3 „banginiai“, ant kurių laikosi fontanas sode

Ar kada pagalvojote, koks dvilypis fontano poveikis – skirtingas žmogui ir aplinkai? Klausydamiesi trykštančio vandens čiurlenimo ir žiūrėdami į begalinį jo sruvenimą mes atsipalaiduojame, nusiraminame, pamirštame įtampą. O į kraštovaizdį, atvirkščiai, fontanas įlieja gyvybės ir perteikia judėjimo esmę: ten, kur jis įkomponuotas, aplinka niekuomet neatrodo monotoniška ir statiška.

1. Vieta: pagal fengšui ir sveiką protą


Klasikinė taurė tvenkinio centre ar abstrakti metalinė konstrukcija prie namo sienos – toks fontanas visada įdomus, kraštovaizdžiui suteikiantis individualumo, išgryninantis ir apibendrinantis sodo dizaino idėją. 


Jei tikite fengšui dėsniais ir norite, kad fontanas į namus pritrauktų turto, pertekliaus ir klestėjimo, jo nereikėtų įrengti už namo. Kaip, beje, ir bet kokio kito vandens telkinio. Tik vargu ar dažnai realioje kasdienybėje atsižvelgiame į fengšui gyvensenos patarimus... Vis dėlto, pasak kraštovaizdžio specialistų, vieta, vieta ir dar kartą vieta yra svarbiausia, kad fontanas įprastą kiemą paverstų nepabostančia traukos zona. 


Fontaną reikėtų įkomponuoti ten, kur patogu juo grožėtis ir džiaugtis. Sodo kampe, į kurį retai užsukame, jis neatliks savo tikrosios paskirties, tad vietą patartina rinktis anksčiau nei patį fontaną. Taip bus aišku, kiek jam teks erdvės, koks stilius ir modelis geriausiai derės ten ir tik ten.


Jei sodas griežto klasikinio stiliaus, didelis, įspūdingos formos fontanas paprastai įkomponuojamas jo centre esančio tvenkinio viduryje. Jis gali būti ten, kur susikerta keli takai, – tai svarbiausias, dėmesį prikaustantis eksterjero elementas. Natūraliame gamtiniame kraštovaizdyje fontanas tiktų ir kur nors šone, šalia tako. Kai kieme mažai vietos, pagrindinio vaidmens jam galite ir neskirti: nedidukas sieninis fontanas tampa papildomu, vienu iš daugelio sodo akcentų. Ne tik kiemo erdvė, bet ir namo dydis turi įtakos fontano gabaritams: kraštovaizdžio specialistai teigia, kad jis neturėtų būti didesnis nei 1/3 namo aukščio.


Kad būtų paprasčiau fontanui parinkti tinkamą vietą, reikėtų patiems sau atsakyti į kelis klausimus: iš kur lauke ir namuose fontaną bus galima puikiai matyti, kur jis geriausiai slopins aplinkos triukšmą, kur poilsio zonoje aiškiausiai bus girdėti jo čiurlenimas. Svarbūs ir keli praktiški dalykai: kur techniškai paprasčiausia prijungti jį prie elektros tinklo, ar šalia numatomos vietos nėra lapus metančių didelių medžių, ar nekils grėsmės vaikų saugumui.


2. Stilius: sodo idėjos apibendrinimas


X Tvenkinio fontanas. Jei sode yra vandens telkinys, fontanui net vietos ieškoti nereikia... Fontanas gali būti tvenkinio viduryje ar pakraštyje. Gražiausiai jis atrodys, jei proporcingai atitiks tvenkinio dydį. Spalvotas apšvietimas vakare ir kelios skirtingo aukščio vandens srovės – geriausias būdas jį išryškinti.


X Kelių pakopų fontanas. Čia vanduo krinta kaskadomis. Fontano dizainas gali būti tiek tradicinis, tiek modernus, bet paprastai toks fontanas yra didelis ir įrengiamas priešais namą ar kiemo viduryje. Jis gali būti pagamintas iš betono, akmens, vario, marmuro bei kitų natūralių ar dirbtinių medžiagų. 


X Sieninis fontanas. Jis paprastai įkomponuojamas prie pastato sienos arba tvoros, geriausiai išryškėja šalia įėjimo į namą ar netgi terasoje – vizualus ir akustinis efektai tai vietai suteikia išskirtinumo. Vandens purslai, tikšdami ant spalvotų plytelių ar grublėto mūro, išryškina originalią sienos, grindinio faktūrą. Krintanti vandens čiurkšlė nepakeičiama, jei kieme nedaug vietos. Stilius gali būti pats įvairiausias – pradedant antikinės vazos replika, baigiant minimalistiniu metaliniu vamzdžiu. 


X Skulptūrinis fontanas. Klasika tapusios mitinės būtybės, žuvys, maži vaikai ir laukiniai gyvūnai vis dar populiarūs. Tačiau tokią skulptūrą tenka itin išradingai įkomponuoti, kad vos ją pamačius nekiltų noro prilipinti etiketės „kičinė“. 


3. Aplinka: nebanalus dekoras suteikia individualumo


X Kas supa? Priklausomai nuo fontano ir šalia esančios poilsio vietos stiliaus tvarkoma ir aplinka. Nors fontano stilius įpareigoja rinktis vienokius ar kitokius jo dekoravimo sprendimus, tačiau nereikėtų nuvertinti ir augalų, akmenų bei įvairių aksesuarų reikšmės. Akmenys dera tiek kaimiško stiliaus, tiek šiuolaikiškoje aplinkoje ir atkreipia dėmesį į fontaną. Fontane tiktų upės rieduliai – jie vandens nugludinti, tad atrodys natūraliai, atspindės šviesą ir šiek tiek nuspalvins srūvantį vandenį. Fontano apvadui padaryti galima naudoti tas medžiagas, kurios vyrauja ir kitose kiemo zonose.


Iki fontano nutieskite takelį. Kad galėtumėte grožėtis vandens mirgėjimu ir klausytis jo čiurlenimo, šalia pastatykite suolelį ar padėkite didelį akmenį, kur būtų patogu prisėsti. Jei fontanas klasikinio stiliaus, o aplink – platus trinkelių ar žvyro ruožas, harmoningai atrodys du suoleliai, įkomponuoti tako kairėje ir dešinėje.


X Daugiau spalvų. Jei metalinis ar betoninis fontanas atrodo nuobodžiai, aplinką pagyvinkite spalvomis. Šiuolaikišką fontaną paprasčiausia nudažyti. Šviesia ar netgi ryškia spalva gali būti dekoruotas visas fontanas ar tik jo apvadas – pastarasis variantas atrodys subtiliau. Jei esate įsirengę tradicinį akmens ar betono fontaną, jam papuošti tiks Viduržemio jūros kraštams būdingos spalvinės gamos plytelės – tai suteiks elegantiškumo. Sudėlioję apvadą iš ryškių plytelių atkreipsite dėmesį į fontaną. 


X Augalų draugija. Augalai tarsi aprengia fontaną. Sieninį lengviausia apželdinti vijokliniais augalais ir žydinčiomis gėlėmis. Vinvytis apgaubia jį žaliu, o vėliau – ir raudonu lapų rūbu. Pastatomąjį fontaną taip pat gali supti gėlynas, tik čia labiau derės žemaūgiai augalai. 


Tarp fontaną juosiančių akmenų ar trinkelių palikite tarpų nedideliems augalams pasodinti. Jei nuo fontano ant augalų tikš vanduo, rinkitės drėgmę mėgstančius, o jei dėl konstrukcijos ypatumų purslų nepateks, sodinkite sausrai atsparius, nes tarp akmenų jiems bus šilta ir žemė greitai perdžius. 


Jei fontanas įkomponuotas sodo kampe, už jo pasodinkite vidutinio aukščio krūmą, pavyzdžiui, hortenziją, kad sukurtų sodrios spalvos foną. O, jei auginsite budlėjas ar ežiuoles, prie fontano priviliosite ir drugelių. 


Dekoratyvių žolių ornamentai aplink fontaną tarsi pakartoja vandens čiurkšlių vaizdą, todėl čia tinka viksvos, siaurais tarsi ašmenys melsvai žaliais lapais. Žolės vertos dėmesio ir todėl, kad padeda paslėpti vandens siurblį, vamzdžius ar kitą akis badančią fontano įrangą. 


X Pagal nuotaiką. Plūduriuojančios skaidraus spalvoto stiklo ar plastiko dekoracijos, kuriose žaidžia saulės atspindžiai, suteiks spalvingumo, žaismingumo dieną, o vakare nepamirškite fontano apšvietimo, kad ši vieta būtų patraukli ir sutemus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis