Drėgmė ir pelėsis skirtingose namų zonose – kaip su tuo susitvarkyti?

Juodos dėmės ant dušo užuolaidų, ar neaiškios dėmės ant rūsio grindų – problema, su kuria susiduria daugelis namų savininkų. Tačiau tai nėra paprasčiausia bjaurastis, kai kuriais atvejais pelėsiai gali pakenkti jūsų sveikatai, ypač jei sergate astma ar turite tam tikrų alergijų.

Net jei nesate alergiški pelėsiams, jie gali neigiamai veikti ir dirginti jūsų odą, akis, nosį, gerklę ir plaučius. Todėl privalote imtis reikiamų priemonių, kad užkirstumėte kelią kenkėjiškam pelėsių plitimui.

Alerginės reakcijos

Žmonėms, kurie yra jautrūs pelėsiams, paprasčiausias prisilietimas arba sporų įkvėpimas gali sukelti alerginių reakcijų, pasireiškiančių varvančia nosimi, čiauduliu, akių paraudimu ar net odos pabėrimu. Tuo tarpu žmonėms, kurie yra alergiški, gali pasireikšti rimtesnės reakcijos, pavyzdžiui, dusulys. Tiems, kurie serga astma, pelėsių sporos gali sukelti astmos priepuolį. Pelėsis taip pat yra žalingas kūdikiams, vaikams, vyresnio amžiaus bei žmonėms, kurių imuninė sistema yra pažeista.

Kas yra pelėsis?

Tai yra nedideli organizmai, kuriuos galite rasti beveik bet kur. Pelėsiai gali būti skirtingų spalvų – juodi, balti, oranžiniai, žali ar net violetiniai. Gamtoje pelėsis yra svarbus darbininkas, skaidantis negyvus lapus, augalus ar medžius. Jie auga drėgnose vietose, o dauginasi sporomis, kurios keliauja oru. Šios nedideliais kiekiais yra nekenksmingos, tačiau kuomet nusileidžia ant drėgno paviršiaus gali pradėti augti. Augdamas pelėsis į orą išleidžia nematomas sporas, kurias nesunku įkvėpti.

SKAITYKITE: KAIP IŠNAIKINTI PELĖSĮ NATŪRALIOMIS PRIEMONĖMIS

Kur paprastai auga pelėsiai?

Jūsų namų sienos, grindys, lubos, prietaisai, kilimai ar baldai – visose šiose vietose, jei tam sudarytos sąlygos, galite rasti pelėsių. Tačiau, labiau tikėtina, kad pelėsių rasite patalpose, kuriose yra nuolatinė drėgmė, pavyzdžiui, vonios kambarys, virtuvė ar rūsys.

Kaip užkirsti kelią pelėsiams?

Iš tiesų, atsikratyti visų namuose esančių pelėsių ir jų sporų yra neįmanoma, tačiau šie grybai negali augti be drėgmės, todėl turėtume pasistengti ir paversti namų erdvę kaip įmanoma sausesnę. Užkirsdami kelią drėgmei sustabdysite ir pelėsių plitimą, bei visas problemas, už kurias atsakingi šie grybai. Žemiau rasite patarimų, kaip kovoti su drėgme skirtingose namo dalyse.

Kambariai

Patalpų drėgmės lygis neturėtų viršyti 60%. Santykinei patalpų drėgmei pamatuoti naudokite higrometrą. Kai už lango vyrauja vėsi temperatūra, namus laikykite šiltus. Nukritus oro temperatūrai, patalpose gali susidaryti kondensacija, o tai puikus pamatas pelėsių augimui. Patalpos turėtų būti tinkamai apšiltintos (sienos, langai, grindys), o drėgnos vietos turėtų būti nuolat džiovinamos. Jei drėgmė į namus patenka iš lauko, gali tekti atlikti pamatų hidroizoliaciją. Taipogi įsitikinkite, kad lietvamzdžiai ir drenažo sistemos nėra pažeistos ar užsikimšusios ir tinkamai atlieka savo funkcijas. Oro cirkuliacijai palaikyti, kambarių duris laikykite atidarytas, o baldus patraukite nuo sienų į kambario vidurį, taip šiluma lengvai keliaus per patalpas.

SKAITYKITE: EFEKTYVUS PELĖSIO SPINTOJE ŠALINIMAS

Virtuvė

Jei dažnai gaminate ir pastebėjote, kad langai pasidengia rasa, tuomet apsvarstykite galimybę įsirengti gartraukį. Įsitikinkite, kad kriauklė neleidžia vandens ir veikia tvarkingai.

SKAITYKITE: SPECIALISTAI PATARIA, KAIP NAIKINTI PELĖSĮ VIRTUVĖJE

Rūsys

Rūsius, į kuriuos skverbiasi drėgmė, patartina hidroizoliuoti. Tam padaryti yra daugybė būdų (tepimo, montuojama, klijuojama, įsiskverbianti hidorizoliacija), todėl išsirinkite geriausiai pagal išlaidas bei poreikius tinkantį sprendimą. Taip pat patikrinkite, ar sienose ir grindyse nėra jokių įtrūkimų bei plyšių, jei tokių atsirado, privalote tinkamai juos užtaisyti. Netvarkingi lietvamzdžiai ar užsikimšusi drenažo sistema, taip pat gali būti drėgmės rūsyje kaltininkai.

Vonia

Vonioje pravartu įsirengti ventiliatorių, kad šis iš patalpos ištrauktų drėgmę. Ant grindų naudokite paklojamus kilimėlius, kad jiems sušlapus galėtumėte lengvai ir greitai juos išdžiovinti. Patikrinkite, ar kriauklė neleidžia vandens. Kai prausiatės, praverkite langus, kad drėgmė nesikauptų patalpoje. Stenkitės ilgesniam laikui nepalikti drėgnų drabužių skalbinių dėžėje, plaukite ir džiovinkite juos, kaip galite greičiau.

SKAITYKITE: PELĖSIS VONIOJE. KĄ DARYTI?

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis