pasirūpinsime geresniu augalų prigijimu. „Tado ūkis“ pristatė ir įsišaknijimo stimuliatorių – tai natūralus produktas, kurį tereikia sumaišyti su vandeniu ir palaistyti. Pirmaisias metais trąšų tikrai nerekomenduoju, o štai įsišaknijimo stimuliatorių naudoti galima, jeigu norite sumažinti persodinimo stresą ir padėti įsikabinti šaknims.Vaismedžiai internetu pasodinti, o kad drėgmė neišgaruotų ir užmulčiuoti
Vaismedžiai internetu pasodinti, o kad drėgmė neišgaruotų ir užmulčiuoti
Nuotr. L.LiubertaitėIr žinoma, kaip be mulčo. Naudoju tokį, kokį turiu po ranka, šį kartą tai grikių mulčias. Tačiau tikrai kuo puikiausiai galima naudoti žolę, šieną, kompostą. O kam gi reikalingas mulčias vaismedžiams? Mulčiuodami nepaliekame erdvės piktžolėms, pageriname dirvos struktūrą, palaikome drėgmę – taigi augalams tikrai bus geriau.


Šaltinis: https://geltonaskarutis.lt/

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis