Specialistų patarimai, kaip paversti židinį vientiso stiliaus akcentu

Židinys nuo senovės laikomas namų jaukumo, prabangos ir stiliaus simboliu. Šiuolaikiniame interjere jis vis dažniau tampa pagrindiniu kambario erdvių akcentu, kuris ne tik šildo namus, bet ir atlieka raminančią, estetinę bei energetinę funkcijas. Investuoti į židinį verta dar ir todėl, kad ateityje ši interjero detalė gali padėti išnuomoti ar parduoti būstą. Pasak nekilnojamojo turto agentūros „Capital“ brokerio Egidijaus Gerasimavičiaus, židinys jau yra tapęs vienu iš reikalavimų sąraše tų, kurie nori įsigyti nuosavą namą.

„Jeigu židinio name nėra, gali būti, kad vien dėl to pirkėjai įsigis ne jūsų, o kaimynų parduodamą namą. Namas, kotedžas ar butas, kuriame yra židinys ar bent jau numatyta vieta, kurioje esant reikalui jį būtų galima įrengti, tampa daug patrauklesnis ir likvidesnis“, - sakė E. Gerasimavičius.
Jis pridūrė, kad židinys bute kaip privalumas įvardijamas ten, kur įrengtas centrinis šildymas, mat jis itin praverčia prieš ir po šildymo sezono.

Židiniams statyti dažniausiai naudojamas akmuo: oniksas, marmuras, travertinas, skalūnas. Kai kurie šeimininkai renkasi molio plyteles, faktūrinių akmens masės raštų plyteles, nerūdijantį plieną, medį ar dėlioja mozaiką iš įvairių medžiagų. Interjero dizainerė Vaida Jurkšaitienė sako, kad populiariausia medžiaga židiniui statyti yra akmuo. Jis visada bus unikalus, nes patalpoms suteikia išskirtinumo ir prabangos pojūtį. Medžiagos pasirinkimas priklauso nuo požiūrio į židinio vaidmenį interjere. Židinys gali būti įkomponuojamas į interjero visumą, pavyzdžiui, į baltą sieną, kuri išryškina ugnį, o kai kuriais atvejais netgi tampa meno kūriniu.

Židinys – vientiso stiliaus akcentas

Židinys ir jo apdailos elementai tampa ne tik namų šilumos įrenginiu, bet ir pagrindiniu jų erdvių akcentu. V. Jurkšaitienė teigia, kad šiuolaikiniame interjere esančio židinio apdailai puikiai tinka natūralus akmuo, nupoliruotas betonas, metalas, stiklas. Puikus sprendimas židinio apdailą suprojektuoti taip, kad jis tarsi atkartotų interjere jau esančias linijas. Klasikinio stiliaus namuose esančio židinio apdailai tinka akmens arba medienos raižiniai. Virš klasikinio židinio galima įmontuoti veidrodį. Geras pasirinkimas – židinio linijas susieti su paveikslais, kitais meno kūriniais, suderinti grindų ir paveikslų spalvas, kad židinys su kitomis interjero detalėmis taptų viena visuma. V. Jurkšaitienė rekomenduoja įsirengti jaukią svetainę su tarpusavyje derančiu minkštųjų baldų komplektu, lengvų linijų stikliniu žurnaliniu staliuku ir akcentiniu židiniu.

Kaip dekoruoti erdvę aplink židinį

Nedidelėse erdvėse – butuose, apartamentuose, kuriuose neįmanoma įrengti natūralių židinių, – itin populiarūs biožidiniai. Jie gali būti įvairiausios formos, statomi įvairiose vietose. Tokie židiniai dedami ant darbo stalo, montuojami į sieną, kabinami viduryje kambario. Pasak V. Jurkšaitienės, biožidiniai sukuria jaukią atmosferą mažose erdvėse.

Turintiems didelę svetainę interjero dizainerė siūlo rinktis židinį, kuriam būtų skirta visa siena, iš kurios galima padaryti meno kūrinį, reprezentuojantį visą aplinkui esančią atmosferą.

Elegantiškuose, klasikinio stiliaus namuose, virš židinio, kaip dekoro akcentai ir elementai dažnai naudojami veidrodžiai, paveikslai, lentynėlės. Kai aplink židinį dėliojama mozaika, dažniausiai ant sienos virš židinio kabinamas televizorius. Taip sukuriama ir sujungiama interjero erdvė, skirta laisvalaikiui leisti, atsipalaiduoti.

Modernių namų klasikiniame interjere židinio apdailai siūlomos glazūruotos keraminės plytelės, taip pat tinka visiškai šiurkštus židinio fasadas, kurį galima padaryti iš neapdirbtų lentų. Toks stilius puikiai dera prie modernių prabangių virtuvinių fasadų linijų. Lietuviai dažniausiai renkasi malkomis kūrenamus židinius, nes natūrali ugnis maloniausia. Jaukūs namai siejami su šiltomis emocijomis, o degančių malkų spragsėjimas ir kvapas sukuria jaukią namų atmosferą. Pasak V. Jurkšaitienės, labai svarbi židinio spalva, nes ji padeda sukurti norimą įspūdį. Siekiant išskirtinumo ir ramybės pojūčio, verta rinktis šviesias spalvas. Tokios spalvos išryškina ugnies didingumą ir grožį. Pagal fengšui židiniui statyti energetiškai pačios geriausios vietos yra pietinė, pietvakarinė ir šiaurės rytų kambario pusės.

Kas suteikia išskirtinumo ir prabangos

Paklausta, kokių klaidų daro žmonės, statydami židinį, V. Jurkšaitienė pabrėžia tai, kad labiausiai bijoma eksperimentuoti, todėl pasirenkamas minimalistinis židinio iš akmens variantas, o po juo uždedama standartinė lentynėlė. Dizainerė siūlo nebijoti netradicinių medžiagų, spalvų, faktūrų, derinti visiškai skirtingas medžiagas, pavyzdžiui, šilką ir vilną arbą odą ir betoną. „Nebijokite eksperimentuoti, židinių apdailai naudoti kuo įvairesnių medžiagų: stiklą, plieną, mozaikos rėmus, medį, natūralias plyteles, keramiką, metalo apdailą, betoną. Virš židinio kabinkite lentyną, paveikslą, televizorių ar apskritą veidrodį. Būtent veidrodis virš židinio būstui suteikia išskirtinumo ir prabangos pojūtį. Taip pat atkreipkite dėmesį į židinio aksesuarus, židinio įrankių laikiklius, pagalvokite, kur bus laikomos malkos. Tam iš anksto numatykite vietą, kuri turėtų būti patogi, stilinga ir priderinta prie židinio dizaino“, – pataria interjero dizainerė V. Jurkšaitienė.

Rūpinantis estetika, grožiu ir patogumu reikėtų pagalvoti ir apie techninius dalykus: židinys turi būti techniškai tvarkingas, su gera ventiliacija ir tinkamai sumontuotu kaminu.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis