Dizainerė pataria, kaip įrengti virtuvę iki 10 kv.m.

Kaip funkcionaliai ir estetiškai įsirengti mažą, standartinio tipo virtuvę? Tai gali atrodyti nemenkas iššūkis, tačiau vadovaujantis profesionalių dizainerių patarimais ir pasitelkus šiek tiek kūrybiškumo – lengvai išsprendžiamas. Svarbiausia žinoti, kad mažoms, iki 10 kv.m., virtuvėms galioja kiek kitokie principai nei didelėms ir erdvioms.

Virtuvės dizaino srityje besispecializuojanti interjero specialistė Inga Godlevskienė sutiko pasidalyti patarimais, kaip į mažą virtuvės plotą sutalpinti viską, ko reikia, ir išlaikyti estetinį vaizdą.

Shutterstock nuotr.

Pirmiausia išsirinkite jums patinkančius virtuvės baldus – spinteles, stalviršį – o paskui prie jų derinkite, kokios bus grindys, kaip dažysite sienas. Sienų ir grindų spalvinė paletė yra begalinė, o virtuvės baldų – ribota. Prisiminkite klasikines, visais laikais ir visuose interjeruose tinkančias sienų spalvas – kreminę, turtingą žalsvos alyvuogės, švelniai pilkšvą, vanilės, dramblio kaulo. Pastaruoju metu ypač populiari balta spalva, tik ji kiek nepraktiška.

Jaukumo suteiks natūralaus medžio apdaila, tik nepamirškite, kad virtuvės sprendimai turi derėti su bendra gyvenamojo būsto spalvine gama ir nuotaika. Grindų danga gali būti tokia pati, kaip svetainėje – tai suteiks vientisumo, nesuskaidys erdvės, kas ypač aktualu dabar, kai virtuvės dažniausiai būna atviros. Beje, į praeitį grimzta mitas, kad virtuvėje grindų danga turi būti plytelės – kur kas solidžiau ir puošniau atrodys, pavyzdžiui, parketlentės.

Mažo ploto patalpų geriau neperkrauti nei daiktais, nei spalvomis. 4–5 spalvos – daugiausia, kiek sau galite leisti. Stalviršio spalvą derinkite prie spintelių durelių spalvos – ji gali būti panašaus ar vienodo atspalvio. Nepatartina rinktis kontrastingų, „rėkiančių“ spalvų, virtuvės durelėms – tamsaus medžio apdailos, nes tai optiškai sumažins ir taip mažą patalpą. O šviesios, blizgios spalvos – priešingai, gerokai ją išdidins suteiks ir suteiks subtilios prabangos įspūdį. Prie šviesaus atspalvio baldų derinkite panašią sienų spalvą, tuomet virtuvė atrodys dar didesnė.

Shutterstock nuotr.

Didžiausią plotą užimantys interjero fragmentai – grindys ir sienos – neturėtų būti dominuojančių spalvų, nes ilgainiui tai gali pradėti erzinti. Geriau namus gyvinti dekoro elementais. Kitaip tariant, jei svečiai neprisimena, kokios spalvos jūsų grindys ir sienos, vadinasi pasirinkote teisingai.

Tam, kad išpeštumėt iš turimo ploto maksimalią naudą, apgalvokite kiekvieną sprendimą. Juk norite gyventi ne tik gražiai, bet ir patogiai! Jei yra galimybė, rinkitės „U“ formos virtuvės baldų ir įrangos išdėstymą, dėl kurio sutalpinsite viryklę, kriauklę su padėklu, šaldytuvą ir dar liks pakankamai vietos stalviršiui. „L“ forma tiks, jei sienos ilgesnės. Net ir nuo 35 iki 45 cm stalviršis gali tapti patogia darbo vieta, jei jis neišdalintas tarp buitinių prietaisų.

O štai turint iki trijų metrų sieną nevertėtų išdėstyti visų virtuvės baldų viena linija, nes tokiu atveju neturėsite patogaus stalviršio. Net jei nesate didelis maisto ruošimo specialistas, ilgainiui virtuvėje atsiras tokių prietaisų kaip sulčiaspaudė, skrudintuvas ar virtuvės kombainas, kuriems reikės pastovios vietos. Kitas variantas taupant darbastalio vietą – sumontuoti mažesnius prietaisus kaip mikrobangų krosnelę ar kavavirę po pakabinamomis spintelėmis. Vandens filtrą montuokite ant čiaupo.

Dailiausiai mažoje virtuvėje atrodys aukštos, iki pat lubų arba vos žemiau kabančios, spintelės, kuriose galėsite viską sutalpinti. Jei jos šviesos, blizgaus paviršaus – nauda dviguba: virtuvė neatrodys perkrauta ar apsunkinta. Viršuje sudėtus daiktus nesunkiai pasieksite kopėtėlėmis. Tačiau patartina vengti spintelių su stiklais, nebent visuomet palaikysite jose idealią tvarką. Priešingu atveju, į mažą virtuvę tai įneš papildomo chaoso. Jei lieka vietos, ant viršutinių spintelių galima sudėti pintus krepšelius arba vienodas medines dėžutes, kur galima laikyti rečiau naudojamus daiktus.

Shutterstock nuotr.

Siekiant neardyti vientisos erdvės reikėtų vengti daugybės atvirų lentynėlių, o apatinės spintelės jokiu būdu neturėtų būti su kojelėmis, nes tai kuria netvarkos įspūdį, bet to, labai palanku dulkėms, nešvarumams kauptis. Beje, visuomet geriau atrodo aukštos, o ne žemos spintelės – jos vizualiai „ištempia“ patalpą.

Ypač geras sprendimas – vidiniai stalčiai, kuriuos slepia durelės. Jie dažnai projektuojami dideli ir gilūs, todėl juose galėsite laisvai laikyti didesnius daiktus – įvairius indus, butelius, puodus, keptuves. Praktiškas dalykas – kampiniai mechanizmai vadinami „karuselėmis“ – jie padeda išnaudoti kampinę erdvę ir lengvai prieiti prie daiktų.

Žinoma, tai, kas gražu didelėse virtuvėse, mažas dažnai užgriozdina ir atrodo neskoningai. Pavyzdžiui, mažoje virtuvėje tikrai nebus jokio efekto, jei rinksitės ornamentuotas spintelių dureles ar dabar tokius madingus baldus be rankenėlių. Jie atrodo gražiai tuomet, kai virtuvės dydis leidžia viena linija sumontuoti vienodų didesnių segmentų spinteles – o mažoje patalpoje tai sunkiai įmanoma, ypač, jei siena trumpesnė nei trys metrai. Vis dėlto, reikėtų stengtis, kad spintelių durelės būtų kuo panašesnio pločio.

Nepamirškite spintelių dugne įmontuoti LED šviesos diodų – taip bus apšviestas darbastalis. Vietoj kabančio galite rinktis kompaktišką įleidžiamą šviestuvą. Mėgstantys nestandartinius sprendimus galėtų pasikabinti veidrodį – jis vizualiai padidins patalpą ir virtuvė atrodys estetiškiau, ne taip buitiškai.

Svarbu nepersistengti – kad ir kaip jums patiktų masyvus marmuro stalviršis mažoje virtuvėje jis atrodys pretenzingai ir tarsi ne vietoje. Taip tik išmesite į balą pinigus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis